Jedovaté výpary v indickém Dillí mají zkrotit kropicí drony. Pomohou se znečištěným ovzduším
V legendárně znečištěném indickém hlavním městě Dillí dnes vyzkoušeli prototyp kropicího bezpilotního letounu, který se nasadí v oblastech s největším znečištěním ovzduší. Dohromady by měla v budoucnu mít metropole nejlidnatější země světa takové letouny tři, informovala agentura AFP.
Úřad v Dillí novinářům představil dron, který bude stříkáním vody rozptylovat částečky prachu v ovzduší. Město vypsalo výběrové řízení na nákup dalších dvou bezpilotních letounů, které budou létat přes celé Dillí. Každý z těchto dronů bude moci použít až 16 litrů vody.
„Studovali jsme různá technologická a praktická řešení z celého světa. Tento dron je součástí pilotního projektu provozovaného soukromou společností. Pokud budou testy přesvědčivé, budeme pokračovat dále,“ řekl Gopal Rai z odboru životního prostředí. Nevládní organizace Envirocatalysts naopak namítá, že bezpilotní letoun v boji se znečištěným ovzduším příliš nepomůže.
Třicetimilionová metropole se neustále topí v oblaku jedovatých výparů z průmyslových budov a automobilů, ke kterým se každou zimu přidávají zplodiny z pálení zemědělského odpadu. To všechno způsobuje, že koncentrace škodlivých mikročástic ve městě stoupají na desetinásobek normy stanovené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Dillí v posledních letech zintenzivnilo boj proti znečištěnému ovzduší, avšak bez většího úspěchu. Vyzvalo například motoristy, aby na červenou vypínali motory. Podle červnové vědecké studie může znečištěné ovzduší za 11,5 procent úmrtí v Dillí, tedy 12.000 obětí ročně.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.