Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno 24°C

406 zraněných policistů, 540 zatčených: Smutná bilance prvomájového pekla ve Francii

Autor: ČTK - 
2. května 2023
13:28

Při prvomájových demonstracích ve Francii bylo v pondělí zraněno 406 policistů a četníků, z toho 259 v Paříži. Kvůli násilnostem policie zadržela 540 lidí, z toho 305 v hlavním městě. Ve vysílání stanice BFM TV to dnes uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Na straně demonstrantů je 61 zraněných, z toho zhruba polovina v Paříži, uvedla AFP. Útok Molotovovým koktejlem na policistu prefektura šetří jako pokus o vraždu, píše Le Figaro. Odbory dnes na 6. června svolaly další kolo protestů proti důchodové reformě.

Francouzi protestují proti důchodové reformě už více než tři měsíce, Svátek práce pro ně byl další příležitostí k vyjádření nespokojenosti. Podle policejních údajů z dnešního rána v pondělí demonstrovalo ve Francii 800 000 lidí, což zhruba o čtvrtinu překonalo původní policejní odhady.

Pořádající odbory hovořily o 2,3 milionu účastníků. Zejména v Lyonu, Paříži a Nantes průvody provázely násilnosti vyvolané skupinami maskovaných radikálů.

Jeden policista skončil s popáleninami na obličeji v nemocnici, není v ohrožení života, uvedl ministr. Muže poranil Molotovův koktejl, který na něj hodil jeden z demonstrantů. Darmanin slíbil tento i další případy vyšetřit. Policie k tomu podle něj použije také záběry z konfrontací, které natáčela i za pomoci dronů.

Osmadvacetiletý policista měl ohnivzdornou uniformu, ale na rukou a obličeji má popáleniny druhého stupně. Pachatele policie zatím nezadržela, ale pařížská policejní prefektura případ vyšetřuje jako pokus o vraždu veřejného činitele, píše Le Figaro s odvoláním na policejní zdroje.

Podle pařížského policejního prefekta Laurenta Nuñeze skončilo v nemocnici 31 strážců zákona z metropole. Tři jsou ve velmi vážném stavu, ale mimo ohrožení života. Násilnosti radikálních účastníků pochodů zásadně převýšily úroveň nepokojů během posledních 12 demonstrací, uvedl Nuñez podle AFP.

Darmanin dnes také kritizoval, že lídr radikálně levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon útoky na policisty neodsoudil. Levice je spojovaná s odbory, které demonstrace svolaly.

Dalším klíčovým bodem sporu o důchodovou reformu je očekávané středeční vyjádření francouzské Ústavní rady ke druhému návrhu opozice, která žádá uspořádání referenda o reformě. První návrh rada 14. dubna odmítla.

Video  Bouřlivý protest proti důchodové reformě v Paříži (28.3.2023)  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud