Obamovi podpořili Harrisovou. „Uděláme všechno, abychom tě dostali do Oválné pracovny,“ vzkázali jí
Bývalý americký prezident Barack Obama a jeho žena Michelle dnes podpořili Kamalu Harrisovou ve volebním klání o Bílý dům. Kampaň současné viceprezidentky zveřejnila krátký záznam ze společného telefonického rozhovoru trojice, píší americká média. Po rozhodnutí prezidenta Joea Bidena neusilovat o znovuzvolení se Harrisová uchází o demokratickou nominaci pro listopadový souboj s republikánem Donaldem Trumpem.
„Jsem na tebe pyšná, nemůžu ti to neříct. Tohle vejde do dějin,“ řekla Obamová. „Zavolali jsme, abychom s Michelle řekli, že nemůžeme být víc hrdí, když tě podpoříme a uděláme všechno pro to, abychom tě dostali skrz tyhle volby a do Oválné pracovny,“ řekl poté Obama. Harrisová oběma poděkovala za vzájemné přátelství.
Oznámení demokratického exprezidenta a bývalé první dámy znamená konec několika dní spekulací, že Obamovi Harrisovou nepodpoří. Například list New York Post ve středu s odvoláním na jeden nejmenovaný zdroj z Bidenovy rodiny napsal, že Obama se údajně nedomnívá, že by Harrisová mohla Trumpa porazit a že je podle něj „nekompetentní“.
Než z kampaně odstoupil současný prezident Biden, Obama podporoval jeho kandidaturu, a to nejen slovně, ale také prostřednictvím rad a konzultací ohledně kampaně. Po Bidenově špatném výkonu v televizním duelu s Trumpem byl Obama podle listu The Washington Post (WP) údajně toho názoru, že Bidenovy šance na vítězství ve volbách se významně snížily.
Stanice NBC News tento týden informovala, že Obama a Harrisová spolu pravidelně komunikují už od neděle, kdy viceprezidentka svoji kandidaturu oznámila, a Obama ji údajně soukromě podpořil už tehdy. Nejmenovaný zdroj obeznámený s touto komunikací ve čtvrtek NBC řekl, že Obama svým veřejným vyjádřením podpory Harrisové nechtěl zastínit Bidenův projev k národu z Oválné pracovny, který připadl na středeční večer (čtvrteční ráno SELČ).
Čtvrteční průzkum veřejného mínění deníku The New York Times (NYT) a Sienna College předvídá velmi těsný výsledek souboje mezi Trumpem a Harrisovou, pokud by se volby konaly nyní - Harrisová by dostala 47 procent hlasů pravděpodobných voličů a Trump 48.
Z průzkumu také vyplývá, že atentát na Trumpa a oznámení Harrisové, že se hodlá ucházet o Bílý dům, vedlo k výraznému poklesu voličů, kteří nesnášejí oba kandidáty: takzvaní „double haters“, píše server Axios. Zatímco v dřívějších průzkumech NYT zhruba pětina respondentů uváděla, že nechce ani jednoho z kandidátů za prezidenta, nyní to uvedlo jen osm procent dotazovaných.
Pokles je podle Axiosu částečně dán tím, že levicovější voliči uvítali konec Bidenovy kampaně za znovuzvolení a dávají přednost Harrisové. Téměř devět z deseti respondentů, včetně voličů republikánů a nezávislých, se domnívá, že Bidenovo ukončení kampaně bylo správným rozhodnutím.
Dalším faktorem v poklesu nerozhodnutých voličů podle Axiosu může být i to, že část respondentů vnímá Trumpa v lepším světle s ohledem na jeho reakci na atentát, který přežil se zraněním ucha a po kterém mu stouply preference.
Čtvrteční průzkum veřejného mínění deníku The New York Times (NYT) a Sienna College předvídá velmi těsný výsledek souboje mezi Trumpem a Harrisovou, pokud by se volby konaly nyní - Harrisová by dostala 47 procent hlasů pravděpodobných voličů a Trump 48. Do amerických prezidentských voleb zbývá 101 dní.
Být Trumpem, tak se do oválné pracovny neženu. Vždyť už si musel vyzkoušet, že pracovna nemá rohy, kam by si mohl odskočit.