Miliardář Bezos opustil Amazon. Poslední pionýr Silicon Valley Zuckerberg čelí potížím
Rezignační dopis generálního ředitele Amazonu Jeffa Bezose (57) přišel v úterý znenadání. Jeho odchod z funkce po 27 letech neznačí jen konec jedné éry pro Amazon, který transformoval z internetového knihkupectví v jednu z nejmocnějších a nejinovativnějších firem světa, píše Washington Post. Facebook zůstane jedinou firmou z elitního kroužku technologických obrů, kterou stále vede její zakladatel: Mark Zuckerberg.
Bezosův odchod je také velmi viditelným symbolem výměny stráží v Silicon Valley. Generace charismatických vůdců přenechala své firmy spolehlivým zástupcům, známým coby protřelí taktikové, ale nikoli nutně vizionáři.
Přechod v Silicon Valley začal roku 2000, kdy Bill Gates skončil coby generální ředitel Microsoftu; úplně jeho každodenní provoz přestal řešit o osm let později. Steve Jobs zesnul roku 2011, Apple převzal výkonný viceprezident Tim Cook. Zakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin opustili své role generálního ředitele, respektive prezidenta mateřské společnosti Aphabet roku 2019 a otěže předali dlouholetému zástupci Sundaru Pichaiovi. Jak Pichai, tak Cook udrželi firmám solidní zisky, ale nejsou vnímáni jako tolik kreativní jako jejich dřívější nadřízení.
„Larry a Sergey viděli, co bude následovat dalších deset let. Bylo znát, že je to nudí. Bezos velel své neuvěřitelné mašině 27 let a ví, že dalších deset let pojede,“ řekl Washington Postu analytik technologií Benedict Evans. „Ale před Zuckerbergem leží četné problémy a otázky, neví se, co ho čeká příště. Za takové situace zřejmě nechce odejít.“
Každý ze zakladatelů nejcennějších firem v Silicon Valley měl svou vizi a vlastní charakter, mnohé je ale spojovalo: neúnavná kreativita a talent na posouvání hranic výpočetní techniky i služeb. Také se vyznačovali ostrou soutěživostí; zároveň přátelé i rivalové budovali konkurenční zařízení, aplikace, služby i inovativní projekty. Začínali každý s něčím jiným, ale časem se jejich členité byznysy docela přiblížily.
Od Googlu k YouTube
Bezos využil úspěchu Amazonu v e-commerce (online obchodě) k vybudování dvou souvisejících služeb: internetové tržiště pro další obchodníky a Amazon Web Services, poskytující cloudové služby.
Zakladatelé Googlu rozšířili svou vizi svobodného přístupu k informacím z konce století o Google Mapy, Gmail a YouTube, načež přidali i vlastní přístroje a cloudové služby.
„Zuckerberg vytvořil z už tak masivní sociální sítě mega síť, když roku 2012 koupil Instagram a roku 2014 aplikaci pro zprávy WhatsApp. Tehdy se to vnímalo jako snaha udržet Facebook životaschopný, když spotřebitelé přecházejí k aplikacím založeným na zprávách, respektive obrázcích,“ konstatuje Washington Post.
Jobs přinesl revoluci výpočetní techniky, když představil iPhone, který udělal z telefonu počítač s vlastním operačním systémem a novým rozhraním bez fyzické klávesnice. Microsoft vyvinul operační systém Windows a sadu kancelářských programů Office, které jsou stále lídrem na stolních počítačích.
Antimonopolní žaloby
„Jobs, Brin a Bezos vytvořili své firmy a měli morální autoritu k podstupování rizik, jaká by racionální člověk odmítl,“ hodnotí Yukari Kaneová, autorka knihy Zakletá říše: Apple po smrti Steva Jobse. „Pro jejich nástupce by bylo obtížné od dozorčí rady, akcionářů, ba i spotřebitelů získat souhlas ke krokům, jaké podnikali zakladatelé.“
Některé takové kroky však později začali rozebírat úřady a politici, neboť technologičtí obři postupně získali moc nad různými aspekty životů svých klientů. Google a Facebook čelí přelomovým antimonopolním řízením v USA, Amazon v Evropské unii. Nejvyšší soud USA umožnil zákazníkům žalovat Apple za potlačování konkurence v nabídce mobilních aplikací. I Microsoft dlouho musel dodržovat omezení dohodnutá s americkým ministerstvem spravedlnosti.
Zuckerberg doufá v rozvoj virtuální reality:
Zuckerberg (36) je mladší než ostatní titáni a Facebook spustil až roku 2004, deset let po Amazonu a šest po Googlu. Podle Evanse možná Zuckerberg cítí, že má před sebou ještě hodně práce.
Odchod z čela Amazonu i Googlu ohlašovali zakladatelé v časech dobré kondice firmy i dalších vyhlídek. Čtvrtletní tržby Amazonu právě poprvé překonaly hranici 100 miliard dolarů, i díky boomu online nákupů gigant utržil rovnou 125 miliard (2,7 bilionu Kč).
Potíže Zuckerberga. Nevychoval si nástupce
Facebook naopak čelí tlakům z různých stran ohledně svobody slova/kontroly škodlivého obsahu, monopolního postavení i nakládání s citlivými osobními daty uživatelů. Ze Silicon Valley je v tomto ohledu nejčastějším terčem kritiky.
A na rozdíl od kolegů si také Zuckerberg ve Facebooku zatím nevychoval silného nástupce. Viceprezidentka Sheryl Sandbergová (51) se stará o obchodní stránku sociální sítě, ale není považována za technologickou inovátorku. Chris Cox (38), dlouholetý Zuckerbergův náměstek pro produkt, se jeví jako nejpravděpodobnější náhrada, kdyby měl zakladatel odejít. Jenže roku 2019 rezignoval a až nedávno se do firmy vrátil.
Zato nastávající generální ředitel Amazonu Andy Jassy (53) je v Amazonu od roku 1997, vedl řadu inovativních projektů a aktuálně je v čele veledůležité divize cloudových služeb.
„Že nahrazuje Bezose, nabízí cenný vhled: že si firma stále cení riskantních sázek s šancí na vysoký zisk a také že jí nejde čistě o online nakupování, jak si mnozí myslí,“ konstatuje Washington Post. Tento renomovaný deník vlastní právě Bezos (střídavě první a druhý nejbohatší muž planety) a ve veřejném e-mailu zaměstnancům jej vedle filantropie a společnosti Blue Origin na dobývání vesmíru označil za svou novou náplň práce.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.