Pátek 1. března 2024
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Oblačno 11°C

VIDEO: Jihokorejský prezident „vystřihl“ na večeři s Bidenem legendární American Pie. Tleskali mu vestoje

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
27. dubna 2023
18:34
Autor: ČTK - 
27. dubna 2023
14:48

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol na státní večeři ve Washingtonu se svým americkým protějškem Joem Bidenem ohromil přihlížející zpěvem amerického hitu American Pie ze sedmdesátých let. Přítomní ho za to odměnili bouřlivým potleskem. Biden mu poté daroval kytaru s podpisem autora písně a zpěváka Dona McLeana, napsal list The Guardian.

Jun je na šestidenní návštěvě Washingtonu, kde s Bidenem jednal mimo jiné o prohloubení vojenské spolupráce či o „konci“ severokorejského režimu, pokud by použil jaderné zbraně proti spojencům. Na středeční večeři, která se v Bílém domě konala na Junovu počest, však měli oba lídři na programu veselejší témata. Jihokorejský prezident, který je doma známým milovníkem karaoke, se podělil o svou lásku k americké hudbě.

„Víme, že American Pie je jedna z vašich oblíbených písní,“ řekl Biden Junovi předtím, než ho vytáhl na pódium. „Ano, je to pravda,“ odvětil dvaašedesátiletý jihokorejský vůdce s tím, že skladbu vydanou v roce 1971 miluje už od školních let.

„Chceme slyšet, jak ji zazpíváte,“ řekl na to Biden Junovi, který nejdříve kladl symbolický odpor, ale pak část písně skutečně zazpíval za bouřlivého potlesku publika a zjevného potěšení americké první dámy Jill Bidenové.

Biden po vystoupení Junovi řekl, že zpěvák McLean se nemohl dostavit do Bílého domu, ale poslal jihokorejskému prezidentovi podepsanou kytaru.

Jun nezpíval na veřejnosti poprvé. Během kampaně v roce 2021 vystoupil ve známém jihokorejském televizním pořadu a ohromil jeho moderátory jiskřivým provedením popové korejské balady.

Živě přenášený projev

Jun se nicméně v USA věnoval se serióznějším věčem. V americkém Kongresu prohlásil, že Severní Korea uvrhla vlastní obyvatelstvo do hluboké krize a porušuje lidská práva. Zdůraznil, že Soul chce pro Severokorejce svobodu. Prezident také odsoudil ruský nevyprovokovaný útok na Ukrajinu, slíbil aktivní podporu tamního obyvatelstva na cestě k míru i při rekonstrukci země. Významným bodem jeho projevu, který živě přenášela například zpravodajská televize CNN, byl i rozvoj spolupráce v Indo-Pacifiku.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi