Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

„Nenechám si diktovat vkus od robota.“ Fajnšmekři odmítají Netflix a chodí do DVD půjčoven

Autor: mav, El País - 
5. prosince 2021
09:29

Seriály Hra na Oliheň, Arcane či Zaklínač? Hollywoodské trháky jako K zemi hleď! (s Leonardem DiCapriem a Jenniffer Lawrenceovou) či Red Notice (Dwayne Johnson alias The Rock)? Desítky milionů diváků lákají, obzvláště za pandemie se internetové televizi Netflix a dalším streamovacím službám daří. Ale není to pro každého. Někteří fajnšmekři si nepřejí, aby jim zábavu vybírala „umělá inteligence“, ani nechtějí svůj vkus sdílet s globálním online gigantem – a dál si kupují či půjčují filmy na DVD, ba dokonce videokazetách, píše španělský deník El País.

„Streamovací služby mám pro děti, ale sám na ně nekoukám. Nabízejí jen odpad a nechci, aby věděli, co mám rád,“ svěřuje se Julián (pravé jméno se přiznat neodvažuje), zatímco se prohrabuje nabídkou klasických filmů v podniku Regreso al Pasado (Návrat do minulosti). Obchod v hlavním městě Kanárských ostrovů Las Palmas prodává DVD, Blu-Ray, gramodesky a sběratelské záležitosti.

Regreso al Pasado je jediný takový obchod v baleárské metropoli. Provozují ho tři nadšenci, kteří mají zkušenosti z filmové a hudební branže. Jednoho dne si řekli, že rozmach internetového vysílání (Netflix, Amazon Prime, HBO Go, Disney+, Apple TV+ aj.) ohrožuje fyzické formáty, které jsou důležité pro sběratele, a vytlačuje méně komerční filmy. V celém Španělsku takových podniků fungují asi tři stovky.

I mladé zajímá klasika

Patří k jakémusi malému, zato globálnímu odbojářskému hnutí. „Chceme, aby naše děti pokračovaly v naší vášni pro kinematografii,“ říká Enrique Asunción (48) z Regreso al Pasado. „Spousta lidí si sem chodí nejen nakupovat, ale i popovídat o filmu, kupovat letáky a plakáty. A přichází sem i spousta mladých, zajímají se o klasiku nebo filmy těžko k sehnání či na nahrávky Pink Floyd nebo Electric Light Orchestra, ke kterým je přivedli rodiče. To mi dává naději.“ Navzdory překážkám se prý jejich byznysu daří,.

Video Instan v Barceloně funguje od roku 1977, v tom nemá konkurenci. „Nabízím 46 000 filmů, mnohé z nich na online platformách nejsou. Myslím, že je takto uchovávám, doporučuji je lidem. Sama si nedovedu představit, že bych se živila něčím jiným,“ říká Aurora Deparesová, třebaže to kdovíjak výnosný obchod není. Sama si žádnou streamovací službu neplatí, ale „nic proti nim nemám. Čím víc kultury se k lidem dostane, tím lépe.“

Video Instan je jak obchod, tak půjčovna. Za paušál 8,95 eur (228 Kč) měsíčně si předplatitelé mohou napůjčovat, kolik filmů chtějí. Nejlevnější tarif Netflixu ve Španělsku stojí o euro méně. Vedle toho je součástí barcelonského podniku i kavárna a od roku 2018 malé kino. V plánu bylo promítat film každý den, jenže pak udeřila pandemie koronaviru. „Doufám, že když jsme teď očkovaní, můj byznys i ty v sousedství se zase postaví na nohy. Dopadá to na nás,“ řekla Deparesová začátkem podzimu.

„Pandemie napáchala spoustu škody, dokonce víc než pirátské stahování,“ přitakává Marcia Seburoová, která prodává a půjčuje DVD ve svém podniku Ficciones (Fikce) v Madridu. „Škodila nám nejenom kvůli samotnému lockdownu, ale také tím, že dotlačila k předplatnému nějaké streamovací platformy i lidi, kteří ji dosud neměli, ba nechtěli,“ uvedla pro El País. Ostatně tak učinila i ona.

A co vlastně proti streamování má? „Jste nuceni sledovat, co chce ta firma, nemáte žádnou autonomii. Začnou vás škatulkovat, zužují váš vkus. V obchodě mám 50 tisíc titulů, tolik Netflix a HBO nemají ani dohromady.“

„Streamovací služby využívají programovací techniky na tendenci homofilie: Předpokládá se, že lidé s podobným vkusem chtějí totéž,“ vysvětluje pro El País Lorena Jaume-Palasíová, ředitelka neziskové Společnosti pro etickou technologii, která je také členkou skupiny expertů, která španělské vládě radí v otázkách umělé inteligence a velkých dat. „Tyto jednoduché a zjednodušující sociologické teorie využili inženýři pro digitální platformy, neboť se jednoduše programují,“ dodává Jaume-Palasíová. Jenže tím hrozí určitá uniformita.

„Každým dnem jsme línější a jalovější, omezujeme se na to, co nám cpou velké firmy,“ hrozí se Julían Barcena, majitel Videoclubu Puente v kantábrijském Reocínu. „Ve finále skončíme jako postavy filmu VALL-I,“ připomíná scifi animák z roku 2008, kde se lidé nezvedají z křesel a od holografických obrazovek a nechávají si stádně od počítače diktovat, co je zrovna v módě.

Zblbnou diváci-spotřebitelé jako ve filmu VALL-I? Zblbnou diváci-spotřebitelé jako ve filmu VALL-I? | Disney, Pixar

„Algoritmus je robot, který vám bude doporučovat jak dobré, tak špatné horory, jen proto, že máte rádi horory,“ vysvětluje Ramón Pagán, který má videopůjčovnu v La Unión v Murcii. „To já dělat nemůžu, když vám dám špatný film, ztratím důvěryhodnost – a můj byznys se na důvěře zákazníků zakládá.“

Od DVD ke streamu

Přitom firma Netflix začínala roku 1998 docela stejně: Jako půjčovna filmů, totiž jako první internetová stránka pro půjčování a prodej DVD, jak uvádí na svém webu. Místo klasických poboček však nabízela objednávky po internetu a DVD posílala poštou. S rozvojem širokopásmového internetu se začal prosazovat model video-on-demand a streamování; ten většinu půjčoven filmů vytlačil z trhu a začal konkurovat televizním stanicím. 

A pak začal Netflix vlastní filmy a seriály také produkovat, nejprve v Americe, pak i po světě. A jak v květnu připomněl El País, nové mediální firmy vytlačují i Hollywood, dokonce fyzicky z Hollywoodu: Netflix koupil legendární hollywoodské kino Grauman's Egyptian Theatre, Amazon Jeffa Bezose zase koupil legendární studia MGM.

Nedávným hitem Netflixu byl korejský seriál Hra na Oliheň, nyní láme rekordy jeho sledovanosti animovaný fantasy/steampunkový seriál Arcane ze světa videohry League of Legends a nová (a drahá) akční komedie Red Notice s Dwaynem The Rockem Johnsonem, Ryanem Reynoldsem a Gal Gadotovou.

V polovině prosince dorazí druhá řada velkolepého fantasy seriálu Zaklínač, kterým chce Netflix konkurovat věhlasné Hře o trůny z produkce HBO. Na Štědrý den pak bude mít premiéru katastrofická komedie K zemi hleď! (Don’t Look Up), v níž Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrenceová coby astronomové budou přesvědčovat prezidentku Meryl Streepovou, že do Země narazí kometa.

Video  Netflix uvádí seriál ze hry League of Legends. Arcane ukazuje, co dělají šampioni, když nebojují 
Video se připravuje ...

Sex ve městě i Godzilla

Konkurenční platforma HBO GO zase láká na akční velkofilmy osvědčených značek Mortal Kombat a Godzilla vs. Kong či očekávané pokračování fenoménu Sex ve městě s podtitulem A jak to bylo dál… (And Just Like That), uvedla pro Blesk Zprávy mluvčí HBO Europe Pavla Brožková. Amazon Prime zatím kontruje třeba fantasy ságou Kolo času (Wheel of Time) a natáčí seriálovou podobu Pána prstenů. Apple TV+ se pyšní seriálem z TV prostředí The Morning Show s Jennifer Anistonovou a Reese Witherspoonovou či novou adaptací grandiózní science fiction ságy Nadace (Foundation) od Isaaka Asimova.

Další služba, která má ve světě ambice, Disney+ (vedle klasik Walta Disneyho a digitálních animáků Pixaru má v katalogu také komiksové filmy Marvel i svět Hvězdných válek/Star Wars), svůj vstup do České republiky stále odkládá.

To však není nic pro fajnšmekra Juliána: „Často vidím, že se má rodina dívá na něco ohavného, tak se otočím, vezmu počítač a pustím si film s Carym Grantem,“ zmiňuje klasika zlaté éry Hollywoodu z poloviny minulého století.

Video  Blesk Podcast: Vražedná vybíjená. Proč Hru na oliheň nelze nedokoukat?  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi