Pondělí 22. července 2024
Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor
Polojasno 30°C

Papež po propuštění ze špitálu zahájil velikonoční obřady. Slabým hlasem promluvil k věřícím

Aktualizováno -
2. dubna 2023
13:37
Autor: ČTK - 
2. dubna 2023
13:19

Papež František se dnes, den po propuštění z nemocnice, zúčastnil mše ke Květné neděli. Na zaplněném vatikánském Svatopetrském náměstí věřícím poděkoval za účast i za modlitby za jeho uzdravení. Informovaly o tom zahraniční agentury. Mší začíná takzvaný Svatý týden a velikonoční obřady. Vatikán ji živě přenášel.

„Všechny vás zdravím, Římany i poutníky, a zejména ty, kteří přijeli zdaleka. Děkuji vám za účast i za vaše modlitby, které jste v posledních dnech opět zintenzivnili. Moc vám děkuji,“ řekla 86letá hlava katolické církve. Podle agentury Reuters bylo na náměstí 60 000 lidí, papež se při příchodu s některými z nich krátce pozdravil.

Papež František teprve v sobotu dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se léčil se zánětem průdušek. Do nemocnice jej převezli ve středu, protože si stěžoval na problémy s dýcháním.

Na dnešní mši byly stovky kněží, kteří měli v rukou olivové či palmové ratolesti. Větvičky zelených rostlin si přinesli i přihlížející věřící. Papež jim všem požehnal, uvedla agentura ANSA. Podle agentury Reuters hovořil během mše klidným, ale jasným hlasem.

Velikonoce, nejdůležitější svátky v katolickém církevním kalendáři, budou zkouškou papežova zdraví. Podle Svatého stolce bude František všem bohoslužbám předsedat, kardinálové ale převezmou části mší u oltáře, při nichž je potřeba stát. Toto rozhodnutí bylo podle Vatikánu přijato už před papežovou nedávnou hospitalizací, a to kvůli jeho obtížím s chůzí.

V uplynulých letech papež podstoupil operaci střeva a měl i problémy s kolenem. Kvůli tomu v poslední době používá invalidní vozík. František už dříve uvedl, že by na svatopetrský trůn rezignoval, pokud by mu zdravotní stav znemožňoval vykonávat mandát.

Papež František stojí v čele katolické církve deset let, na všech jeho cestách ho provází zdravotníci. Když mu bylo 21 let, prodělal zánět pohrudnice a přišel o část plic, píše AFP.

Video  Papež František  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi