Ostravané dýchají až 8x více jedů než Pražané!

I v dopravou zahlcených pražských ulicích si mohou lidé z Ostravska připadat jako v plicním sanatoriu. Vyplývá to z výsledků výzkumu Akademie věd. Dobrovolníci, které vědci vybavili měřicími přístroji, na Ostravsku nadýchali osmkrát více karcinogenů než v Praze!
Ústav experimentální medicíny AV ČR oslovil ke spolupráci strážníky, protože ti se v ulicích pohybují nejčastěji. Městští policisté vyfasovali speciální sondu, do které v pravidelných intervalech dýchali a která zachytává jemné prachové částice.
Výsledky měření jsou šokující
Vždy po 48 hodinách vědci zanalyzovali obsah papírových filtrů a zároveň vzorky krve a moči, které dotyčným strážníkům odebrali. Výsledky měření jsou šokující.
Zatímco strážníci v Praze nadýchali v průměru jen 0,8 nanogramu karcinogenního benzo(a)pyrenu na metr krychlový, jejich kolegové z Karvinska 6,85 a při silné inverzi letos v lednu dokonce 14,5 nanogramu!
Nelichotivá čísla jsou alarmující
Zákonem povolený limit je přitom pouhý 1 nanogram na metr krychlový. „Nelichotivá čísla jsme trochu čekali, ale tak alarmující výsledky nás zaskočily,“ přiznal šéf výzkumného týmu Radim Šrám.
Výzkum AV ČR se ale neomezil jen na ulice. Stejnými sondami byli vybaveni i krajští úředníci v ostravských kancelářích. Ačkoli platí, že do uzavřených prostor pronikne o 50 až 60 procent méně škodlivin, úředníci nadýchali třikrát více karcinogenů než strážníci v pražských ulicích.
Třiadvacet strážníků z Karviné a Havířova dýchá do speciálních sond, které zachycují polycyklické aromatické uhlovodíky, zejména benzo(a)pyren | Josef Tadaš
Jedy vznikají spalováním
Benzo(a)pyren je polycyklický aromatický uhlovodík. Vzniká nedokonalým spalováním a za běžných podmínek je to žlutě zbarvená krystalická látka. Nachází se v uhelném dehtu, ve výfukových plynech aut a v každém kouři vzniklém při spalování organických materiálů (včetně tabáku). Je silně karcinogenní!
Dřív nebo později na to dojde, pokud se lidé neproberou...a pak se budu zase já smát tobě....