Snížení valorizace penzí a důchodová reforma – dvě často skloňovaná témata posledních dnů. Jak spolu souvisí? Podle demografa Tomáše Fialy začnou v roce 2040 odcházet do penze početné generace narozené v 70. letech, což Česko výrazně finančně zatíží. Pokud by se neposunul věk odchodu do důchodu, muselo by se podle ekonoma Davida Marka třeba zvýšit sociální pojistné nebo snížit náhradový poměr. Proč důchodovou reformu potřebujeme?
Důchodový věk se u nás zvyšuje již od roku 1996. V letošním roce půjdou muži a bezdětné ženy do důchodu v 64 letech, u ostatních žen je zatím důchodový věk nižší v závislosti na počtu dětí. Podle stávající legislativy se má do roku 2030 důchodový věk zvýšit na 65 let a v budoucnu má být stejný pro muže i ženy bez ohledu na počet dětí.
Česko ale zřejmě čeká další důchodová reforma, o jejíž nutnosti promluvil i nový prezident Petr Pavel. Populace stárne a stoupá počet starobních důchodců. A protože se lidé zároveň dožívají vyššího věku, prodlužuje se i doba, kdy starobní důchod pobírají.
Proto se v Česku i v řadě dalších zemí uvažuje o zvyšování důchodového věku i nad obvyklou hranici 65 let. To pro Blesk Zprávy okomentoval demograf Tomáš Fiala z Katedry demografie Fakulty informatiky a statistiky VŠE a člen Hlavního výboru České demografické společnosti.
ideologicky za jedna, ale teď to nebude s průměrným věkem dožití taky žádná sláva.
3 směnný provoz 12/7, kovidová pořadovka (O vedlejších účincích se vědělo | Vojtěch Thon (you))
MAP 1662 "Válka na Ukrajině = Těžkými kovy zamořené potraviny, ohrožují lidské životy! Rakoviny! Mutace! Selhávání orgánů!" bezplatné zdravotnictví to jistí, aneb důchodová reforma v praxi.
Potraviny z Ukrajiny. Stahování z trhů v EU. V Německu plíseň, v Polsku salmonela a pesticidy.(youtube)atd.