Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Nebezpečný terorista Sahráví byl zabit, oznámil Macron. Proti lídrovi ISIS bojovali i Češi

Autor: ČTK, for - 
16. září 2021
07:05

Francouzská armáda zabila islamistického radikála Adnána abú Valída Sahrávího, který byl lídrem džihádistické skupiny Islámský stát větší Sahary (ISGS). Ve středu to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Je to další velký úspěch v našem boji proti teroristickým skupinám v Sahelu,“ uvedl Macron na twitteru.

Sahráví byl lídrem IS v Sahelu a jeho skupina v roce 2017 spáchala smrtelný útok na americké vojáky, uvedla Macronova kancelář. Doplnila, že Sahráví v srpnu 2020 osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerijského řidiče.

Podle agentury AP v Mali několik týdnů kolovaly zvěsti o Sahrávího smrti, ale tamní úřady to oficiálně nepotvrdily. Kde byl Sahráví zabit, není v tuto chvíli jasné. Jeho skupině však byla přičítána řada útoků podél hranice mezi Mali a Nigerem.

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu. V Mali působí i stabilizační mise OSN (MINUSMA), která má kolem 13.000 vojáků. Její součástí jsou i čeští vojáci.

Video Útočník v Paříži pobodal pět lidí, jednoho zabil a utíkal. Policisté ho zastřelili - twitter

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa