V Evropě vzrostl počet infekcí nebezpečnou kvasinkou: Ta způsobuje otravu krve ale i smrt!

Autor: pma - 
20. května 2024
13:30

Odborníci stále častěji bijí na poplach před výrazným nárůstem kvasinky Candida auris, která je pro lidi jedním z nejnebezpečnějších houbových patogenů. Kupříkladu v sousedním Německu byla nákaza v loňském roce zjištěna v 77 případech, což je šestkrát více než v předchozích letech. Pokud se kvasinky dostanou do lidského krevního oběhu, může dojít až k otravě krve či smrti. Houbová kvasinka se přitom objevila i v Česku! 

„Candida auris je patogenní kvasinková houba, která je celosvětově rozšířená a může způsobit invazivní kandidózu (plísňovou infekci, pozn. redakce) v krvi, srdci, centrálním nervovém systému, očích, kostech a vnitřních orgánech,“ popisuje Světová zdravotnická organizace (WHO) kvasinku, která se v posledních letech objevuje ve střední Evropě mnohem častěji než v minulých letech.

Odborníci tvrdí, že jde o velmi naléhavou hrozbu. Jak uvádí například deník Fokus, Candia auris se v sousedním Německu během uplynulého roku objevila u 77 pacientů. Podle Národního referenčního centra pro invazivní plísňové infekce (NRZMyk) je to šestkrát  více než v předchozích letech.

Výskyt v Německu i Rakousku

Jeden z nejobávanějších houbových patogenů vědci objevili poprvé před 15 lety. I když neexistují přesné statistiky, nákaza se podle odborníků rozšířila do 40 zemí světa a postihla tisíce pacientů. V rámci střední Evropy lidé nakažené infekcí hlásí pravidelně Německo, Candia auris se ovšem v roce 2018 objevila i v Rakousku!

Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že pro zdravé jedince nemusí houbová kvasinka znamenat žádnou přítěž. Na pozoru by se však měli mít jedinci s oslabenou imunitou. Infekce se často může přenášet ve zdravotnických zařízeních, a to jejich zaměstnanci, či pacienty připojenými na nejrůznější přístroje a hadičky. 

Pomůže dezinfekce?

Candida auris je velmi závažná v momentě, kdy se dostane do těla svého hostitele. „Zvláště nebezpečnou se kvasinka stává, když se dostane do krevního oběhu. Tam může způsobit otravu krve i následné selhání orgánů,“ uvádí dále Světová zdravotnická organizace. Téměř polovina případů nákazy houbovou kvasinkou končí smrtí. Na infekci navíc zatím neexistují žádné účinné léky. 

Mezi nejčastější příznaky bolest, svědění a přehřátí uší. Současně se mohou objevit i problémy s močovými cestami nebo zarudnutí či otoky kolem drobných ran na těle. Možné nákaze lidé předejdou tím, si budou pravidelně dezinfikovat ruce a to zvláště po návštěvě zdravotnických zařízení. 

Video  Infektolog o zákeřné borelióze. Jak se chránit a jaké má následky?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

mi ví ( 21. května 2024 23:22 )

👍

Milan Šmid ( 20. května 2024 14:59 )

Odkud se to tu vzalo ??Dovezli to naši politici co cestuji po světě nebo ti co jich tu tato vláda v čele s Rakušanem a Fialou chce ??

Zobrazit celou diskusi