Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Miliardář Murdoch slaví 90 let. Předá impérium dětem? Problémem covid i Trumpův konec

Aktualizováno -
10. března 2021
23:11
Autor: mav, Economist - 
9. března 2021
06:05

Mediální magnát slaví 90 let. Do důchodu prý jen tak nepůjde, ale už dlouho spoléhá na své potomky. Co čeká Fox News v časech úpadku kabelových televizí a zhrzeného exprezidenta Donalda Trumpa v opozici? Vyhlídky mediálního impéria nastiňuje týdeník The Economist.

Narozeninové oslavy za pandemie jsou ponuré, i pro miliardáře. Ale pro Ruperta Murdocha by devadesátiny 11. března měly být alespoň méně stresující než osmdesátiny. V těch dnech britští detektivové prošetřovali dceřinou společnost jeho News Corporation, tehdy čtvrté největší mediální firmy světa, a hledali důkazy, že novináři hackovali telefony a upláceli policisty.

Následovalo několik pro Murdocha nepříznivých soudních verdiktů, zavření 168 let starého deníku News of the World a předvolání před parlamentní komisi: „Nejpokornější den mého života,“ uvedl se před poslanci.

Deset let od dob, kdy se impérium rodilého Australana málem zhroutilo, se pro něj věci mají lépe. Skandál nabouraných telefonů utichl. Nejlákavější součásti své sbírky Murdoch výhodně prodal kolosu Disney. Fox News je nejpopulárnější (a zároveň nejnenáviděnější) kabelová televize Ameriky. A nedávno dotlačil internetové giganty jako Google, Facebook a Apple, aby mu platily za odkazy na jeho obsah.

Boháč s velkou mocí

„Má peníze. Má spoustu politické moci. Má všechno,“ řekla Economistu mediální expertka Claire Endersová.

Murdoch odmítá, že by stanice Fox News byla zaujatá. „Vyzývám každého, aby mi ukázal příklad zaujatosti kanálu Fox News,“ apeloval před časem vlivný miliardář. Jeho jmění se odhaduje dle časopisu Forbes na 14,9 miliardy dolarů, v přepočtu přes 315 miliard korun.

Skandál a úpadek

Zůstane však Murdochovo impérium takto úspěšné? Kabelové televize upadají. Na obzoru je skandál horší než s odposlechy telefonů. A jasná není ani otázka nástupnictví, sága táhnoucí se už dekády – dokonce se jí konkurenční HBO inspirovala pro ságu podobného klanu Boj o moc (Succession). Murdoch drží pohromadě impozantní obchodní a politický projekt; bez něj se nemusí udržet.

Ponižující aféra hacknutých telefonů nakonec Murdochovi pomohla. Donutila ho rozdělit firmu News Corporation na dvě: lukrativní televizní a filmové aktivity se oddělily do 21st Century Fox (kterou analytici překřtili na „Dobrou firmu“). Skandálem pošpiněné noviny zůstaly v „karanténě“ v News Corp („Firma svinstev“). Jak se firmy modernizovaly a větší roli získávali Murdochovi synové Lachlan a James, investoři se vrátili.

Předloni Murdoch zkusil jinou strategii: z predátora skupujícího konkurenci se stát kořistí. Většinu filmového a televizního byznysu 21st Century za 71 miliard dolarů (1,6 bilionu korun) prodal společnosti Disney. Podle Endersové se od roku 2011 jmění trustu Murdochovy rodiny šestkrát znásobilo.

Další kapitola bude zrádnější. Pandemie urychlila úpadek kabelové televize v USA, kterým ubírají diváky streamovací služby jako Netflix, HBO Max a další. Za loňský rok celkově ubylo 7,3 % předplatitelů. Fox zatím netratil tolik jako konkurence, neboť se zaměřuje na zprávy a sport – oblasti, ve kterých se ještě internetové televize tolik neuchytily. Ale zatímco Fox míval předplatné dražší než konkurence ViacomCBS či Discovery, teď už je o třetinu levnější.

A i internetová konkurence už po sportu chmatá. Amazon vysílá některé zápasy ligy amerického fotbalu NFL a údajně vyjednává o exkluzivních právech na některé přenosy. Sportovní ligy zase touží po mladším publiku a dvě třetiny diváků kabelových televizí jsou starší padesáti let. Oproti konkurenci Fox zatím nerozjel vlastní streamování sportů.

Blízký vztah s Trumpem

Jiné problémy se týkají zpravodajské stanice Fox News, která generovala 80 % tržeb Foxu. Blízký vztah k Bílému domu za Donalda Trumpa přinášel rekordní ratingy, Fox byl z mainstreamových médií nejspolehlivějším spojencem minulého prezidenta. Dostával spoustu prostoru, aniž mu moderátoři oponovali, televize šířila trumpovské konspirační teorie z internetu. Lidé z Foxu dostávali práci v Bílém domě a naopak. Od roku 2015 rating Foxu stoupl o třetinu, jenže silný příklon k Trumpovi odrazoval inzerenty i některé investory.

„Od každé firmy, jejíž akcie držíte, chcete etické chování,“ popsal pro Economist jeden velký akcionář. „Fox je v šedé zóně. Ještě to lze obhájit, ale hůř než v minulosti.“

Firma Smartmatic, která dodávala software k prezidentským volbám 2020, žaluje Fox o 2,7 miliardy dolarů (60 mld. Kč) za vysílání pomluv, kterak zfalšovala výsledky a přispěla k „ukradení voleb“, jak prohlašuje poražený Trump.

Fox už s podporou Donalda Trumpa brzdí, čímž ale ztrácí nemálo diváků odcházejících k ultrakonzervativním médiím. Fox News zůstává nejsledovanější kabelovou televizí v hlavním vysílacím čase, ale meziročně ztratila 30 % diváků. Přitom konkurenční CNN a MSNBC zaznamenaly nárůst 61 a 23 %.

Syn Lachlan Murdoch (49), generální ředitel Fox Corporation, věří, že se to obrátí: „Za Trumpovy vlády se z hlediska ratingu nejvíc dařilo MSNBC, protože byli loajální opozicí. To teď bude naším úkolem,“ prohlásil minulý týden na konferenci s investory. „Uvidíte, že se naše ratingy v příštích čtyřech letech zlepší,“ citoval ho Hollywood Reporter.

Ostatně za Obamových časů měla konzervativní televize Fox sice menší absolutní rating, ale větší podíl na trhu. „Byznys rozhořčování funguje lépe, když nejste u moci,“ konstatuje The Economist.

S novými pořádky se musí popasovat i „Firma svinstev“, News Corp, jejíž hlavní příjmy přicházejí od novin v USA, Británii a Austrálii. Deset let nazpátek byly Murdochovy firmy dohromady třetím největším prodejcem inzerce, uvádí Brian Wieser z mediální sítě GroupM, největšího nákupčího reklamy. Ale za tu dobu už vypadly z top 10.

Přitom na rozvoj internetu dokázaly redakce reagovat. Tři čtvrtiny předplatného deníku Wall Street Journal jsou digitální. Dokonce i věčně ztrátový tabloid New York Post v poslední kvartálu 2020 vykázal skromný zisk. Murdochovy noviny podpořily australský zákon o autorském právu, i díky němu se pak News Corp dohodla s Googlem, že jí internetový kolos bude platit za obsah.

Mladá garda

Už dřív byl za jasného dědice považován Lachlan Murdoch, pak si dal od rodinného byznysu pauzu. Ale vrátil se, v televizní korporaci Fox je generálním ředitelem, otec je předsedou správní rady; správní radě News Corp oba spolupředsedají.

Ale i jeho sourozenci hrají jistou roli; až Rupert Murdoch zemře, rodinný trust budou spravovat jeho čtyři nejstarší děti (dva mladší poloviční sourozenci budou spolumajiteli bez hlasovacích práv). Nejstarší Prudence (62) se drží spíše v ústraní. James (48) si odskákal skandál hacknutých telefonů; předloni přišel o post generálního ředitele 21st Century Fox, když firmu koupil Disney. A v poslední době se mu nelíbí konzervativní směřování mediálního impéria. Elisabeth (52) podobně varuje před „profitem bez smyslu“ v mediálním byznysu a věnuje se spíš vlastní produkční firmě Sister.

Debaty o nástupnictví jsou ale možná záležitostí delší budoucnosti. Murdochova matka se dožila 103 let a sám mediální magnát se kdysi vyjádřil: „Do důchodu půjdu tak ve 133 letech.“

Video  Trumpismus bez Trumpa, ztrapněná Melania a vlídný dopis Bidenovi: Žantovský o odkazu exprezidenta  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa