Hrad váhá: Kam usadit papeže?

Papež v novogotickém trůnu  (Autor: Fotomontáž, Petr Merta)
Autor: hof - 
13. srpna 2009
05:00

Papež nemůže sedět jen tak na nějaké obyčejné židli. Pražský hrad má proto teď velké starosti, na co Benedikta XVI. usadí, až se koncem září setká s prezidentem Václavem Klausem. Ve výběru jsou zatím křesla tři. Podívejte se, na kterém by mu to lépe slušelo.

Zdá se to jako detail, ale právě na těch bude při návštěvě papeže v Česku záležet. Hlavně pokud jde o jeho bezpečnost. „Pro ochrannou službu se bude jistě jednat o velmi náročnou akci, protože program zahrnuje veřejné bohoslužby v Brně a ve Staré Boleslavi, kterých se dle odhadů může účastnit několik desítek tisíc lidí,“ řekl Blesk.cz šéf protokolu Jindřich Forejt.

Jisté však je, že se Benedikt XVI. bude přepravovat i ve slavném papamobilu. Žádná státní večeře či oficiální oběd se neplánuje. A kde bude Svatý otec v Praze bydlet? „Z bezpečnostních důvodů to nemůžeme prozradit,“ řekl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

„Je však obecnou zvyklostí, že papež není ubytován ve státní rezidenci hostitelské strany,“ doplnil ho Forejt.

Papež v pontifikálním křeslePapež v pontifikálním křesle | Fotomontáž, Petr Merta

Pontifikální křeslo

Pochází z roku 1830 a jak jeho název napovídá (pontifiální = papežský), zřejmě by se hodilo pro hlavu katolické církve nejvíc.

 

Papež v novogotickém trůnuPapež v novogotickém trůnu | Fotomontáž, Petr Merta

Zlacený novogotický trůn

Vyroben byl před rokem 1836. Léta na něm nikdo neseděl, pro obyčejné státní návštěvy se nepoužívá. Právě včera tento novogotický klenot odvezli k restaurování.

 

Papež v klasicistním křeslePapež v klasicistním křesle | Fotomontáž, Petr Merta

Klasicistní křeslo

Pochází z 90. let 19. století. Pro státní návštěvy se běžně používá, seděl na něm při své pražské návštěvě i prezident USA Barack Obama.

123456 ( 19. září 2009 15:34 )

toho dědka posadit do Daliborky. Alespoň by se něco užitečného naučil a hrou na housle by si mohl vydělávat na Karlově mostě.

rezacek ( 18. září 2009 10:32 )

Jo. A vedle v Baumaxu mají pěkné klozetové mísy. Vhodné pro naší stranu a vládu - aby se z něj nepo...li.

rezacek ( 18. září 2009 10:30 )

... v americkém filmu Zelená míle. Ideální pro tento případ.

paila ( 13. srpna 2009 16:06 )

naprostý souhlas, at si sedne na normálni židli anebo na tu, na níž běžně sedí zahraniční vládní představitelé, je to člověk jako každý jiné, jediné, co z něj dělá vyjimečného je to, že jeho titul, vždy použí jen jeden člověk na světě

kov3 ( 13. srpna 2009 13:00 )

U nas v hypermarkete je vypredaj plastovych zahradnych stoliciek za 70 Sk. Takze naco rozmyslat, su roznych farieb a mozu sa pouzivat v exterieri.......

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud