Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno, déšť 23°C

Papeže Františka propustili z nemocnice: Ještě jsem naživu, vzkázal a chystá se na nedělní mši

Aktualizováno -
1. dubna 2023
11:34
Autor: ČTK - 
1. dubna 2023
11:02

Papež František dnes dopoledne opustil nemocnici, ve které se od středy léčil se zánětem průdušek. Podle AFP řekl, že je stále naživu. František se dle Vatikánu z infekce nadále zotavuje. Papež byl hospitalizován od středy. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni již dříve uvedl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí - na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Papež František podle očekávání opustil v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčil se zánětem průdušek.

Před zdravotnickým zařízením se 86letá hlava katolické církve krátce pozdravila s příznivci a novináři, kteří zde na ni čekali, uvedla agentura AFP.

Na otázku, jak se cítí, odpověděl papež „ještě jsem naživu“, píše AFP. Papež se krátce pomodlil s párem, který v noci na dnešek přišel o dítě, uvedla na twitteru vatikánská reportérka Cindy Woodenová. Z nemocnice Františka odvezl malý bílý vůz značky Fiat, zamířil do Vatikánu.

Děkan kardinálského sboru Giovanni Battista Re v pátek italské agentuře Adnkronos řekl, že papež se velikonočních obřadů zúčastní za asistence kardinálů, kteří budou sloužit mši u oltáře. „Bude tak moci předsedat všem obřadům během svatého týdne,“ řekl Re. „Papež pronese Urbi et orbi, přečte poselství,“ dodal kardinál.

Tento formát však není žádnou novinkou. „V poslední době se tak postupovalo vždy kvůli bolesti kolena, která svatému otci nedovoluje příliš dlouhou dobu stát - papež se účastnil a předsedal v sedě mši, kterou sloužil kardinál,“ uvedl náměstek děkana kardinálského sboru Leonardi Sandri, který bude sloužit mši na Květnou neděli.

Papeže do nemocnice převezli ve středu, protože si stěžoval na problémy s dýcháním. Ve čtvrtek Vatikán uvedl, že se zdravotní stav hlavy katolické církve zlepšil a že papež začal pracovat.

V uplynulých letech papež podstoupil operaci střeva a měl i problémy s kolenem. Kvůli tomu v poslední době používá invalidní vozík. František už dříve uvedl, že by na svatopetrský trůn rezignoval, pokud by mu zdravotní stav znemožňoval vykonávat mandát.

Video  Papež František  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi