Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Mluvčí utnula Bidenovu tiskovku. Blábolil o „vojácích s psími ksichty na ponících“

Autor: Martin Valeš - 
12. září 2023
16:09

Nejen, že ze summitu zemí G20 v Indii Joe Biden nepřinesl žádný zásadní diplomatický sukces - americký prezident ještě dodal (pro sebe) nepříliš lichotivou dohru. Když styky s Čínou a otázky popírání změn klimatu komentoval na tiskové konferenci, zaběhl se jeho projev k dávným westernům. Neobratná rétorika a stařecká únava se stala vodou na mlýn Bidenových odpůrců a posměváčků.

„Dobrý večer vespolek. Je večer, že ano?“ uvedl žertem tiskovou konferenci ve vietnamské Hanoji, kam se prezident přesunul ze summitu G20 v Novém Dillí – tedy popoletěl o hodinu a půl kupředu. „Je to zajímavé, taková cesta kolem světa za pět dní, nemyslíte?“ Do Indie totiž letěl přes Evropu, jeho boeing Air Force One tankoval při mezipřistání na americké základně Ramstein v Německu.

A hned se pokusil o další žert: „Jeden ze spolupracovníků povídal: ‚Pamatujete si na slavnou píseň Dobré ráno, Vietname?‘ Tak tedy dobrý večer, Vietname,“ pozdravil podruhé. Dobré ráno, Vietname ovšem není píseň, nýbrž film s Robinem Williamsem v hlavní roli rozhlasového DJ, který vysílá pro americké vojáky.

Ztracený prezident

Jak ukazuje oficiální záznam, v uvolněném tónu se nesla celá tisková konference. Zpravodajka BBC pozdravila slušným: „Jak se cítíte?“ „Dobře, díky. Tyhle pětidenní cesty kolem světa nejsou problém,“ ujišťoval Biden, že si zprvu dělal legraci – zatímco novinářka pokračovala na jeho uvolněné notě suše britským „dovolím si připomenout, že skutečně je večer“.

Svěžest se však v průběhu 26minutové tiskové konference začala vytrácet. Zejména při odpovědi na otázku reportérky agentury AFP, nakolik se Biden obává nedostatečné shody států G20 na omezování fosilních paliv. Prezident ujistil, že USA své klimatické závazky dodrží, a to s rezervou, načež zmínil několik konkrétních příkladů z minulosti i současnosti… A pak se začal ve své vleklé odpovědi ztrácet.

„Můj bratr má rád slavné hlášky z filmů, které vždycky cituje. Patří k nim film o Johnu Waynovi. Indiánský skaut se snaží dostat Apače - myslím, že to byli Apači – nebo některý z velkých amerických kmenů - zpátky do rezervace. A všichni jsou v sedlech a jsou tam tři nebo čtyři indiáni v čelenkách a vojáci Unie - a vojáci Unie v podstatě říkají indiánům: ‚Pojďte s námi, my se o vás postaráme.‘ A indián se podívá na Johna Waynea a ukáže na vojáka Unie a řekne: ‚Je to prolhaný voják na poníku s psím ksichtem.‘ A John Wayne se na něj podívá,“ lovil prezident v paměti scénu z některého westernu.

„No, kolem globálního oteplování byla spousta prolhaných vojáků s psí tváří, ale už to tak není. Najednou si všichni uvědomují, že je to problém. A není nad to, když člověk prozře,“ pokoušel se o pointu. Asi si uvědomil, že mu to tak úplně nevyšlo, a sklopil zrak k poznámkám na pultíku. „Jen tady poslouchám své rozkazy,“ pronesl pak do mikrofonu. „Štábe, ještě s někým mám mluvit?“ Následně dodal, že v plánu bylo pět otázek, na pokyn své mluvčí tedy vyzval ještě korespondentku Hlasu Ameriky. Zeptala se na jednání s Čínou, jejíž prezident na summit poslal jen premiéra Li Čhianga.

Odpověděl, že Si Ťin-pching má doma jiné starosti a příliš to nevadí. „A nevím jak vy, ale já jdu do postele,“ pokoušel se už tiskovou konferenci ukončit. „O čem jste se bavili?“ byla neodbytná reportérka; prezident se ještě snažil vyhovět… „Mluvili jsme o tom, o čem jsme mluvili na konferenci celkově. Mluvili jsme o stabilitě. Hovořili jsme o tom, aby třetí svět, jižní polokoule měly přístup ke změnám… Nebylo to vůbec konfrontační.“ To už ale zakročila mluvčí: „Tímto je tisková konference u konce. Díky všem,“ nenechala svého šéfa odpovídat na další otázky či spíše výkřiky novinářů.

Oblíbená fráze

Jak psal server Slate, frázi o prolhaných vojácích na ponících použil Biden v posledních letech ve veřejných proslovech několikrát (mj. roku 2018 a 2020). Patrně to považuje za těžký kalibr ve svém arzenálu ostrovtipu. Při překladu do češtiny a bez dobového kontextu ovšem poníci a psí tváře znějí vskutku šíleně, rozeberme si to tedy.

Pony neznamená v amerických westernech nutně malého poníka, indiáni tak v angličtině často označovali všechny koně. A pony soldiers pak jsou zkrátka vojáci na koních – kavalerie Spojených států neboli Unie (modré kabáty) či také kanadská jízdní policie (červené uniformy). Pony soldier Američanovi nezní tak stupidně jako Čechovi „voják na poníku“.

Právě Pony Soldier se jmenuje western z roku 1952 (natočený v Arizoně, odehrává se v Kanadě), kde příslušník kanadské jízdní policie jménem královny vyjednává s kmenem Kríů (Cree, Nehiyonuk). „Pony soldier hovoří jazykem chřestícího hada,“ odmítá imperiálního vyjednavače náčelník. Hlavní roli tam ovšem nemá John Wayne, nýbrž Tyrone Power.

Jiný snímek, který asi prezidentovi utkvěl v paměti, nejslavnější westernovou hvězdu zahrnuje. Jde o film Měla žlutou stužku (She Wore a Yellow Ribbon, 1949), kde Wayne ztvárnil kapitána „modrokabátníků“. V epilogu vypravěč označí kavaleristy pojmem dog-faced soldiers. V tehdejším americkém slangu označoval pojem dogface pěšáka – obyčejného, prostého vojáka. Vypravěč to nemyslel urážlivě, naopak jako pochvalu těm chlapům, kteří za nepříliš vysoký žold přetrvávali útrapy, aby šířili na Divoký západ civilizaci a vládu Spojených států.

Bidenovi bylo šest, respektive deset let, když tyto filmy šly do kin. Jeho bratr Frank se narodil až rok po tom druhém. „Máme pravděpodobné vysvětlení, jak se výraz ‚prolhaný voják na poníku se psí tváří‘ mohl stát součástí soukromého slovníku Joea Bidena a jeho bratra. Zda to byl skvělý nápad použít tuto frázi na předvolební akci, je samozřejmě zcela jiná otázka,“ uzavřel Slate.

Podobně si výrazu všímala i další americká média včetně vlivného Washington Postu, Bidenovi lidé museli kontroverze už dříve zaznamenat. Těžko říci, zda ho na ně dost důrazně upozornili - prezident se zjevně nepoučil a zmatečnou frází se ohání dál. Uslyšíme ji ještě v průběhu kampaně před volbami roku 2024, v nichž chce Biden obhajovat svůj post, aby vládl až do svých 86 let?

trintin ( 13. září 2023 10:47 )

Blábolil o „vojácích s psími ksichty?? Snad další volby vyhraje a přivede tak "tlusté křížené mutanty" k zániku?

bonpari2 ( 13. září 2023 09:57 )

balin ( 13. září 2023 08:46 )

"je to chcípáček"

Uživatel_5500418 ( 13. září 2023 08:04 )

To starého senilního magora by už měly amíci někde uklidit než nadělá ještě více škody jak udělal .

Athina ( 13. září 2023 07:00 )

Rada bych se zeptala pana Valeše, kde se nachází v českém slovníku slovo “sukces“??? Tak buď to nápíši česky - úspěch a nebo spravne anglicky -success….

Zobrazit celou diskusi