Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Chaos Elona Muska v čele Twitteru: První dny přinesly propouštění a odvolávání slibů

Autor: BBC, mav - 
9. listopadu 2022
05:00

Nejbohatší muž planety Elon Musk má pověst chaotického, avšak geniálního manažera. V jeho prvních deseti dnech v čele sociální sítě Twitter jsme byli svědky hlavně toho prvního, píše BBC.

Investoři do technologických firem v Silicon Valley dlouho Twitter považovali za bídně řízenou firmu, která však má ohromný potenciál. Musk nalákal své bohaté přátele, ať své peníze do Twitteru nasměrují, s argumentem, že v rukou někoho, kdo ví, co dělá, bude Twitter skvělý. Zadaří se svobodě slova a zisky se pohrnou.

Jenže za prvních deset dní ve funkci nový generální ředitel ze všeho nejvíc předvedl svou nezkušenost v řízení firmy-sociální sítě. Napřed hned v pondělí 31. října vyházel celou správní radu a zůstal jediným šéfem.

Comeback Donalda Trumpa?

Jeho první kroky pak byly jaksi v rozporu s letními sliby. Napřed odmítal cenzuru s tím, že svoboda slova musí být absolutní a že na Twitter zase pustí exprezidenta Donalda Trumpa, který opakovaně porušoval pravidla a šířil bludy, nepravdy, fake news, konspirační teorie…

Teď se Musk vyjádřil, že vznikne „rada“ se zastoupením „pestrých“ hlasů, aby rozhodovala o kontroverzních případech moderování obsahu a o zákazech uživatelů. Vlastně se taková strategie dost podobá situaci na Facebooku - ten má pro takové případy dvacetičlennou „dozorčí radu“. A na každý pád se podle Muska pro začátek moderování obsahu na Twitteru nezmění.

Ohlásil však jinou zásadní změnu - systému ověřování uživatelů. Kdo chce mít modrou pečeť (fajfku), ať si zaplatí 20 dolarů měsíčně (486 Kč).

Jak psala BBC, systém ověřování - zejména známých osobností - Twitter zavedl roku 2009 po žalobě, že dostatečně nebrání falešným účtům, kdy se debatéři vydávají za prominentní osobnosti. Daný uživatel (zejména celebrity, novináři, politici…) si mohl krátkým formulářem zažádat, a pokud příslušní zaměstnanci Twitteru vyhodnotili, že by v jeho případě mohlo hrozit, že se za něj někdo bude vydávat, modře ho odfajfkovali. Loni bylo v provozu takto ověřených účtů kolem 400 tisíc (ze zhruba 300 milionů registrovaných uživatelů). Musk tento systém shazoval jako dělení na „pány a kmány“ a hodlal ho vyměnit za „sílu lidem“. „Široké ověřování demokratizuje novinařinu a dá sílu hlasu lidu," tweetoval například.

„Dezinformace jsou problémem, s nímž zápasí hodně platforem. Ověřování je jedním ze způsobů, který novináři, výzkumníci a někteří uživatelé využívají, aby odfiltrovali dezinformace či informace nízké kvality,“ popsal na BBC Nu Wexler, bývalý vysoce postavený manažer Twitteru. „Když nabídnete modrou fajfku za peníze, ztěžuje to filtrování a hledání kvalitních informací.“

Krom toho má nový systém dávat příspěvkům od předplatitelů přednost v pořadí, v jakém se uživatelům na Twitteru zobrazují. To má podle Muska omezit vliv botů (programů, které například automaticky retweetují dané příspěvky,aby jim zvýšily dosah) a trollů s mnoha účty.

Twitter ztrácí inzerenty

Předplatné by mělo zajistit, že bude Twitter konečně po letech vydělávat. A také, jak se Musk vyjádřil, snížit jeho závislost na inzerci. Náhlými změnami ovšem Musk způsobil dokonce odliv reklam - například automobilka General Motors (rival Muskovy Tesly) prohlásila, že inzerci na Twitteru pozastavuje; a podobně se v tichosti rozhodly další firmy, například je k tomu vyzvala i IPG, jedna z největších mediálních agentur světa.

Přesto Musk na zpoplatnění trvá, jen ho o pár dní odložil, až skončí volby v USA (8. listopadu); plus po vlně odmítavých hlasů ze strany některých celebrit (např. hororového spisovatele Stephena Kinga) slevil na 8 dolarů (195 Kč). Principiálně tak necouvl, spíš ještě víc působil dojmem, že věci nemá pořádně rozmyšlené a ustupuje slavným.

Změny v ověřování, tedy potenciální nápor poptávky, přinesou nápor na pracovní sílu Twitteru. Jenže hned první dny ve funkci požádal Musk manažery, ať sestaví seznamy lidí k propuštění. Firma prý ztrácí přes čtyři miliony dolarů (97 mil. Kč) denně, a tak musí škrtat. Už ve čtvrtek dostali zaměstnanci e-mail, že nastane hromadné propouštění - a koho se týkat nebude, ten následující den dostane e-mail další. Nepřišel asi polovině ze 7500 zaměstnanců.

Oddělení moderace se prý dotklo méně než ostatních, i tam však dostalo výpověď na 15 % lidí, informovala BBC.

Chaotické propouštění zaměstnanců

Náhlým propouštěním Musk opět vyvolal pochybnosti a údiv: Proč si za 44 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč) kupovat zavedenou firmu, a hned propustit polovinu personálu? A jak dokázal tak rychle vyhodnotit, koho vyhodit a koho ponechat?

Zapravdu těmto pochybnostem daly hned víkendové zprávy: V neděli agentura Bloomberg psala, že desítkám zaměstnanců se firma rychle zase ozývala, že je v pátek vyhodila omylem a že o ně dál stojí.

„Veškerý ten chaos značí, že pokud měl pan Musk krátkodobou strategii na proměnu Twitteru, nejde zrovna podle plánu,“ uzavírá BBC.

Video  Elon Musk přišel do sídla Twitteru s umyvadlem  - Elon Musk
Video se připravuje ...

Uživatel_5521686 ( 9. listopadu 2022 08:07 )

Konečně někdo dává najevo,že lgbt není výkvět jak se nám snaží demokraté namluvit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud