Důchodová reforma. Stihne se vůbec? A pokud ano, bude to velká změna, nebo spíš dílčí změny? Podle některých už je na komplexní reformu pozdě, zeptali jsme se proto politologa Lukáše Jelínka. Ekonom Filip Pertold Blesk Zprávám také řekl, jak je to s odchodem do důchodu a věkem dožití.
„Důchodovou reformu nestihnete,“ zaznělo od Radka Vondráčka (ANO) v březnu na CNN Prima News. Český rozhlas publikoval rozhovor s ekonomem Danielem Münichem, který podobně neočekává, že by ještě došlo k zásadní důchodové reformě. Prý už je na ni pozdě. „Budou pouze parametrické změny vynucené okolnostmi,“ uvedl. Na velkou penzijní reformu je pozdě také podle ekonoma Vladimíra Bezděka.
V podstatě s tím souhlasí také politolog Lukáš Jelínek. Záleží podle něj na tom, co si pod pojmem důchodová reforma představujeme. „Zdá se, že s tímhle tím přístupem to asi nebude žádná velká komplexní reforma, zase to budou spíše nějaké parametrické změny,“ řekl pro Blesk Zprávy. Připomněl, že o důchodové reformě kdysi hovořil také Andrej Babiš, přestože nakonec jen zvýšil důchody. U této vlády však vidí odhodlání.
Naopak MPSV trvá na tom, že na reformu, na kterou čekáme 30 let, dojde. Mluvčí Eva Davidová pro Blesk zmínila, že by to skutečně mělo být v podobě parametrických změn, kterých bude přes 10 a budou odpovídat důchodové reformě.
Otázkou je také to, co všechno bude v penzijních změnách zahrnuto. Upustilo se od plánu posunout důchody k hranici 68 let, hovoří se ale například o tom, že by věk odchodu do důchodu mohl ovlivňovat věk dožití. Ekonom Filip Pertold pro Blesk Zprávy vysvětlil, co se pod tím skrývá. A jaká další opatření nás mohou čekat?
Jenny Anny: Teď máme "inteligentní a finančně gramotnou" vládu....totiž....