Děti ze severu Moravy: Otrava špinavým vzduchem!

Lenka Hanusková z Bohumína se sedmiměsíčním Vítečkem a Klárkou (8) utekla z otráveného vzduchu na hory. Sotva se vrátili, obě děti se začaly znovu dusit.
Autor: Ivana Žáková - 
15. 3. 2010
22:03

Neslýchanou dětskou diagnózu teď mají na severu Moravy. Otravu špinavým vzduchem! Ordinace dětských lékařů praskají ve švech.

Výrazně špatné ovzduší koncem týdne se podepsalo na tom, že spoustu dětí opět sužují dýchací choroby. Jdou tak z nemoci do nemoci, pořád dokola, a je to stále horší! Až o polovinu více nemocných dětí než obvykle zaznamenali v posledních dnech dětští lékaři.

Podle nich jsou děti jako barometr. Sotva se zhorší rozptylové podmínky a ovzduší naplní smog, děti okamžitě zaplňují ordinace. „Dokola trpí záněty průdušek, průdušnic a hrtanu,“ řekla dětská lékařka Jana Zamarská z Bohumína.

Rodiny dětí jsou zoufalé

Dlouhodobě z nemoci do nemoci přecházejí i děti Lenky Hanuskové z Bohumína. Sedmiměsíčního Vítečka od ledna dusí těžký kašel. Klárka (8) dokonce zvrací z hlenů, které se jí hromadí v dýchacích cestách. „Lékařka nám doporučila hory. Byla jsem s nimi v Jeseníkách celé prázdniny. Když jsme se vrátili, děti za dva dny onemocněly znovu,“ postěžovala si Hanusková.

Rodina proto opět odjela na hory, bohužel se stejným výsledkem. „Děti se po návratu opět dusí a mají teploty. Dcera se už delší dobu namísto ve škole učí sama doma,“ dodala matka.

„Skutečně může jít o otravu vzduchem. Děti jsou nejohroženější, protože mají menší a zranitelnější dýchací cesty i plíce a nezralý imunitní systém,“ míní dětská lékařka Eva Schallerová z Ostravy- Radvanic. Podle ní je dýchat ostravský vzduch velké riziko. Jako by dítě vykouřilo 60 cigaret denně!

Otrávení jdou z nemoci do nemoci

Pacienti, u nichž se dá hovořit o otravě špinavým vzduchem, jdou z nemoci do nemoci. Kýchají, kašlou, dusí se, mají hlenovité a vodnaté průjmy, pálení v krku, bolesti žaludku, kloubů i svalů. Organismus je stále oslabenější. Respirační choroby se projevují stále agresivněji.

Z běžné vodní rýmy se u dítěte vyklube těžký zápal plic. Rychle přibývá astmatiků a alergiků. V Ostravě je astmatiků 30 procent, to je čtyřikrát víc než ve zbytku republiky. U ostravských dětí navíc astma často začíná už před prvním rokem věku.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

anelam ( 16. března 2010 06:06 )

Otom se psalo už dávno před lety,že ve velkých městech děti v kočárku podél sinice,za 1h jízdy,je jak kdyby vykouřily 6 cigaret-a to jsem četla tak před 25lety.A lidé bydlící u rušnější křižovatky,i 40 cig.denně.A to teď bude určitě horší.A to i za zavřenými okny!!Teď si vemte ty kamiony jak nám ukazují v telce,projíždí příhraničními vesničkami ,někdy hodiny stojí a čekají v zimě si musí topit,co lidé na to říkaí.Já to zažila jednou v autě v koloně 2 hodiny mezi kamiony,byla zácpa,jela jsem maximálně na2.r-bylo mě tak zle že jsem prostě zastavila a šla zvracet!A šoféři se na mě jen šklebyli a měli z toho srandu. Tak proti tomu zakazovat kouření venku na zastávce je úplná prkotina a tím se zabývá naše pol.scéna!!!!Je zajímají jen jejich plné kapsy!!!!

1pravda1 ( 16. března 2010 00:39 )

krabičku denně tak to už mají 100 cigaret. Hlavně, že kupují Pandury a Gripeny a spol. a na zdraví nejsou peníze, vlastně nejsou na nic, pokud z toho nejdou provize těm šmejdům ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa