Sobota 7. září 2024
Svátek slaví Regína, zítra Mariana
Polojasno 29°C

Koupání na Tchaj-wanu: Vyzkoušeli jsme dovolenou v exotickém ráji nepolíbeném davy

Autor: Markéta Mikešová - 
30. června 2024
05:00

Dovolená na Tchaj-wanu, to není něco, nad čím by nejspíš většina Čechů uvažovala. Přitom je to exotická destinace, která si v mnohém nezadá se zavedenými dovolenkovými ráji – jih tohoto ostrova je doslova posetý zlatými plážemi a místy vhodnými k potápění. I pěší turisté budou mile překvapeni, Tchaj-wan má hned několik vizuálně výjimečných národních parků, kam lze vyrážet na lehké túry. Není ani problém tyto aktivity spojit.  

Byla by škoda omezit návštěvu Tchaj-wanu jen na Tchaj-pej, byť když už člověk na ostrov přijede, určitě by si měl hlavní město projít. Hlavní dovolenková lákadla se nachází až za branami této metropole. Dokonce i podnebí je na jihu o něco lepší, tedy pokud toužíte po teplu – průměrná roční teplota se tam pohybuje okolo 29 stupňů Celsia, teplota vody okolo 27 stupňů Celsia. Bez problémů jsem se tam zvládla v moři koupat i v březnu. Zároveň ale nikdy není vyloženě vedro na padnutí, klima ostrova je prostě specifické.

Jak se dostat na pláže 

Epicentrem plážové kultury na Tchaj-wanu je oblast jménem Kenting. Nachází se na nejjižnějším cípu ostrova. To může působit nedostupně, avšak opak je pravdou.

Mezi Tchaj-wanem a Prahou existuje přímé letecké spojení. Linka byla zavedena loni, provozuje ji tchajwanská státní aerolinka China Airlines. Létá se dvakrát týdně letadlem Airbus A350-900, na výběr je hned několik tříd. Například ve stále oblíbenější třídě Premium Economy máte dva odbavené kufry v ceně jedné letenky, takže si klidně můžete vzít jedno zavazadlo jen s výbavou na potápění, surfing nebo třeba golf. Na Tchaj-wanu budete za necelých 12 hodin, pro pobyt do 90 dní nepotřebujete ani vízum.

Létá se na mezinárodní letiště Taoyuan, které najdete jen kousek za Tchaj-pejem. Hned v jeho areálu staví rychlovak, nejdůležitější a nejrychlejší dopravní spojení po celém Tchaj-wanu. Pokud chcete vyrazit do Kentingu, jeďte z Taoyuan do úplně poslední stanice nazvané Zuoying, trvá to necelou hodinu a půl.

Zuoying je čtvrť rozsáhlého a velmi významného města Kaohsiung, které je průmyslovým centrem ostrova. Nachází se tu ropná rafinerie, továrny na hnojiva a sůl, cukrovary, cihelny, hliníkárny… je toho mnoho. Zároveň se odtud exportují komodity, kterými je Tchaj-wan vyhlášen, jako ananasy, citrusy či rýže – asi není překvapivé, že je tu největší přístav na celém ostrově. A aby významných podniků v tomto městě nebylo málo, tchajwanský výrobce čipů TSMC tu staví továrnu na nejmodernější 2nm čipy.

Do Kentingu se ze stanice Zuoying dostanete velmi jednoduše, přímo u rychlovlaku staví autobus, který do plážové lokace jezdí. Hledejte tzv. Kenting Shuttle Bus, ve špičce odjíždí každou půlhodinu, mimo špičku jezdí jednou za hodinu.

Pobyt v resortu s papoušky

Pláží, na kterých lze v Kentingu pobývat, je hned několik. „Surfování, potápění, freedive, scuba,“ vyjmenovává Čech Pavel aktivity, za kterými sem lidé jezdí. Pavel na jihu Tchaj-wanu žije, našel si tu i manželku. Sám v zemi zůstal právě kvůli potápění. Podmořské scenérie jsou na Tchaj-wanu nádherné, voda čistá, pláže písečné, vstup pozvolný… až mě to překvapilo. Navíc turistů tu není mnoho v porovnání například s nedalekými Filipínami. Přitom se na jihu Tchaj-wanu koupete také ve Filipínském moři.

U pláží se nachází hotelové resorty, takže tu člověk může strávit nefalšovanou tropickou dovolenou. Já jsem bydlela v resortu Caesar Park Kenting, který měl vlastní pláž s barem (a točeným pivem), tropickou zahradu s papoušky, bazén, vířivku a večeře formou bufetu, kde se podávaly mořské plody a sushi. Nechybělo mi vůbec nic, snad jen šnorchl, abych mohla vodní sporty vyzkoušet. Pivo vyšlo na 220 tchajwanských dolarů, v přepočtu 160 korun.

Pláže přitom nejsou jednou jediným lákadlem Kentingu. Kousek od nich se nachází stejnojmenný národní park, takže plavání a potápění lze spojit s chozením po džungli. Viděla jsem v Kentingu hromadu exotických motýlů, ze stromů mě pozorovali makakové, což je ještě nic oproti tomu, co uvádí literatura – má tu být 350 druhů ptáků! Navíc trasy jsou poměrně přístupné, největší okruh projdete za čtyři hodiny.

Slavná modrozelená řeka

Celkem má Tchaj-wan devět národních parků, což z ostrova dělá atraktivní místo pro pěší turistiku. Kromě Kentingu stojí za návštěvu Národní park Taroko, který najdete na východním pobřeží. Nevýhodou je, že je to trochu z ruky vůči ostatním populárním turistickým místům. Odměnou za cestu je ale naprosto fascinující vizuální zážitek.  

Dominantou Taroka jsou rozsáhlé kaňony, kterými protéká modrozelená řeka Liwu a kterými vedou četné stezky. Místo je někdy považováno za jeden z přírodních zázraků Asie, protože kaňony jsou skutečně úchvatné. Navíc se tu vyskytují vzácné druhy rostlin a zvířat, jen zvířat je tu údajně přes 1 500 druhů.

Jméno Taroko pochází od původních obyvatel parku, kteří tu dodnes žijí. Tito domorodci mají na tvářích zvláštní tetování, vstup do jejich rezervace není povolený, avšak často je potkáte, jak na stezkách prodávají různé jídlo a předměty.

V Taroku se nachází i několik vodopádů a slavný chrám Changchun, zasvěcený dělníkům, kteří zemřeli při budování dálnic na Tchaj-wanu. Pro návštěvu národního parku Taroko doporučuji se ubytovat ve městě Hualien, kam jede z Tchaj-peje vlak. Žel, tento je obyčejný.

Video  Koupání na Tchaj-wanu: Tahle vypadají místní pláže.  - Blesk: Markéta Batulková Mikešová
Video se připravuje ...

stoura ( 30. června 2024 07:06 )

To je něco pro toho vedoucího CK Senát, tajtrlíka Vyskočila, ten je na ten ráj zatížený 😁

Zobrazit celou diskusi