Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

FOTO: Mohutné oslavy nového lunárního roku. Takhle Číňané vítají příchod Draka

Autor: ČTK - 
10. února 2024
10:29

Číňané dnes oslavují začátek lunárního nového roku, který se ponese ve znamení Draka. Nový rok je v Číně nejvýznamnějším svátkem, který se oslavuje v rodinném kruhu, návštěvami chrámů, ale i ohňostroji a veselím na nejrůznějších kulturních akcích, uvedla agentura DPA. Podle ní si Číňané od roku Draka, který následuje po roku Zajíce, slibují mnoho dobrého.

Kromě Číňanů jsou oslavy lunárního nového roku důležité například i pro Vietnamce, Singapurce, Korejce či Malajsijce. V čínském kalendáři se každý rok nese ve znamení jednoho z 12 znamení zvěrokruhu. Drak je považován za symbol síly, úspěchu a štěstí, podle agentury AP proto řada Číňanů plánuje na rok ve znamení tohoto mytického tvora narození svého potomka.

Dominantní barvou oslav je červená, která je považována za barvu štěstí. Lidé jí dekorují svá obydlí, hlavně vstupy do domů, a doufají, že tím přilákají do svého obydlí štěstí a blahobyt. Oblíbenými dárky jsou obálky s penězi.

Oslavy nazývané také Svátky jara (čchun-ťie) jsou v Číně spojené s cestováním. Miliony lidí se vydávají na návštěvu svých rodných měst a vesnic, aby se setkaly se svými rodinami. Cestování spojené s oslavami začátku nového roku je důležité i hospodářsky. Pro čínskou ekonomiku, která se v poslední době potýká s problémy, by tak mohly být vítanou vzpruhou, uvedla DPA. V centrální Číně cesty letos komplikoval neobvykle silný nástup zimy.

Miliony Číňanů sledují na Nový rok tradiční galavečer ve státní televizi. Tentokrát během něj pozdravili své spoluobčany na Zemi i astronauti z čínské vesmírné stanice.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi