WHO: Neříkejte prasečí chřipka, ale chřipka A(H1N1)

Desinfekce prasat  (Autor: AFP)
Autor: ČTK, šim - 
1. května 2009
09:43

46 nových případů chřipky, pro níž Světová zdravotnická organizace (WHO) oficiálně zavedla název "chřipka A(H1N1), bylo potvrzeno ve čtvrtek v Mexiku.

Nejnovější bilanci oznámil ve čtvrtek večer na tiskové konferenci mexický ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. Počet mrtvých se podle něj nezměnil.

WHO oznámila, že se chřipka objevila již v jedenácti zemích světa a v dalších sedmnácti zkoumají podezřelé případy.

Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie označili nemoc za potenciální celosvětovou hrozbu, ale unie nebude zavádět celoevropský zákaz cest do Mexika, kde epidemie vypukla. České republice se choroba stále vyhýbá.

WHO nahradila novým pojmenováním nemoci její dosud běžně užívaný název "prasečí chřipka", aby zabránila domněnkám, že prasata a vepřové maso znamenají v této souvislosti nějaké nebezpečí. Nový název je podle viru, který nemoc způsobuje. Ředitel Světové organizace pro zdraví zvířat Bernard Vallat označil za naprosto neopodstatněné kvůli obavám z nemoci porážet vepře nebo vyřazovat vepřové z jídelníčku.

Odborníci, kteří mají zkušenosti s bojem proti epidemii SARS a ptačí chřipky v Asii, rizika vyplývající z nové chřipky sice nebanalizují, zatím ji ale považují za mírnější než ostatní zmíněné choroby. Podle Masata Tašira, zaměstnance japonského národního ústavu infekčních chorob a člena krizového výboru WHO, není v případě nového viru A(H1N1) nutné postupovat stejně přísně jako v případě ptačí chřipky, ale je zapotřebí reagovat flexibilně. "Největší hrozbou pro lidstvo zůstává virus H5N1 ptačí chřipky," dodal Taširo.

INTERAKTIVNÍ MAPU ŠÍŘENÍ NÁKAZY VIREM A(H1N1) NAJDETE ZDE

gogo ( 1. května 2009 20:46 )

tak počeť nakažených a počet obětí nedosahuje ani nebezpečnosti běžné chřipkové vlny. Jestli je potřeba vyprodat velké zásoby vakcíny proti chřipce jejíž záruční doba právě končí, pak tuto hysterii chápu ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud