Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Ve Francii to vře: Ústavní rada dala za pravdu vládě, Macron podepíše důchodovou reformu

Autor: ČTK - 
14. dubna 2023
18:58

Francouzská Ústavní rada v zásadních bodech potvrdila platnost návrhu nepopulární důchodové reformy, která především posouvá věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zároveň dnes rada, obdoba ústavního soudu, zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Podle televize BFM TV prezident Emmanuel Macron podepíše zákon o reformě do 48 hodin.

Důchodová reforma je jednou z vlajkových lodí Macronova druhého funkčního období, ale její návrh vyvolal ve Francii v posledních měsících vlnu mohutných protestů.

Členové Ústavní rady odmítli řadu vedlejších aspektů reformy, ale nezpochybnili její hlavní opatření, tedy zvýšení důchodového věku, uvádí se v tiskové zprávě rady.

Proti reformě mobilizovaly odbory a opozice. V ulicích francouzských měst se v posledních měsících odehrávaly velké protesty často provázené výtržnostmi. Část veřejnosti na dnešní verdikt nečekala a opět vyšla do ulic.

Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová dnes v reakci na rozhodnutí rady ujistila, že osud reformy ještě „není zpečetěn“. Také vůdce krajní levice Jean-Luc Mélenchon na twitteru uvedl, že boj proti reformě pokračuje.

Ústavní rada rozhodovala o tom, zda je reforma v souladu s ústavou. Zákon mohla schválit jako celek, schválit ho s výhradami k některým částem, nebo ho zcela zamítnout.

Zachování posunu odchodu věku do důchodu ze 62 na 64 let je vítězstvím pro prezidenta Macrona a vládu premiérky Élisabeth Borneové. Zákon by měl být vyhlášen během zhruba dvou týdnů.

Nezávisle na rozhodování o samotné důchodové reformě dnes Ústavní rada zamítla návrh opozice na uspořádání referenda o zákazu posunu hranice pro odchod do důchodu. Opozice předložila další návrh o vyhlášení referenda. Ústavní rada ho má podle agentury AP přezkoumat na počátku května.

tom999 ( 15. dubna 2023 07:14 )

hlavne, ze TO !Ustavni rada! --------- ale ZIVOZ MENI

prikladu kazdy den plno .... tak treba francouzske deti!?!

2015 - ČT24
20 mars 2015 ·
Francouzská Ústavní rada rozhodla, že povinné očkování dětí je v souladu s francouzskou ústavou. Rodičům neočkovaných dětí hrozí v zemi až dva roky vězení a pokuta 30 000 eur. Bez očkování ve Francii nepřijmou děti do jeslí, školek, škol ani na letní tábory-------


a rok 2017 - ZASE SE TLACHA - Je nepřijatelné, aby děti umíraly na spalničky. Francie zavádí povinné očkování-----

Jak připomíná britský deník The Independent, od roku 2008 do roku 2016 se ve Francii objevilo 24 tisíc případů spalniček. V 1 500 případech se objevily vážné komplikace a v 10 případech vedla infekce k úmrtí. Právě spalničky, které mohly být další infekční chorobou blížící se eradikaci, se na evropský kontinent vrátily v souvislosti s poklesem proočkovanosti.

„Když vidíte, jak se rozpadá kolektivní imunita, nakažlivé infekční choroby se začnou vracet,“ popsal pro internetový deník Huhuf­fington­post­.com Paul Offit, ředitel Vaccine Education Center v Children’s Hospital of Philadelphia a také člen vědeckého týmu, který se podílel na vývoji vakcíny proti rotavirovým infekcím. „Nemocí číslo jedna, která je pomyslným kanárkem v uhelném dole, jsou právě spalničky,“ dodal. Podle něj rozhodně není v pořádku, že se Francie opět potýká se spalničkami.

trintin ( 14. dubna 2023 20:36 )

U nás například "Petr Píč s malým (l), si práci v důchodu pochvaluje a hodlá pracovat až do převratu (až se v práci převrátí).

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud