Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Terorista Unabomber (†81) spáchal ve vězení sebevraždu. Spojené státy děsil 17 let bombovými útoky

Aktualizováno -
11. června 2023
20:13
Autor: ČTK - 
10. června 2023
19:50

Americký terorista Theodore Kaczynski zvaný Unabomber zemřel v sobotu v americkém vězení. Agentuře AP to sdělila americká správa věznic. Příčina úmrtí byla sebevražda, uvedla agentura s odvoláním na osoby obeznámené s případem. Při 16 bombových útocích z let 1978 až 1995 zabil Kaczynski celkem tři lidi, v roce 1998 byl odsouzen na doživotí.

Kaczynski (81) byl nalezen bez známek života dnes kolem osmé hodiny ráno ve federální věznici v Severní Karolíně. Příčina smrti není bezprostředně známa, uvedla AP.

Kaczynského převezli do vězeňské nemocnice v Severní Karolíně poté, co strávil dvě desetiletí ve federální věznici Supermax v Coloradu za sérii bombových útoků.

Doživotní trest bez možnosti podmínečného propuštění si Kaczynski odpykával po svém zatčení, které se odehrálo v roce 1996 v jeho primitivní chýši v Montaně. Přiznal se k tomu, že v letech 1978 až 1995 nastražil v různých částech země 16 pum, při jejichž explozích zemřeli tři lidé a 23 dalších bylo zraněno.

Své činy motivoval odporem k průmyslové civilizaci a láskou k přírodě. Nálože vybuchovaly v kancelářích a domovech vědců, jedna v letadle, v kancelářích firem zabývajících se těžbou dřeva a dalších institucí, které podle Kaczynského názoru ohrožují přírodu a životní prostředí a zneužívají technického pokroku.

Kaczynski unikal policii dlouhých 17 let. K dopadení přispěl jeho bratr.

uschi ( 10. června 2023 21:02 )

Terorista? Zrovna měl v lecčem pravdu, určitě to měl přes všechno co udělal, v hlavě víc v pořádku než jeho jmenovec cvok z Polska, kterej bohužel ovlivňuje a ničí životy spoluobčanů.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud