Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Rok domácího vězení a elektronický náramek? Francouzský exprezident neuspěl s odvoláním

Aktualizováno -
14. února 2024
14:45
Autor: ČTK - 
14. února 2024
14:31

Francouzský odvolací soud dnes potvrdil vinu bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho v případu financování neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Sarkozy dostal rok vězení, z čehož půl roku s podmínečným odkladem, informují francouzská média.

Sarkozy se odvolal vůči původnímu verdiktu z roku 2021, kdy mu soud udělil rok domácího vězení s elektronickým náramkem. Ani dnešní rozhodnutí nemusí být konečné, pokud se exprezident obrátí na kasační soud. Sarkozy vinu dlouhodobě odmítá.

Devětašedesátiletý pravicový politik čelil obvinění za to, že jeho strana v kampani za znovuzvolení prezidentem v roce 2012 utratila téměř dvojnásobek nejvyšší povolené částky 22,5 milionu eur (v současnosti 571,1 milionu korun). Aby skutečné náklady utajila, najala si tehdy Sarkozyho strana UMP spřátelenou agenturu pro styk s veřejností Bygmalion, jejímž jménem je ve Francii aféra nazývána.

Soud podle médií konstatoval, že bývalý prezident o manipulacích věděl. Trest si podle verdiktu bude moci odpykat stejně jako v původním případě v domácím vězení s nasazeným elektronickým náramkem.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Emmanuelu Macronovi  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi