Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení -2°C

Biden dorazil do Irska. Čeká ho setkání s britským premiérem i projev na univerzitě

Autor: ČTK, for - 
11. dubna 2023
22:58

Americký prezident Joe Biden dnes večer přiletěl do Severního Irska, kam přicestoval v souvislosti s 25. výročím podpisu takzvané Velkopáteční dohody. Ta ukončila ukončila tři desítky let trvající sektářské násilí mezi probritskými protestanty a katolickými republikány v Severním Irsku. Informovaly o tom agentury a televize Sky News.

Letadlo s šéfem Bílého domu, který sám má irské kořeny, přistálo podle agentury Reuters nedaleko severoirského Belfastu asi čtvrt hodiny po 22.00 hodině SELČ. Na přistávací ploše ho přivítal mimo jiné britský premiér Rishi Sunak.

„Před 25 lety si představitelé Severního Irska zvolili mír,“ napsal Biden ještě před přistáním na twitteru. „Těším se na připomenutí výročí v Belfastu,“ dodal s poznámkou, ve které také zmínil závazek Spojených států k zachování míru.

Velkopáteční dohoda z 10. dubna 1998 ukončila tři desítky let trvající sektářské násilí mezi probritskými protestanty a katolickými republikány, za které zaplatilo životem na 3500 lidí. Dohodu pomohly zprostředkovat Spojené státy. Situace kolem hranice mezi Severním Irskem a Irskem se ale zkomplikovala po britském vystoupení z Evropské unie.

Dohoda rovněž definovala systém vládnutí v této části ostrovního království, který je založen na společné vládě unionistů a republikánů. Činnost severoirské vlády však svou neúčastí více než rok de facto blokuje hlavní unionistická strana DUP, a to právě kvůli nesouhlasu s pobrexitovým uspořádáním v Severním Irsku. Londýn stranu dosud marně vyzývá, aby se do severoirské vlády vrátila.

Ve středu se americký prezident v Belfastu krátce setká s britským ministerským předsedou Sunakem, poté přednese projev v nově otevřeném vysokoškolském kampusu Ulsterské univerzity. Odpoledne odcestuje do Irska, kde zůstane až do pátečního večera.

Video  Americký prezident Joe Biden navštívil Kyjev  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud