Pellegriniho soupeř Korčok se rozhodl zůstat v politice. Kandidovat bude do parlamentu
Bývalý kandidát na slovenského prezidenta Ivan Korčok se rozhodl setrvat v politice. Oznámil to na festivalu Atmosféra v Hontianských Nemcích během diskuze Denníku N. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Focus by vstup Ivana Korčoka do stranické politiky výrazně ovlivnil politickou scénu na Slovensku, píše slovenský list Plus jeden deň.
Korčokova přítomnost by mohla pomoci opozičnímu Progresivnímu Slovensku (PS) porazit Směr. Strany SaS a Demokraté by s jeho podporou mohly dosáhnout na dvouciferné výsledky. Šanci by měla i jeho vlastní strana, pokud by se rozhodl ji založit, informují slovenská média.
Korčok byl od roku 2020 do roku 2022 ministrem zahraničí za SaS, na jaře se ucházel o post prezidenta jako občanský kandidát s podporou opozičních stran. V prvním kole získal 42,5 % hlasů a postoupil do kola druhého, kde získal téměř 1,25 milionu hlasů (46,9 %). Jeho protikandidát Peter Pellegrini ho porazil se ziskem 1,4 milionu hlasů (53,1 %).
Po prezidentských volbách Korčok jednal s představiteli několika prozápadních stran, včetně Progresivního Slovenska (PS), SaS a mimoparlamentní strany Demokraté. Chce totiž využít své podpory mezi voliči.
Podle zákulisních informací nejintenzivnější jednání vedl s PS. „Ano, setkal jsem se s Michalem Šimečkem, vícekrát, i spolu komunikujeme. Ale povídal jsem si v procházejícím období i s Braňem Gröhlingem ze SaS-ky, i s Jarem Nadem z Demokratů,“ uvedl Korčok.
Pomoc pro opozici
Průzkum agentury Focus, realizovaný v polovině července, zkoumal, jak by Korčokův vstup do politiky ovlivnil preference politických stran. Podle tohoto průzkumu by volby bez Korčokova vstupu vyhrála strana Směr se ziskem 25,7% hlasů, za ní by skončilo Progresivní Slovensko (21,3%), následované Hlasem (11,3%), KDH a SaS (oba přes 7%). Do parlamentu by se ještě dostala Republika (6,5 %). Mimoparlamentní Demokraté by skončili těsně pod hranicí volitelnosti s 4,7% hlasů.
Průzkum následně simuloval situaci, kdy by Korčok vstoupil do PS. V takovém případě by PS předběhlo Směr a získalo až 27,6 % hlasů. Podpora SaS by klesla o dva procentní body a Demokraté by zůstali na přibližně stejném výsledku (kolem 5 %). Vstup Korčoka do PS by tak mohl výrazně zvýšit šance této strany na vítězství.
Pokud by se Korčok rozhodl pro vstup do jiné prozápadní strany, například SaS nebo Demokratů, tyto strany by získaly výraznou podporu. SaS by s Korčokem dosáhla asi 14 % hlasů, což by znamenalo pokles PS na 16 %. Demokraté by s Korčokem získali 13 % hlasů, zatímco PS by mělo téměř 18 % a SaS asi 4 %.
Korčok také zvažuje možnost založení vlastní strany. Podle průzkumu by taková strana získala přes 14 % hlasů. „Tento průzkum říká, že si lidé umí představit i moji přítomnost v parlamentní politice. V tomto má pro mě hodnotu,“ komentoval výsledky průzkumu Korčok.
Focus se také zabýval možností, že by Korčok vedl společnou kandidátku SaS a Demokratů. Tato hypotetická kandidátka by získala kolem 14 % hlasů, což by bylo méně, než kdyby Korček kandidoval jen za jednu z těchto stran. Progresivní Slovensko by v takovém případě získalo necelých 18 % hlasů.
Mobilizace nových voličů
Průzkum také ukázal, že Korčokův vstup do politiky by měl největší vliv na prozápadní strany jako jsou PS, SaS a Demokraté. K zásadnímu poklesu podpory vládní koalice nebo krajně pravicových stran by však pravděpodobně nevedl.
Ředitel Focusu Martin Slosiarik uvedl, že přibližně 60 % voličů, kteří by volili Korčokovu stranu, by v případě její neexistence volilo některou z opozičních stran jako jsou PS, SaS, Demokraté, KDH nebo hnutí Slovensko. Přibližně čtvrtina respondentů uvedla, že by nevěděli, koho volit, nebo by k volbám nešli, což naznačuje, že by Korčok mohl mobilizovat i nové voliče.
Slosiarik upozornil i na metodologické výzvy při měření preferencí hypotetických stran. Průzkumy z minulosti podle něj ukazují, že podpora nových stran závisí i na schopnosti jejich zakladatelů zavést značku na politickém trhu. Na základě těchto zkušeností by podpora Korčokovy strany mohla být reálně nižší, než ukazuje aktuální průzkum. I tak by ale byla významná.
Ten pacholek chce jen pořád škodit.