Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

Zázrak a pokrok vědy: I s plně přerušenou míchou motorkář zase chodí. Díky implantátu v páteři

Autor: BBC, mav - 
8. února 2022
20:13

Poprvé dokázal člověk se zcela přerušenou míchou sám chodit, a to díky implantátu vyvinutému švýcarským týmem výzkumníků. Jinému ochrnutému pacientova tatáž technologie zlepšila zdraví natolik, že se mohl stát otcem, píše BBC.

Michel Roccati (30) ochrnul po nehodě na motorce před pěti lety. V nohách ani nic necítí. Nikdo takový dosud nedokázal sám chodit, až on. Díky elektrodě v páteři a připojenému miniaturnímu počítači, který nosí na těle. „Je to dar,“ pochvaluje si Michel. „Postavím se, jdu, kam chci, dokážou i chodit po schodech – skoro normální život.“

Sama technologie by to ale nedokázala, mladý Ital má ocelové odhodlání. Od prvních chvil po nehodě byl rozhodnutý udělat takové pokroky, jaké jen dokáže. „Dřív jsem boxoval, běhal, posiloval. Po nehodě jsem nemohl, ale nenechal jsem si tím zkazit náladu. Nikdy jsem nepřestal rehabilitovat, chtěl jsem ten problém vyřešit,“ svěřuje se. K boxovacímu pytli už se zase zkusil postavit, čip mu pomáhá ovládat nejen nohy, ale i trup.

Video  Michel díky implantátu může chodit.  - EPFL
Video se připravuje ...

„Je neuvěřitelný.“

Rychlost, s jakou se Michel dává dohromady, udivuje neurochiruržku Jocelyne Blochovou, která mu elektrodu do páteře voperovala. „Je neuvěřitelný. Měl by být schopný tu technologii používat k dalšímu a dalšímu pokroku,“ řekla pro BBC.

„Dokázali něco, co ještě nikdo před nimi,“ vítá úspěch Ram Hariharan, rehabilitační lékař z Sheffieldu a mluvčí britského Svazu páteřních poranění. „Ještě jsem neslyšel o žádné studii, kde by dali implantát a demonstrovali svalové pohyby a zlepšení rovnováhy dostatečné pro chůzi.“ Dodává, že bude potřeba výzkum na větších počtech pacientů, aby se ukázalo, že je technologie bezpečná a že dostatečně pomáhá.

Švýcarští výzkumníci už svou elektrodu v minulých letech voperovali do obratlů osmi jiných ochrnutých a dělali podobné pokroky, ovšem ti míchu neměli přerušenou úplně.

„Elektronická stimulace umožnila do jednoho dne návrat schopnosti stát, kráčet, šlapat na kole, plavat a ovládat trup u tří jedinců s chronickou úplnou paralýzou,“ uvedli vědci v odborném časopise Nature Medicine.  

Nikdo z nich zařízení nepoužívá jen tak. Stimulace brzy začne být nepohodlná. Hlavně slouží k nácviku chůze – posilují svaly, zlepšují své zdraví.

Lékaři říkali, že už nikdy nebude chodit

Švýcar David M’zee (33) implantát dostal jako jeden z prvních, sedm let poté, co ochrnul při gymnastice. Lékař mu říkal, že už nikdy chodit nebude, rehabilitace nepomáhala. David se však nevzdával a našel výzkumný tým v Lausanne.

„Jednou jsem přišel se svou dcerou Charlotte, když jí byl měsíc,“ vzpomínal šéf výzkumu dr. Grégoire Courtine pro BBC. „Podíval se jí do očí a prohlásil: ‚Budu chodit dřív než ty.‘ Charlotte první krůčky zvládla ve 14 měsících. ‚Porazil jsem tě,‘ řekl jí David, který už chodil kolem Ženevského jezera. “ S chodítkem a zapnutou pomůckou dokázal ujít stovky metrů.

A nejen to: „Naprosto jsme nečekali, že se mícha zregeneruje. Na základě pozorování na zvířatech se zdá, že nervová vlákna dorůstají a znovu mozek připojují k míše,“ popsal Courtine. David i s vypnutým stimulátorem dokázal ujít pár kroků, což byl první zaznamenaný případ.

Totéž zařízení také badatelé dokázali využít pro regulaci krevního tlaku paraplegiků, která při přerušené míše nemusí správě fungovat. „Vážným, ale nedoceněným důsledkem míšních zranění je nestálý krevní tlak, který může mít devastující dopady, snižovat kvalitu života, ba ho ohrožovat,“ uvedl Aaron Phillips, Courtineův kolega v tiskové zprávě.

Nízký tlak a sex

„Denně jsem trpěl epizodami s nízkým tlakem, hlavně ráno a večer,“ popsal Richdeep Gill (38). „Ale co mám implantát, stává se to možná jednou za pár týdnů,“ pochvaluje si. Léky na tlak mohl komplet vysadit. A není to jen nepříjemnost, potíže s tlakem by mohly vést ke kardiovaskulárním chorobám.

To byl případ i Davida. Elektroda mu však dala ještě daleko větší dar: Umožnila mu zplodit dcerku. S jednoletou Zoe teď závodí v chůzi. „Je to ohromná zábava. Ona jde se svým dětským chodítkem a já se svým,“ září mladý otec

Badatelé sami zdůrazňují, že se nejedná o léčbu poraněné míchy i že je to stále ještě příliš komplikovaná technologie, než aby ji šlo používat v běžném životě. I tak je to ale pokrok, který zlepšuje kvalitu života těchto pacientů.

Skutečná léčba by spíš měla spočívat v regeneraci míchy. U některých, jako je David, by mohla dorůst sama, pomáhá tomu včasná rehabilitace. A ve složitějších případech by mohly pomoci kmenové buňky, jejichž zkoumání a aplikaci se věnují spousty dalších odborníků. Stále však jde o raný výzkum.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi