Íránského prezidenta pohřbili v nejposvátnější svatyni země
Při nedělní nehodě vrtulníku zahynuli íránský prezident Ebrahím Raísí (†63) a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján (†60). Íránský duchovní vůdce ájatolláh Alí Chameneí vyhlásil pět dní smutku a výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara. Smuteční obřady vyvrcholily ve čtvrtek, Raísí byl pohřben ve svém rodišti. Dění v Íránu sledujeme v podrobné online reportáži.
- Úřady ztratily spojení s vrtulníkem, na jehož palubě byl Ebrahim Raísí a dalších osm lidí, v neděli odpoledne. Írán nejdříve hovořil jen o "tvrdém přistání"
- Pátrání po zříceném stroji komplikovalo počasí a těžko přístupný terén, pátrací týmy vrak objevily až v pondělí ráno. Nikdo na palubě nepřežil
- Podle státní televize helikoptéra patrně narazila do horského vrcholu
- V Íránu byl vyhlášen pětidenní smutek, nástupce prezidenta by měl být zvolen 28. června
- Íránský duchovní vůdce ájatolláh Alí Chameneí výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara
- Raísího pohřbili ve čtvrtek večer
Podle BBC ani v okolí Raísího zjevně není žádný očividný nástupce. "Uvnitř této konzervativní skupiny jsou různé tábory, včetně jednotlivců, kteří jsou většími hardlinery, a dalších, kteří jsou považováni za pragmatičtější," řekl Hamíd Réza Azízí, který hostuje v berlínském think tanku SWP. Azízí se domnívá, že to zintenzivní stávající soupeření o pozice v novém parlamentu a na místních úrovních.
Ať už Raísího funkci převezme kdokoli, zdědí agendu zákazů a omezené mocenské páky.
Bezprostřednější politickou výzvou bude uspořádání předčasných prezidentských voleb. Moc byla převedena na viceprezidenta Mohammada Mochbara a nové volby se musí konat do 50 dní. Toto svolání voličů nastane jen několik měsíců poté, co březnové parlamentní volby vykázaly rekordně nízkou volební účast v zemi, která se dříve chlubila nadšenou účastí. Nedávné volby, včetně voleb z roku 2021, které Raísího vynesly k prezidentství, byly poznamenány také systematickým vylučováním umírněných a proreformních soupeřů dohledovým orgánem.
"Předčasné prezidentské volby by mohly Chameneímu a vysoce postaveným představitelům státu poskytnout příležitost ke zvrácení této trajektorie a vrátit voliče do politického procesu," říká Muhammad Alí Šabaní, vydavatel londýnského zpravodajského webu Amwaj.media. "Ale naneštěstí jsme dosud neviděli žádný náznak toho, že by stát byl připraven a ochoten k takovému kroku," dodal.
Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo soustrast nad úmrtím íránského prezidenta Raísího. Pentagon o příčinách pádu helikoptéry odmítl spekulovat.
Na dnešní odpoledne se naplánovala velká modlitba ve městě Tabríz, kam záchranáři převezli těla prezidenta Raísího a dalších obětí. Zítra ráno se vůdcovo tělo přemístí do jeho rodného Mašhadu, kde proběhne pohřeb.
Raísí byl vnímán jako potenciální nástupce nejvyššího duchovního vůdce - ájatolláha Alího Chameneího. „Protože je podobně jako samotný Chameneí, když se stal nejvyšším vůdcem, poměrně mladý, velmi loajální a je uznáváný ideolog oddaný systému,“ komentovala pro BBC Sanam Vakilová, ředitelka programu Blízkého východu a Severní Afriky v expertní organizaci Chatham House.
„Režim má samozřejmě nějaké instituce navenek, jako je právě prezident, nejvyšší vůdce, které mají dané mocenské ukotvení. Ale prezident Raísí jako osoba měl určitý neformální vliv. A půjde o to, co bude znamenat jeho absence jakožto mocenské figury. K jaké nerovnováze uvnitř režimu může dojít. Teď budeme pravděpodobně sledovat nějaké převzetí moci a bude otázkou, zda nějaké křídlo nebo frakce začne převažovat a změní trochu trend,“ komentuje pro Blesk Zprávy Matouš Horčička z Asociace pro mezinárodní otázky. „Tím, že teď všichni truchlí, tak si nikdo nemůže troufnout říct, jaké má zájmy. Až se budou chystat volby, tak v ten moment nám to něco víc řekne.“
Maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X vyslovil „nejhlubší soustrast íránskému lidu“, k němuž míří „naše myšlenky a modlitby“.
„Francie vyjadřuje soustrast Íránské islámské republice v souvislosti s úmrtím prezidenta Ebrahíma Raísího, ministra zahraničí Hosejna Amira Abdolláhjána a osob, které je doprovázely. Rovněž vyjadřuje soustrast rodinám obětí této nehody,“ píše na svém webu poměrně neosobně ministerstvo zahraničí Francouzské republiky.
Polský prezident Andrzej Duda se stal terčem kritiky kvůli své kondolenci Íránu. Kritici připomínají, že Raísí stál za represemi vůči odpůrcům íránského režimu a že Írán udržuje dobré vztahy s Ruskem navzdory tomu, že Moskva už více než dva roky vede útočnou válku proti Ukrajině.
„Byl jsem odpůrcem prezidenta Lecha Kaczyńského, ale porovnávat ho se zločincem, který v posledních dvou letech pověsil přes 1000 lidí, je naprostým přeháněním,“ uvedl Roman Giertych, místopředseda parlamentního klubu vládní Občanské koalice.
Poslankyně koaliční Levice Anna-Maria Žukowská připomněla, že o Raísím jeho kritici mluvili jako o „řezníkovi z Teheránu“ kvůli tomu, že byl jedním z aktérů masových poprav, které se konaly na konci irácko-íránské války v roce 1988.
Íránská média zveřejnila další fotografie ze zásahu záchranářů po pádu vrtulníku s prezidentem.
„Minuta ticha na Mezinárodní konferenci o jaderné bezpečnosti jako vyjádření soustrasti v souvislosti s tragickým úmrtím prezidenta a ministra zahraničních věcí Íránské islámské republiky,“ tweetuje z rakouské metropole ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov.
Minute of silence at the International Conference on Nuclear Security to express condolences in connection with the tragic deaths of the President and the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of #Iran. pic.twitter.com/ks5UOKom5Y
— Mikhail Ulyanov (@Amb_Ulyanov) 20. května 2024
Zemřelého ministra zahraničí Hosejna Amírabdolláhjána ve funkci dočasně nahradí jaderný vyjednávač Alí Bágherí Kaní, který od září 2021 zastával funkci náměstka ministra zahraničí a který je považovaný za důvěrníka ájatolláha Chameneího.
Polský prezident Duda na svém účtu na sociální síti X napsal, že ho zprávy o smrti Raísího a dalších členů jeho delegace hluboce zasáhly. Podle něho není mnoho národů, které mají ve svých dějinách tak tragické události. „Ale my, Poláci, máme za sebou strašnou zkušenost s katastrofou polského vládního letounu v ruském Smolensku v roce 2010, známe pocit šoku a prázdnoty, jaké v lidských srdcích a státu zůstanou po náhlé ztrátě politické a společenské elity“. Polsko se proto „s mimořádným pochopením spojuje s blízkými obětí a íránským národem v modlitbě a zármutku,“ napsal také Duda.
V dubnu 2010 při letecké katastrofě zemřel polský prezident Lech Kaczyński a desítky zástupců polského veřejného života. Delegace mířila do západoruského Smolensku, aby v nedaleké Katyni uctila památku tisíců polských důstojníků zavražděných v roce 1940 tajnou sovětskou policií NKVD.
„Íránský prezident Raísí získal v posledních volbách 72 procent hlasů a v Teheránu panuje celonárodní jásot,“ tweetuje sarkasticky Leonid Volkov z týmu disidenta Alexeje Navalného. „A Putin dostal až 87 procent – takže bude mnohem větší jásot!“ věští reakce na eventuální smrt ruského prezidenta.
Президент Ирана Раиси набрал на последних выборах 72%, и в Тегеране всенародное ликование.
— Leonid Volkov (@leonidvolkov) 20. května 2024
А Путин-то набрал аж 87% — так что и ликования будет куда больше!
Syrský prezident Bašár Asad vyjádřil soustrast a solidaritu s Teheránem, který ho podporuje od začátku občanské války v jeho zemi. „Spolupracovali jsme se zesnulým prezidentem na tom, aby strategické vztahy mezi Sýrií a Íránem zůstaly vždy prosperující,“ dodal.
Od tábora odpůrců diktátora Asada přicházejí opačná sdělení: Někteří vyrazili do ulic v národních vlajkách, rozdávají sladkost baklavu, „syrské svini Bašárovi“ přejí stejnou smrt, jaká potkala „íránskou svini“, ukazuje tweet z Aleppa.
Free Syrians in northern Aleppo are passing out baklava in celebration of Iranian President Raisi's helicopter crash.
— Kareem Rifai 🌐 (@KareemRifai) 19. května 2024
They're holding a sign that wishes the same fate onto Bashar al-Assad. pic.twitter.com/7X94AW1djM
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí výkonem prezidentské funkce dočasně pověřil dosavadního viceprezidenta Mohammada Mochbara.
Rovněž po smrti politiků vyjádřil soustrast a vyhlásil pět dní státního smutku. V kondolenci uvedl, že prezident a jeho delegace zemřeli „mučednickou“ smrtí.
Chameneí, který má v íránských státních záležitostech poslední slovo, dnes oznámil, že Mochbar bude nově stát v čele výkonné moci a má maximálně 50 dní na uspořádání prezidentských voleb, uvedla íránská státní agentura IRNA.
Čínský prezident Si Ťin-pching vyjádřil soustrast Íránu v souvislosti se smrtí prezidenta Ebráhíma Raísího: „Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že tragická smrt je velkou ztrátou pro íránský lid a že čínský lid ztratil dobrého přítele,“ uvedl na tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin.
V Íránu se dnes po potvrzení smrti prezidenta Ebráhíma Raísího při pádu vrtulníku sešli k mimořádnému jednání zástupci tří větví státní moci – výkonné, zákonodárné a soudní. Tu výkonnou zastupoval viceprezident Mohammad Mochbar, uvedly agentury. Právě on má převzít funkci hlavy státu do prezidentských voleb.
„Budeme následovat cestu prezidenta Raísího a plnit svěřené povinnosti bez přerušení,“ řekl podle íránské státní televize Mochbar.
„EU vyjadřuje upřímnou soustrast nad smrtí prezidenta Raísího a ministra Amírabdolláhjána, jakož i dalších členů delegace a posádky při nehodě vrtulníku. Naše myšlenky míří k jejich rodinám,“ napsal předseda Evropské rady Charles Michel na síti X.
The EU expresses its sincere condolences for the death of President Raisi and Foreign Minister Abdollahian, as well as other members of their delegation and crew in a helicopter accident. Our thoughts go to the families.
— Charles Michel (@CharlesMichel) 20. května 2024
„Raísí byl vynikající politik, který celý svůj život zasvětil službě vlasti“ a silně se snažil o to, aby se vztahy Ruska a Íránu dostaly „na novou úroveň strategického partnerství“ a přispěl k nim neocenitelým způsobem, kondoloval jeho ruský protějšek Vladimir Putin. V prosinci 2023 jej hostil v Kremlu, stýkali se relativně často.
Smutek nad smrtí íránského prezidenta Ebráhíma Raísího vyjádřilo islamistické radikální hnutí Hamás, proti kterému Izrael vede od loňského října válku v Pásmu Gazy. Hamás v kondolenci vyjádřil „nejhlubší soustrast a solidaritu“ Chameneímu, íránské vládě a lidu v souvislosti s „touto obrovskou ztrátou“. Ocenil zesnulé íránské představitele za podporu palestinské věci a odporu proti Izraeli a vyjádřil přesvědčení, že „hluboce zakořeněné íránské instituce“ umožní Íránu překonat „následky této velké ztráty“.
„Tito vůdci podporovali legitimní boj našeho lidu proti sionistické entitě, poskytovali cennou podporu palestinskému odporu a neúnavně se snažili o solidaritu a podporu našeho lidu v nezlomném Pásmu Gazy,“ uvedl v prohlášení. Vedoucí představitelé Hamásu již dříve opakovaně poděkovali Íránu za jeho vojenskou a finanční podporu skupiny v boji proti Izraeli.
Záchranáři ráno vyzvedli ostatky Raísího a dalších osmi cestujících, uvedl šéf íránského Červeného půlměsíce Pír Hosejn Kolívand, a oznámil ukončení pátracích operací. Dodal, že těla jsou převážena do města Tabríz, které je správním střediskem íránské provincie Východní Ázerbájdžán. Podle televize Al-Džazíra stále není jasné, kde bude Raísí pohřben.
A nebo ty rád bych tě viděl jak se mrskáš na tom laně