Novoroční projevy: Putin si pochvaluje „velké výsledky“ Ruska, Scholz kritizuje Muska

  • Vladimir Putin se v Číně setkal se Si Ťin-pchingem (říjen 2023)
    Aktualizováno -
    31. 12. 2024
    21:39
    Autor: ČTK,Mii,eis - 
    31. 12. 2024
    08:26

    Rusko za posledních 25 letech dosáhlo velkých výsledků. Dnes to podle státní agentury TASS řekl v novoročním projevu ruský prezident Vladimir Putin, který byl po celou tuto dobu u moci. Projev chystá také německý kancléř Olaf Scholz, přiznává v něm, že doba je těžká a vyzývá Němce, aby se nevzdávali svého hlasu a rozhodli v nadcházejících předčasných volbách o novém směřování státu. Macron připustil, že rozhodnutí vyhlásit předčasné volby přineslo nestabilitu

  • 1.Putin velebil úspěchy Ruska

    Podle ruského prezidenta Vladimira Putina byla první čtvrtina 21. století plná historických a významných událostí pro Rusko. „Stanovili jsme si velké cíle a dosáhli jsme jich, a opakovaně jsme překonali překážky, protože jsme byli jednotní,“ řekl v projevu Putin. Podle něj je Rusko nyní „nezávislou, svobodnou a silnou“ zemí. „Nyní, na prahu nového roku, přemýšlíme o budoucnosti. Jsme si jistí, že vše dobře dopadne,“ řekl dále Putin.

    Ve zhruba čtyřminutovém projevu Putin podle agentury AFP přímo nezmínil válku na Ukrajině, která trvá už tři roky. V jedné pasáži projevu však uvedl, že myšlenky milionů Rusů jsou s vojáky a jejich veliteli. Vojáky Putin označil za hrdiny, kteří chrání Rusko a poskytují Rusům bezpečnost.

    Putin podle agentury AFP také nezmínil ekonomické problémy Ruska, které zažívá silnou inflaci a musí se vyrovnávat s dopady západních sankcí zavedených po rozpoutání konfliktu na Ukrajině.

    Silvestrem v Rusku začíná období novoročních a vánočních svátků. Rozsáhle Putin hodnotil končící rok na tiskové konferenci, která se konala ve druhé polovině prosince.

    Ruský prezident Vladimir Putin. Ruský prezident Vladimir Putin. | Reuters

  • 2.Čínský prezident zmínil Tchaj-wan

    Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém novoročním projevu vyzval národ k sebejistotě a k tvrdé práci. Čína bude podporovat větší soběstačnost a sílu ve vědě a technice a bude udržovat stabilní tempo v hospodářském a sociálním rozvoji, shrnul web China Daily.

    Čínská ekonomika podle Siho čelí transformaci svých „starých hnacích sil růstu“, a je zapotřebí tvrdá práce a jistota obyvatel. Podle China Daily se očekává, že HDP této po Spojených státech druhé největší ekonomiky světa za letošní rok překročí 130 bilionů jüanů (přes 431,5 bilionu Kč).

    Prezident Si zopakoval závazek Číny přispívat k udržení světového míru a stability. V otázce zahraniční politiky také zmínil vztah mezi jeho zemí a Tchaj-wanem, na který si Čína klade nárok. „Číňané na obou stranách Tchajwanského průlivu jsou jedna rodina. Nikdo nemůže přerušit naše pokrevní pouta a nikdo nemůže zastavit historický trend národního sjednocení,“ prohlásil podle agentury AFP prezident.

    Čína letos zvýšila svou vojenskou přítomnost v blízkosti Tchaj-wanu a téměř denně vysílala válečné lodě a letadla do vod a vzdušného prostoru tohoto ostrova. Peking považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území, což tchajwanská vláda odmítá a tvrdí, že o budoucnosti ostrova může rozhodnout pouze jeho lid, připomněla agentura Reuters.

    Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

    Video  Vladimir Putin a čínský prezident Si Ťin-pching.  - Profimedia
    Video se připravuje ...

  • 3.Diktátor Kim pozdravil vojáky

    Putinovi dnes zaslal novoroční pozdrav také vůdce KLDR Kim Čong-un, který se zavázal k upevňování „komplexního strategického partnerství“ s Moskvou, informovala severokorejská agentura KCNA.

    Kim ve svém poselství pozdravil Putina a všechny Rusy včetně jejich vojáků a vyjádřil ochotu nadále prohlubovat bilaterální vztahy, které podle něj oba vůdci letos pozvedli na novou úroveň skrze nové projekty, uvedla oficiální státní agentura. Kim si podle zprávy KCNA „přeje, aby se nový rok 2025 zapsal do dějin jako první vítězný rok 21. století, kdy ruská armáda a ruský lid porazí neonacismus a dosáhnou velkého vítězství“.

    Kim a Putin podepsali na svém červnovém setkání smlouvu o vzájemné obraně, která obě strany zavazuje, aby si v případě ozbrojeného útoku přišly na pomoc. Severní Korea od té doby vyslala do Ruska desítky tisíc svých vojáků, aby podpořily vojenské tažení proti Ukrajině, které Moskva vede už bezmála tři roky. Soul a Washington tvrdí, že zabito či zraněno už bylo v bojích přes tisíc z nich.

  • 4.Scholz kritizuje Muska

    Německý kancléř Olaf Scholz ve svém novoročním projevu přiznává, že doba je těžká a vyzývá Němce, aby se nevzdávali svého hlasu a rozhodli v nadcházejících předčasných volbách o novém směřování státu. Německo je zemí, co drží pohromadě, zdůrazňuje kancléř. Varuje i předtím, aby v Německu rozhodovali majitelé sociálních sítí namísto občanů, čímž narážel na podnikatele Elona Muska a jeho veřejnou podporu pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD). Znění novoročního projevu dala médiím k dispozici agentura DPA.

    „Síla pochází ze soudržnosti. A my jsme země, která drží pohromadě. Jděte a volte! Každý, kdo se rozhlédne po světě, ví, jak obrovským úspěchem jsou svobodné a tajné volby,“ uvádí podle DPA Scholz v projevu, který bude v Německu odvysílán večer v 18:00.

    „Vy - občané - rozhodujete o tom, co se v Německu stane. Nezáleží to na majitelích sociálních sítí,“ upozorňuje Scholz.

    „Mnozí se na brutální agresivní válku Ruska proti Ukrajině dívají s pocitem rostoucího strachu. Mohu vás ujistit, že Ukrajinu nenecháme na holičkách a budeme ji i nadále podporovat jako nikdo jiný v Evropě - a že budeme i nadále zachovávat chladnou hlavu, aby se válka nerozšířila,“ zdůrazňuje v projevu Scholz k téměř tři roky trvajícímu konfliktu na Ukrajině.

    Scholz v textu novoročního projevu připomíná, že Německo je třetí největší ekonomikou světa, přestože na něj připadá pouhé jedno procento světové populace. Zmiňuje také diverzitu německé společnosti, na níž její ekonomický úspěch částečně stojí. „Mezi tvrdě pracujícími lidmi, kteří to umožňují, je také mnoho lidí z jiných zemí, kteří zde pomáhají a jsou již dlouho součástí německého úspěchu,“ upozorňuje kancléř.

    Pro Scholze to je poslední novoroční projev před předčasnými volbami, které se zřejmě uskuteční 23. února 2025. Němečtí poslanci 16. prosince při hlasování nedali kancléři důvěru. Olaf Scholz vedl od konce roku 2021 vládu svých sociálních demokratů (SPD), zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP). Tříčlenná koalice se rozpadla na počátku listopadu kvůli dlouhodobým sporům o hospodářskou a finanční politiku.

    Úvod projevu a jeho značnou část věnoval Scholz událostem v Magdeburku, kde útočník najel autem do davu na vánočním trhu. Kancléř řekl, že každý den myslí na ty, kteří v sasko-anhaltské metropoli přišli o své blízké. Zároveň ocenil, jak po útoku pracovali policisté a záchranáři a jak pomoc přeživším nezištně poskytli i ostatní lidé. „Jim všem patří můj velký dík, náš velký dík,“ řekl.

    V závěru Scholz prohlásil, že nadcházející rok i přes současné těžkosti může být dobrým rokem. „Se vzájemným respektem, s důvěrou v druhé, se zájmem a angažovaností o ostatní. Tak se Německu dále povede dobře, milí spoluobčané,“ řekl. „To naší zemi přeji,“ dodal.

    Německý kancléř Olaf Scholz při hlasování o důvěře v Bundestagu (16.12.2024) Německý kancléř Olaf Scholz při hlasování o důvěře v Bundestagu (16.12.2024) | ČTK / AP / Markus Schreiber

  • 5.Francouzský prezident Macron o nestabilitě země

    Francouzský prezident Emmanuel Macron v novoročním projevu připustil, že jeho rozhodnutí vyhlásit předčasné parlamentní volby přineslo zemi nestabilitu. Francouzští voliči budou podle něj v nadcházejícím roce požádáni, aby rozhodli o některých otázkách, které jsou pro Francii zásadní, informovala agentury AFP a Reuters.

    Macron nečekaně rozpustil Národní shromáždění, dolní parlamentní komoru, a vyhlásil předčasné volby po vítězství opoziční krajně pravicové Národní sdružení (RN) v červnových volbách do Evropského parlamentu.

    Předčasné parlamentní volby se uskutečnily na konci června a začátku července. Národní shromáždění je po nich ovšem rozdělené mezi tři podobně velké skupiny - levicový blok, krajní pravici a centristické strany vedené stoupenci Macrona, přičemž ani jedna nemá sama většinu.

    Francouzský prezident Emmanuel Macron Francouzský prezident Emmanuel Macron | ČTK

    Začátkem prosince poslanci po týdnech sporů o rozpočet vyslovili nedůvěru menšinové vládě Macronem jmenovaného premiéra Michela Barniera. Francie takovýto konec vlády zažila poprvé od roku 1962.

    „Rozpuštění (parlamentu) způsobilo více rozkolů ve shromáždění než řešení pro francouzský lid,“ řekl dnes Macron s tím, že za tento svůj krok bere „plnou zodpovědnost“. Příští rok by podle něj měl být rokem „kolektivní obnovy“, která umožní „stabilitu“.

    „V roce 2025 budeme pokračovat v rozhodování a já vás požádám, abyste rozhodli o některých zásadních otázkách,“ citovala z novoročního poselství francouzského prezidenta agentura AFP.

    Macron čelí tlaku některých stran, zejména krajní levice, aby odstoupil. To však již dříve odmítl a prohlásil, že chce vládnout až do konce mandátu v roce 2027. Vypsání dalších předčasných voleb mu však zákony dovolují nejdříve v létě a Macron se snaží politickou krizi druhé nejsilnější ekonomiky Evropské unie řešit jmenováním nové vlády.

Vlastimil Mesár ( 31. prosince 2024 23:17 )

Koukam že se sem naboural Rusky krtek,

Uživatel_5863575 ( 31. prosince 2024 18:49 )

357👍👍

Uživatel_5313099 ( 31. prosince 2024 17:25 )

Rusko roste,sankce k tomu pomáhají. Nárůst o 4% HDP hovoří za vše. Která země EU se tím může pochlubit. Žádná,právě díky sankcím a Ukrajině.

Uživatel_5347357 ( 31. prosince 2024 14:07 )

Jsou stále tací, kteří s myslí, že dnešní Západ je stále pupkem světa. Není. Je tak maximálně jednou nohou. Na druhé straně je stále víc a víc zemí po celém zbytku zeměkoule, které se združují a jejich hospodářský a politický význam stále stoupá a tato noha bude stále důležitější pro další rozvoj světa. Kdybychom přemýšleli a neměli jsme ve vedení státu dnešní hňupy, tak v této sílící noze budeme alespoň malíčkem a ne bezvýznamným nechtem na zlomeném malíčku té západní nohy.

Zobrazit celou diskusi