Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 12°C

Ve Francii se šíří projevy antisemitismu: Chlapec zaútočil na rabína, další chtěl pobodat učitelku

Autor: ČTK - 
9. listopadu 2023
17:55

Dospívající chlapec v pařížském metru napadl rabína, arabsky na něj křičel a kopl ho do zad. Chlapce, který tvrdí, že je mu 14 let a pochází ze Sýrie, dnes zadržela policie. Policie na předměstí Paříže dnes zadržela také školáka, který řekl spolužákům, že chce pobodat učitelku matematiky, protože je Židovka. O incidentech s možným antisemitským motivem dnes informovala stanice BFM TV a deník Le Figaro. V Itálii se dnes na zdech objevily hákové kříže, uvedla agentura ANSA.

Od propuknutí bojů mezi radikálním hnutím Hamás a Izraelem se ve Francii množí antisemitské činy. Podle ministerstva vnitra jich bylo za poslední měsíc více než 1100, což je třikrát více než za celý loňský rok. Ve Francii žije velmi početná židovská i muslimská komunita, které patří k největším v Evropě.

Ve středu odpoledne šel muž oblečený v rabínském oděvu průchodem mezi stanicemi metra La Chapelle a Gare du Nord. Potyčku mezi rabínem a mladíkem nahlásili přepravci další cestující a potvrdily ji i záběry z bezpečnostních kamer. Napadený nebyl zraněný, ale rozhodl se podat trestní oznámení.

Chlapce, který po útoku utekl, zhruba po hodině zadrželi bezpečnostní zaměstnanci dopravního podniku ve stanici La Chapelle. Před policií vypověděl, že se narodil v roce 2009 v Sýrii. Policisté u něj nenašli žádný nebezpečný předmět a identita, kterou hoch uvedl, není na seznamu nebezpečných osob, uvedla stanice BFM TV.

Ve středu večer policie zadržela žáka základní školy Édouarda Maneta na pařížském severním předměstí Villeneuve-la-Garenne. Hoch podle výpovědi spolužáků 20. října prohlásil, že chce pobodat učitelku, „protože je Židovka“. Když se o tom od vedení školy dozvěděla zmíněná učitelka, podala trestní oznámení. Žák ve vazbě činy popřel, škola se k nim nevyjádřila, píše Le Figaro.

6:53
Dnes

Čím dál tím víc Rusů lituje, že začala válka s Ukrajinou. Podle průzkumu agentury RussianField rekordních 38 % Rusů uvedlo, že by tohle rozhodnutí neudělali, kdyby měli možnost. Oproti roku 2022 se jejich počet zvýšil o 10 %.

6:10
Dnes

Ruské útoky na ukrajinskou Sumskou oblast si v úterý vyžádaly další dva životy a osm zraněných. S odvoláním na zdejší vojenskou správu to dnes napsal ruskojazyčný server BBC.

„Během dne Rusové uskutečnili 59 ostřelování pohraničních území a osad Sumské oblasti. Bylo zaznamenáno 296 výbuchů,“ shrnula vojenská správa regionu, který leží při ruských hranicích.

Nejhorší následky mělo ostřelování v obci Chotin, kde přišli o život dva policisté a dalších šest jich bylo zraněno.

6:05
Dnes

Smrt vůdce ruské opozice Alexeje Navalného, který předminulý týden zemřel v sibiřském trestaneckém táboře, bude dnes zásadním tématem plenární schůze Evropského parlamentu. Mezi europoslance zavítá manželka zesnulého Julija Navalná, na jejíž dopolední vystoupení naváže debata zákonodárců. Poslanci budou hovořit i o posílení evropské obrany v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině.

Zobrazit celý online

V Itálii se dnes na zdech domů v římské židovské čtvrti objevily hákové kříže a Davidovy hvězdy, mezi nimiž bylo rovnítko. Deník La Repubblica upozorňuje, že se symboly objevily na výročí takzvané Křišťálové noci, nacistického pogromu na Židy v roce 1938. Nedávno byly v Římě poničeny čtyři kameny připomínající památku lidí deportovaných do nacistických koncentračních táborů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi