Netanjahu v USA: Nevole mezi demokraty! Projev premiéra vynechá Harrisová, Trump ho zve domů

Aktualizováno -
23. července 2024
20:57
Autor: ČTK - 
23. července 2024
13:32

Americká viceprezidentka a možná prezidentská kandidátka Kamala Harrisová nebude ve středu v Kongresu při projevu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informují o tom s odvoláním na své zdroje americká média. Netanjahu v době války v Pásmu Gazy čelí při návštěvě Spojených států podobné nevoli Demokratické strany jako v roce 2015, kdy v Kongresu kritizoval rodící se jadernou dohodu s Íránem. Donald Trump premiéra v pátek uvítá na Floridě.

Mnozí demokratičtí zákonodárci hodlají Netanjahuův projev vynechat. Agentura AP minulý měsíc napsala, že vystoupení izraelského premiéra by tentokrát mohlo bojkotovat výrazně více než bezmála 60 kongresmanů a senátorů, kteří ignorovali jeho projev před devíti lety.

Tehdy Netanjahu demokraty pobouřil, když se vymezil vůči zahraniční politice demokratického prezidenta Baracka Obamy. Konkrétně vystoupil proti úmluvě definitivně dojednané o několik měsíců později, která pozastavila sankce vůči Íránu výměnou za omezení íránského jaderného programu.

Napětí kvůli Gaze

Dnes napětí mezi izraelským lídrem a demokraty vyvolává více než devět měsíců trvající válka v Gaze, kterou spustil útok teroristického hnutí Hamás ze 7. října. Izrael zareagoval masivním vzdušným a pozemním tažením, které zdevastovalo hustě zalidněné palestinské území, vyhnalo statisíce lidí z domovů a zabilo tisíce civilistů.

Netanjahu zároveň dorazil do USA v době „extrémních“ vnitropolitických turbulencí, píše AP. Prezident Joe Biden v neděli oznámil, že se nakonec nebude ucházet o znovuzvolení v prezidentských volbách, do nichž zbývají necelé čtyři měsíce. Kandidátkou Demokratické strany bude nejspíše Harrisová, která se nyní snaží rychle nastartovat vlastní kampaň.

Za normálních okolností by coby viceprezidentka (formálně předsedající horní komoře) při projevu zahraničního státníka zaujala místo hned za ním, po boku předsedy Sněmovny reprezentantů. Harrisová ale ve středu plánuje vystoupit na předvolební akci ve státě Indiana, která byla naplánovaná ještě před víkendovým zvratem v kampani, uvádějí americká média.

Harrisová se zřejmě s Netanjahuem setká, není ale jasné, kdy. Biden s ním plánuje samostatné setkání v Bílém domě, které se očekává ve čtvrtek.  

Kolem setkání Netanjahua s Trumpem panovaly značné nejasnosti poté, co exprezident na sociálních sítích hovořil o středě i čtvrtku. Nakonec na své sociální síti Truth Social uvedl, že schůzku přesunul na pátek na Netanjahuovu žádost.

„Těším se na přivítání Bibiho Netanjahua v Mar-a-Lago v Palm Beach na Floridě,“ napsal dnes Trump. Exprezident, který dříve vyzval Izrael, aby „dokončil“ svou válku proti Hamásu, se soustavně prezentuje jako spolehlivý spojenec Izraele.

Během Trumpova funkčního období v Bílém domě Spojené státy přesunuly své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, což potěšilo Izraelce a rozzuřilo Palestince, podotkl Reuters. Za Trumpovy vlády také Izrael za zprostředkování Spojených států normalizoval vztahy s Bahrajnem i Spojenými arabskými emiráty.

Kritika Izraele

Bidenova vláda má s tou Netanjahuovou horší vztahy; izraelské tažení proti Hamásu podporuje, vymezuje se však vůči agresivnímu postupu izraelské armády a letos kvůli tomu pozastavila dodávku silných leteckých pum pro Izrael. Zároveň se již několik měsíců neúspěšně snaží zprostředkovat dohodu o příměří, zatímco Netanjahu trvá na zničení Hamásu a odmítá vytvoření palestinského státu. Chladné vztahy s Washingtonem ilustruje i jeho pondělní přílet, při němž nebyl nikdo z nejvýše postavených amerických činitelů.

Pro Bidenovu vládu bude hlavním tématem jednání s Netanjahuem přiblížení dohody o zastavení bojů v Gaze, které podle tamních úřadů připravily o život skoro 40 000 Palestinců. Netanjahu zase před odletem uvedl, že chce jednat o pokračování války proti Hamásu a hrozbě dalších skupin podporovaných Íránem, jakož i o osvobození rukojmích zadržovaných Hamásem, mezi nimiž jsou i Američané.

Pokud jde o jeho projev v Kongresu, při absenci Harrisové mohlo její čestné místo za řečníkem připadnout demokratické senátorce Patty Murrayové, která je jakousi zástupkyní viceprezidentky, jež je z titulu své funkce zároveň předsedkyní Senátu. Mluvčí Murrayové ale sdělil, že senátorka se nehodlá Netanjahuova vystoupení zúčastnit, informoval deník The New York Times (NYT).

Vedle republikánského šéfa sněmovny Mikea Johnsona, který stál v čele plánu pozvat izraelského premiéra, tak bude ve středu předseda senátního zahraničního výboru Ben Cardin. Ten je podle NYT důrazným zastáncem Izraele a v podpoře židovského státu vytrval i v době, kdy mnozí jiní demokraté izraelské vedení otevřeně kritizují.

Video  Premiér Fiala v Blesku: Palestinu teď nemá smysl uznávat jako stát  - Blesk TV/Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi