Bleskový průvodce digitalizací

Televize
Autor: red, digitalne.tv, digizone.cz - 
12. 3. 2009
11:21

Pozemní televizní vysílání v České republice prochází procesem digitalizace. Signál, který přijímáme televizní anténou, se z analogového mění na digitální. O tom, jaké to má výhody i nevýhody, co to pro majitele televizorů znamená a jak se ve světě digitalizace neztratit, je náš bleskový průvodce digitalizací.

Připravili jsme ho ve spolupráci s weby Digitalne.tv a Digizone.cz.

Koho se digitalizace týká?
Všech těch, kdo přijímají televizní programy přes klasickou anténu. Musí si pořídit set-top-box, případně televizor s vestavěným digitálním tunerem. Pokud přijímají televizi přes společnou televizní anténu, je třeba upravit i ji. Více ZDE.

Koho se netýká?
Těch, kdo přijímají televizi přes kabel, přes satelit či přes IPTV (internetový protokol). Více ZDE.

Proč se přechází na digitální vysílání?

Výhodou je především stálá a úplná technická kvalita bez tzv. „duchů“. Dalším důvodem je zvýšení počtu televizních programů při zachování stejné šířky přenášeného pásma. Místo jednoho analogového kanálu lze přenášet ve stejné kvalitě až 5 kanálů digitálních. K digitalizaci se přistupuje také proto, aby se televizní trh více otevřel a přes zemské vysílače mohlo vysílat více provozovatelů, a ne jen současné televizní stanice.

Vypínání analogu
S přechodem na digitální pozemní vysílání souvisí vypnutí stávajícího analogového pozemního vysílání. Jednotlivé televizní stanice, které analogově vysílají (ČT1, ČT2, Nova, Prima) přecházejí na digitální vysílání v různých částech ČR různě. V praxi to znamená, že majitelé televizoru v oblasti, kde se analog vypne, už nebudou moct příslušnou televizní stanici sledovat, pokud si nepořídí digitální příjmač.

Chcete vědět, kdy se u vás digitální vysílání vypne? ZDE najdete interaktivní mapku. Stačí klepnout kurzorem na váš kraj.

Digitální přijímač
Základní nevýhodou digitálního vysílání je nutnost pořídit si digitální přijímač. Bez něj není možné na klasický televizor s analogovým tunerem digitální signál přijímat. Digitálním přijímačem se myslí buď set-top-box, tedy jakýsi převodník signálu, který se zapojuje mezi anténu a analogový televizor, nebo televizor se zabudovaným digitálním tunerem, který má set-top-box už „v sobě“.

Jaké jsou typy set-top-boxů? Který si vybrat? Co si k němu dokoupit? Vše o set-top-boxech včetně recenzí najdete ZDE.

Nevýhody digitálního vysílání
Digitální signál se chová jinak než analogový. Zatímco analogové televizní vysílání bylo možné sledovat i v místech s horším signálem, s patrným zrněním, u digitálního vysílání to není možné. U digitální televize buď signál je a televize vysílá, anebo není a na obrazovce se nezobrazuje nic. V místech s horším signálem může obraz „zamrzat“ a „kostičkovat“. Na vině ale nemusí být špatný signál, v řadě případů za tento jev mohou špatné příjmové antény. Společné televizní antény (STA) je nutné pro digitální příjem televize upravit. Mnohdy je nutné vyměnit i celý anténní rozvod, neboť je zastaralý a signál v něm ztrácí kvalitu až na úroveň, kdy se na televizoru objeví právě jen „zamrzající“ kostičky.

Digitální programy
Po úplném vypnutí zemského analogového televizního vysílání a přechodu na digitální příjem televizního signálu by měli diváci v Česku přijímat pozemní cestou téměř 20 televizních programů. Ještě více jich naladí prostřednictvím jiných druhů digitálního vysílání: přes satelit, kabel nebo IPTV. Tyto služby jsou ale placené (s výjimkou volně přijímaných satelitních stanic, ale většina českých programů kvůli autorským právům na satelitu svůj signál kóduje a divák si musí koupit přístupovou kartu).

Týká se vás digitalizace a nevíte, jak postupovat?

Ve spolupráci se serverem digitalne.tv jsme pro vás připravili podrobný návod:
Krok 1: Zvolte způsob, jakým chcete přijímat televizi. Více ZDE.
Krok 2: Zjistěte, zda jste v dosahu digitálního signálu. Více ZDE.
Krok 3: Pořiďte si digitální přijímač. Více ZDE.
Krok 4: Propojte set-top-box s televizorem a anténou. Více ZDE.
Krok 5: Spusťte automatické vyhledávání programů. Více ZDE.
Krok 6: Co dělat, když nelze programy naladit. Více ZDE.
Krok 7: Nejčastější problémy s anténami. Více ZDE.

Máte k tématu digitalizace dotaz?
Můžete volat informační telefonní linku k přechodu na digitální televizní vysílání 800 90 60 30 (funguje v pracovních dnech od 8:00 do 19:00). Server Digitalne.tv nabízí svou poradnu ZDE.


Záznam chatu s odborníkem na digitalizaci Zdeňkem Duspivou na Blesk.cz čtěte ZDE.

Čtěte také na Digizone.cz:

Pražské vypínání: pozor na problém „pre-echo“!

ČT1 a ČT2 se přeformátují už ke konci roku

Informace o přechodu na DVB-T také formou SMS zpráv

UPC rozšíří digitální nabídku na 100 programů

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

lipno ( 5. května 2009 12:36 )

Proč jsem posílal dotaz?

kadlicka ( 10. dubna 2009 15:17 )

Jej a já ještě nemám koupený ten set top box a to nám tady vypnou to analogové vysílání už za 20 dní, tak honem pro něj do obchodu !!

ludmilapisarova ( 9. dubna 2009 19:49 )

Tak to jsem ráda, že jsem se tady něco dozvěděla o té digitalizaci, nám to tady na Žižkově už vypnou 30.4.2009

Zobrazit celou diskusi
Další videa