Analýza: Proč Trumpa označují za fašistu? A „volební Nostradamus“ už ví, kdo vyhraje!

Aktualizováno -
5. listopadu 2024
12:15
Autor: DVL, lig - 
5. listopadu 2024
05:00

Do výsledku amerických prezidentských voleb již nezbývá příliš mnoho času. Kdo se stane jejich vítězem? Analýza amerického zpravodajství CNN se zaobírá tím, jak by kandidáti mohli vyhrát, jaké voliče nejčastěji oslovují, jaké byly jejich kampaně a proč je Donald Trump označován za fašistu. Rovněž „volební Nostradamus“, politolog a historik Allan Lichtman, nedávno poskytl CNN svou prognózu ohledně toho, kdo bude po letošních prezidentských volbách slavit vítězství. 

Již více než 75 milionů voličů odevzdalo svůj hlas v amerických prezidentských volbách. Tato volba by mohla významně změnit zemi a svět a lidé na obou stranách se bojí, že pokud jejich kandidát prohraje, jejich způsob života by mohl být ohrožen.

Podle průzkumů se jedná o velice vyrovnaný souboj, kdy oba kandidáti usilují o vítězství v tzv. swing states, tedy státech, které mají vyrovnanou podporu obyvatelstva ve volbě politických zástupců. Bývalý prezident se v pondělí zaměří na kolísavé státy, nejprve navštíví Severní Karolínu, poté se přesune do Pensylvánie a večer se zastaví v Michiganu. Naproti tomu Harrisová přijela do Michiganu již v neděli a pondělí strávila v Pensylvánii, kde kampaň zakončila ve Filadelfii s Lady Gagou a Oprah Winfreyovou. 

Jak narůstá napětí, Trump je čím dál extrémnější. Jeho výlevy by mohly být předzvěstí toho, že v případě, že nevyhraje, bude opětovně vzdorovat vůči vůli voličů. Například v neděli během shromáždění v Pensylvánii lživě tvrdil, že se mu demokraté „velmi snaží ukrást tuhle věc“ a že do sčítaček volebních hlasů bude zasahováno, čímž naznačil, že se protistrana snaží výsledky voleb manipulovat. 

Naproti tomu Kamala Harrisová se v kampani snaží udržovat spíše pozitivní emoce. V neděli v kostele v Detroitu odsoudila ty, kteří „rozsévají nenávist, šíří strach a chaos“, čímž narážela na svého rivala. „V následujících dvou dnech budeme zkoušeni,“ dodala. 

Vyrovnaný souboj

V případě, že v úterý vyhraje Trump, bude teprve druhý poražený prezident, který nevyhrál následně po prvním funkčním období. Dokončil by jeden z největších politických comebacků poté, kdy se pokusil v roce 2020 zvrátit výsledky voleb a podvrátit demokracii, a za tento čin byl odsouzen. Letos se mu podařilo přežít dva pokusy o atentát. 

Harrisová by pak mohla narušit téměř 250 let dlouhou tradici, kdy vždy stál v čele USA muž. Stala by se první ženskou prezidentkou. To by bylo ohromující poté, co v červenci sjednotila demoralizovanou demokratickou stranu ve chvíli, kdy Joe Bidenovi překazil účast v dalším politickém klání vysoký věk. 

Tyto volby jsou nesmírně vyrovnané. Průzkumy jasného vítěze nezobrazují, což reflektuje to, že je země polarizovaná stejně jako na začátku prezidentského souboje. Jednomu z kandidátů by se však ke konci kampaně mohlo podařit naklonit si některé z kolísavých států a zajistit si jasnější vítězství.

Demokraté jsou povzbuzeni očividně brzkou silnou přítomností žen u volebních uren. Stěžejním tématem těchto voleb je i právo na potrat, kdy Trumpem postavená většina Nejvyššího soudu v roce 2022 zneplatnila rozhodnutí z roku 1973 zvané Roe vs. Wade, které legalizovalo potraty po celé zemi. Harrisová se dále snažila oslovit černochy a latinoameričany. 

Naproti tomu Trump spoléhá na voliče, kteří jsou unaveni vysokými cenami potravin a vysokými náklady na bydlení, rovněž oslovuje ty, kteří jsou proti migraci. Jeho tým spoléhá i na to, že zaktivizuje voliče, kteří obvykle k volbám nechodí. 

Oslovit mladé

„Mladé ženy, voličky ve věku 18 - 29 let, preferují Kamalu Harrisovou až rozdílem 37 procentních bodů, zato u mužů ve stejné věkové kategorii je to zhruba nastejno. Donaldu Trumpovi se daří asi lépe, než republikánům předtím, právě mladé muže,“ uvedl pro CNN Prima News komentátor Jiří Pondělíček.

„Mladí voliči budou možná o něco více pro demokraty, protože ve volbách v roce 2020 to byla jedna z těch důležitých skupin, která dostala Bidena do Bílého domu a Kamala Harrisová by potřebovala něco takového zopakovat,“ dodal amerikanista.

Konec trumpismu - nebo začátek extrémní nové éry?

Pokud splní své vlastní sliby, dvakrát obžalovaný republikánský kandidát by během svého funkčního období podrobil americké vládní, soudní a ústavní instituce největší zkoušce za několik generací, což by bylo založeno na jeho osobní pomstě.

Trump představil nejtemnější a nejautoritářštější politickou platformu ze všech prezidentských kandidátů v moderní historii. Předložil návrh učinit největší masovou deportaci migrantů - operaci, která by podle definice zahrnovala orgány činné v trestním řízení a případně i zapojení vojska k potlačení odporu, což by mohlo napadnout občanskou svobodu. Otevřeně rovněž vyslovil názor použít americkou armádu proti svým politickým oponentům, které označil za „vnitřní nepřátele“ a „havěť“, čímž napodobil jazyk některých nejznámějších tyranů v historii.

Trump dále navrhuje transformaci ekonomiky ve jménu pracujících Američanů, kteří uvěřili jeho populistickým a nacionalistickým prohlášením. Nicméně jeho láska k celním sazbám by mohla ekonomiku oslabit. Exprezident rovněž plánuje čistku mezi byrokraty ve Washingtonu a chce oslabit ministerstvo spravedlnosti, které ho omezovalo během prvního funkčního období a chce ho využít k tomu, aby smazal své trestní stíhání. 

I po devíti letech, kdy se poprvé ucházel o Bílý dům, je Trump politicky stále silný. Rozdrtil disent uvnitř republikánů a upevnil pouto s desítkami milionů Američanů, kteří věří, že mluví za ně. 

Harrisová potřebuje Pensylvánii 

I přesto má Harrisová šanci uspět a ukončit Trumpovu éru. Voličům nabízí vyhnout se nebezpečí pro právní stát, což naznačuje Trumpova kampaň. Viceprezidentka také navrhuje reformy, které mají zlepšit životy pracujících Američanů, ale ty její jsou méně revoluční než Trumpovy. Riskovala tím, že nabídla kontinuitu v době, kdy jsou lidé nespokojeni s domácí ekonomikou a politikou, kdy roste znepokojení z toho, co se děje ve světě, ve kterém se prosazují autokrati. Měla také potíže se oprostit od Joe Bidena, který je nyní značně nepopulární. 

Její kampaň končí varováním, že je Trump fašista, který by mohl zničit americký demokratický způsob života, znepřátelit si spojence země a zhoršit reputaci USA tím, že by se skláněl před diktátory v Rusku a Číně, kdy se zároveň zdá, že je chce napodobovat. 

Nejlepší cesta pro Harrisovou by mohla vést přes Michigan, Wisconsin a Pensylvánii, což jsou sice kolísavé státy, ale v historii hlasovaly spíše pro demokratické kandidáty. Průzkumy nenaznačují jasného vítěze, nicméně minulý týden měla viceprezidentka úzký náskok v Michiganu a Wisconsinu, v Pensylvánii byl výsledek nerozhodný. Pokud by prohrála Pensylvánii, potřebovala by další swing states, včetně Georgie, Nevady a Arizony, kde podle průzkumů také není jasnou vítězkou. Pokud Trump vyhraje Pensylvánii, jako se to stalo v roce 2016, mohl by udělat obrovský krok směrem k druhému funkčnímu období. Průzkumy dále například ukazují, že Harrisová má značnou podporu mezi ženami, naproti tomu u Trumpa vedou bílí muži. 

Exprezident rovněž napadl výsledky průzkumů, které zvýhodňovaly Harrisovou. Okamžitě použil nová data, aby tvrdil, že se stal obětí zmanipulovaných voleb. „Na tohle jsme čekali devět let, teď máme jen dva dny a pořád máme všechny ty hovadiny v médiích s falešnými věcmi a falešnými průzkumy,“ rozhořčil se v Pensylvánii. 

„Volební Nostradamus“ stojí za Harrisovou

Historik a politolog Allan Lichtman si stojí za svým tvrzením z 5. září, kdy tvrdil, že viceprezidentka Harrisová porazí exprezidenta Trumpa. V minulosti se mu podařilo správně předpovědět 9 z 10 voleb. „Nic se nezměnilo,“ řekl americkému zpravodajství CNN

Přesto vyjádřil obavy o budoucnost země. „Samozřejmě, že se bojím. Ne kvůli průzkumům, ale především proto, že se bojím o budoucnost této země,“ uvedl během živého vysílání, píše deník The Economic Times. „Dělám to už 42 let a vždycky mám motýly v břiše. Tenhle rok, myslím, mám v žaludku hejno vran,“ dodal.

Lichtman pomocí své analýzy „Klíče k Bílému domu“ hodnotí 13 konkrétních kategorií. Podle jeho analýzy má Harrisová výhodu v 8 ze 13 kategorií ve srovnání se 3 kategoriemi Donalda Trumpa. Připustil možnost, že se může mýlit, ale nemyslí, že je to pravděpodobné. 

Již více než 42 let Lichtman předpovídá výsledky voleb s vysokou přesností. Zdůraznil, že jeho systém založený na objektivních a kvantitativních ukazatelích je trvale spolehlivý. „Moje předpovědi obstály ve zkoušce času, mé ukazatele byly vždy správné,“ řekl.

23:57
6. 11. 2024

Postup Kamaly Harrisové, která uznala porážku, gratulovala Trumpovi a chce přispět k hladkému předání moci nové administrativě, je značně odlišný od toho, který před čtyřmi roky po porážce od Bidena zvolil Trump. Odmítl tehdy uznat výsledky voleb a začal šířit nepravdy o tom, že demokrat vyhrál díky rozsáhlým podvodům. Vše vyvrcholilo 6. ledna 2021, kdy dav Trumpových přívrženců, který se s porážkou nesmířil, vtrhl do sídla Kongresu, přičemž zemřelo několik lidí.

23:49
6. 11. 2024

Donaldu Trumpovi gratulovali i Michele a Barack Obamovi. Bývalý prezident s manželkou se v posledních týdnech masivně zapojili do kampaně Harrisové. "Toto zjevně není výsledek, v který jsme doufali, vzhledem k našim hlubokým neshodám s republikánskými kandidáty v celé řadě otázek," napsali Obamovi v prohlášení. "Ale život v demokracii je o uznání, že náš pohled ne vždy zvítězí, a o ochotě akceptovat mírové předání moci."

23:44
6. 11. 2024

S Donaldem Trumpem telefonoval už i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociálních sítích napsal, že mu znovu pogratuloval k silnému vítězství. "Dohodli jsme se, že budeme udržovat úzký dialog a rozvíjet naši spolupráci. Silné a neochvějné vedení USA je životně důležité pro svět a pro spravedlivý mír," napsal Zelenskyj.

Zobrazit celý online

Video  Amerikanista o kampaních i komplexu Donalda Trumpa: Proč komentuje pánské údy?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Annika ( 5. listopadu 2024 16:43 )

Demokrati podporuji fasisty na Ukrajine,Justin Trudeau slavi s fasistou v Kanadskem parlamentu a proc demokrati narizuji armade se postavit proti obyvatelstvu USA?

Miloš Bouček ( 5. listopadu 2024 12:53 )

Myslím, že Bidenova křivka to jistí

Zobrazit celou diskusi