Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Hasiči dohašují Libuš. Míří tam vyšetřovatelé

Autor: ČTK - 
7. listopadu 2008
08:53

AKTUALIZOVÁNO: Hasiči stále pokračují v dohašování ohně v největší pražské tržnici v Libuši, rozsáhlý požár vypukl ve čtvrtek krátce po půlnoci.

"Hledají skrytá ohniska požáru, rozebírají konstrukci budovy a také zbytky uskladněného materiálu," řekl operační důstojník pražských hasičů. Na místo míří vyšetřovatelé, kteří by měli stanovit příčinu požáru. Škody si zatím nikdo netroufá odhadnout. Zákaz větrání ještě zrušen nebyl, rozptylové podmínky se ale zlepšily a zápach, který ve čtvrtek trápil značnou část Prahy, už není téměř cítit.

Čtěte také:
Čtvrteční Praha zažila totální kolaps: Požár, mlha, nehody
Hasiči dostali požár malé Hanoje pod kontrolu

Na zásahu se podílelo 81 jednotek, celkem 420 hasičů. Pražským kolegům pomáhaly i jednotky ze Středočeského, Jihočeského, Plzeňského nebo Královéhradeckého kraje. Akce se v noci na dnešek účastnila i armáda. Podle operačního důstojníka se část hasičů nad ránem vrátila zpět na základny, nyní prý nelze přesně říci, kolik lidí na místě zasahuje.Oheň začal tržnici Sapa, patřící vietnamské společnosti, ničit ve čtvrtek po půlnoci. Hořel sklad textilu a obuvi a silný zápach byl cítit ve velké části Prahy. Hasiči si již dopoledne mysleli, že mají požár pod kontrolou, oheň se však rozšířil do východní části budovy, takže se zásah zkomplikoval.

Odpoledne byl nasazen i policejní vrtulník, který shazoval na hořící halu vodu ze speciálního vaku. Podle mluvčího pražských hasičů Víta Pernici se jednalo o unikátní zákrok, v Praze pravděpodobně nikdy vrtulník budovu hasit nepomáhal. Oheň se podařilo lokalizovat ve čtvrtek zhruba kolem 19:30, řekl operační důstojník.

Při zásahu byli lehce zraněni dva hasiči. Jednoho podle mluvčího zasáhla padající konstrukce a utrpěl otřes mozku, druhý si poranil nohu. Oba byli odvezeni na ošetření do nemocnice, hasič s otřesem mozku byl již z nemocnice propuštěn.

Čtvrteční zásah Pernica označil za největší za poslední čtvrt století s výjimkou nedávného požáru na pražském Výstavišti, při kterém shořelo levé křídlo Průmyslového paláce.

V tržnici Sapa hoří letos již podruhé. Rozsáhlý požár zde hasiči likvidovali 7. září.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině