Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Laviny zabily čtyři lidi včetně dvou turistů. Norové nechali evakuovat oblast na severu země

Autor: ČTK - 
1. dubna 2023
16:21

Norské úřady dnes rozhodly o evakuaci obyvatel severní části země poté, co se tam utrhlo několik lavin, které zabily čtyři lidi. Rozhodnutí se zakládá na doporučení Norského geotechnického institutu a týká se provincie Troms, uvedla na twitteru policie. Informovala o tom agentura AP.

Na vzdáleném severu Norska v pátek pod třemi lavinami zemřeli čtyři lidé, z toho dva turisté z Itálie a Slovinska, jeden další člověk byl vážně zraněn. Starostka blízké obce Anita Nyvollová zřídila krizový štáb a vyslala záchranné týmy, aby se postaraly o zbytek slovinské turistické výpravy.

Všem lidem v regionu kvůli hrozícímu nebezpečí úřady rozeslaly textové zprávy s varováním, aby nevycházeli.

Z provincie Troms dnes přišla další dvě hlášení o lavinách. Sesuv půdy zasáhl jednu chatu, v níž v tu chvíli nikdo nebyl. Obyvatele dalších chat v oblasti policie evakuovala, uvedla norská stanice VG.

Počasí se dnes umoudřilo a na vrcholky hor svítí slunce, riziko sesuvů půdy je ale stále velké. Dobré počasí a vysoké riziko lavin jsou nejhorší kombinací, v horách dnes budou tisíce turistů, řekl stanici NRK starosta Lyngenu Dan-Håvard Johnsen.

Video  Sesuv půdy v Norsku pohřbil v moři osm domů. Příroda byla nekompromisní.  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi