Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Lipavský v Iráku: Přísná bezpečnostní opatření a dobrá pověst českých zbrojařů

Autor: ČTK, Tomáš Belica - 
25. května 2023
19:09

Je v českém zájmu, aby se české firmy mohly podílet na obnově Iráku, uvedl dnes při své jednodenní návštěvě Bagdádu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Připomněl, že v zemi se dobré pověsti těší také český zbrojní průmysl. Na místě za přísných bezpečnostních opatření jednal se svým iráckým protějškem Fuádem Husajnem, premiérem Muhammadem Súdáním i prezidentem Abdal Latífem Rašídem.

Kromě toho Lipavský zahájil jednodenní česko-irácké obchodní fórum a ráno se setkal také s českými vojáky a velitelem mise NATO v Iráku. Do země ministr přiletěl z jednodenní návštěvy Rijádu a večer odlétá zpět do Prahy.

Lipavský v Bagdádu na podnikatelském fóru představil zástupce 15 českých firem, včetně České zbrojovky a Czechoslovak Group. „Česko je velmi aktivní v obranném průmyslu. Máme zde letadla L159 a také tatrovky,“ řekl Lipavský českým novinářům. Je podle něj důležité ukázat, že české společnosti mají v zahraničí podporu české vlády.

V Iráku českým firmám podle Hospodářské komory ČR nabízejí řadu příležitostí právě projekty v obranném průmyslu i v oblasti rekonstrukce, výstavby či modernizace rozvodných sítí a elektráren či spolupráce v oblasti filtrace vody.

Irácká vláda podle Lipavského chce, aby se Irák stal energeticky soběstačným, protože plyn nyní například importuje z Íránu. „Když už vyvezou produkty, chtějí, aby se peníze nerozkutálely. Úkolem České republiky je nabídnout tam, kde můžeme, dlouhodobé partnerství,“ poznamenal šéf české diplomacie.

Zástupci NATO a iráčtí představitelé podle Lipavského poukazují na zlepšující se bezpečností situaci v zemi a pokles v počtu útoků ze strany teroristické skupiny Islámský stát (IS). I nadále však české velvyslanectví v Bagdádu provázejí ta nejpřísnější bezpečností opatření. S diplomaty je neustále ochranný tým a služba v Bagdádu patří k nejtěžším na velvyslanectvích ČR v zahraničí, uvedl ministr.

S iráckým kolegou Lipavský jednal o regionální bezpečnosti, migraci i obchodní spolupráci obou zemí. „Irácká strana velmi vnímá, jak pomáháme s bezpečností v Iráku. Máme zde i české vojáky, jsou součástí mezinárodní mise NATO,“ poznamenal Lipavský. Rovněž upozornil, že irácká strana vnímá tlak na repatriaci iráckých migrantů a mění svůj přístup, protože chce mít s Evropou dobré vztahy. Ministr se svým iráckým protějškem, kterého pozval do Prahy, hovořil i o tom, jak ruská agrese na Ukrajině ohrožuje evropskou bezpečnost.

Irácký ministr zahraničí vzájemné vztahy označil za velmi dobré. „Bilaterální vztahy mezi Irákem a Českou republikou jsou opravdu zdravé a postavené na dobrých základech,“ prohlásil na tiskové konferenci. Doplnil, že irácké hospodářství potřebuje „know how“ a technologie a Česká republika v tomto může na úrovni vlády nebo jednotlivých firem velmi pomoci. Rovněž zmínil, že Irák má ropu a budoucí vzájemné vztahy mohou také těžit z možností země. V závěru vyjádřil přání, aby Česká republika Irák „nadále podporovala na úrovni EU“.

Lipavský pro Blesk: Bezpečnostní situace se v Iráku zlepšuje, ale rizika pořád existují

Jak konkrétně může Česko přispět ke zlepšení bezpečnostní situace v Iráku?

„Již od dob Československa máme silnou spolupráci různých společností, které zde pomáhaly budovat ropný průmysl – a i dneska české firmy pomáhají rozvíjet a budovat tyto investiční celky. Stejně tak zde mají české zbraně velkou historii – ať už se bavíme o tatrovkách, nebo o tom, že irácké letectvo využívá (letouny) L-159. Irácké piloty jsme vycvičili na těchto strojích, předali jim know-how, jak se o ně starat. A nyní se bavíme třeba o tom, abychom se na kontraktech, které jsou spojeny s údržbou těchto letadel, s dodávkou náhradních dílů a případně nějakým dalším rozvojem, opět mohli podílet my. Je to logické, ale bez politického požehnání se takové věci v Iráku neodehrají…“

Jaké jsou vaše osobní dojmy z této cesty?

„Osobní dojmy? Samozřejmě, celá moje delegace je doprovázena přísnými bezpečnostními opatřeními. Počet útoků a bezpečnostní situace se sice zlepšuje, ale neustále rizika zde jsou přítomna. Na druhou stranu země se chce proměnit, chce na sobě pracovat a já vnímám dobrou vůli úplně ze všech stran. Navázal jsem poměrně dobrý pracovní vztah s panem ministrem (zahraniční – pozn. red.), pozval jsem ho do Prahy.“

Mění se v otázce repatriace iráckých uprchlíků v Evropě – což není úplně český problém, ale spíše západních zemí – irácký postoj, který byl dosud dost vlažný (podle českého MZV je postoj Iráku k přebírání svých uprchlíků z Evropy takový, že jde o problém dotčených zemí, nikoliv však Iráku – pozn. red.)?

„Určitě se mění. Irák je pod velkým tlakem právě od těchto zemí, aby k otázce migrace přistoupil velmi odpovědně. A já jsem to slyšel i od svých protějšků, kteří říkali, že jsou připraveni tu otázku řešit. Chtějí mít dobré vztahy s Evropou a nás samozřejmě vnímají i jako člena Evropské unie. Říkal jsem, že jsme s tím připraveni jim pomoci. A pokud se Irák skutečně efektivně dokáže dostat k nějakému ujednání s Evropskou unií, které bude řešit i otázky repatriací a otázky migrace, tak věřím, že to i výrazně posune ty další vztahy.“

Video  Lipavský v Rijádu: Ministr zahraničí na návštěvě Saúdské Arábie  - Blesk - Tomáš Belica, foto MZV ČR
Video se připravuje ...

adamice ( 26. května 2023 07:24 )

Kam pan ministr vyrazi priste?

Uživatel_5522193 ( 25. května 2023 20:50 )

A české firmy se budou podílet na obnově Iráku a čeho ještě kromě Ukrajiny Iráku a třeba Ugandy? Máme dost, peněženka je otevřená.

Uživatel_5522193 ( 25. května 2023 20:48 )

Blbec Lipavský a hlavně zase zbraně. Bože co jsem komu udělali 🙈

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa