Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Exprezident USA ve videoklipu sboru uvězněného po vpádu do Kapitolu: Trump zarecitoval slib

Autor: ČTK - 
5. března 2023
21:44

Pěvecký sbor tvořený muži, kteří jsou ve vězení kvůli obviněním z účasti na útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021, nazpíval singl, jehož součástí je i nahrávka exprezidenta Donalda Trumpa. Bývalý republikánský šéf Bílého domu záznam podle webu televize CNN poskytl na žádost skupiny podporující rodiny vězňů.

Mužský pěvecký sbor označovaný jako J6 Prison Choir (vězeňský sbor 6. ledna) z washingtonské věznice v nahrávce nazvané Justice for All (Spravedlnost pro všechny) zpívá americkou hymnu The Star-Spangled Banner (Hvězdami posetý prapor). V části nahrávky Trump recituje slib věrnosti vlajce Spojených států. Na konci písně vězni skandují „USA, USA, USA“.

Trump přísahu nahrál nedávno ve svém floridském sídle Mar-a-Lago poté, co jej o to požádala skupina, jež podporuje rodiny lidí uvězněných v souvislosti s událostmi z 6. ledna 2021, píše CNN s odkazem na dva informované zdroje.

O některých podrobnostech kolem nahrávky, která byla zveřejněna v pátek na platformách Apple Music, Spotify a YouTube, tedy den před Trumpovým projevem na politické konferenci CPAC, informoval jako první časopis Forbes.

Poradce Trumpovy kampaně řekl CNN, že zapojení bývalého prezidenta do tvorby písně jeho prezidentská kampaň neiniciovala. „S kampaní to nemá nic společného,“ uvedl poradce.

Trump opakovaně vyjádřil soucit lidem, kteří byli uvězněni kvůli podílení se na výtržnostech z 6. ledna 2021. Před svým listopadovým oznámením, že se hodlá potřetí ucházet o Bílý dům, prohlásil, že pokud bude opět kandidovat na prezidenta a zvítězí, tak bude „velmi vážně“ uvažovat o úplném omilostnění lidí, kteří tehdy vnikli do Kapitolu.

K 6. únoru bylo podle informací amerického ministerstva spravedlnosti pro podezření z účasti na nepokojích z 6. ledna zatčeno více než 985 osob, přičemž přibližně 500 obžalovaných přiznalo vinu.

Nepokoje v sídle Kongresu v lednu 2021 vypukly ve chvíli, kdy tam začínala společná schůze obou komor k výsledkům prezidentské volby. V té Trump nedokázal obhájit svůj mandát, porážku v souboji s demokratem Joem Bidenem ale neuznal a volby neustále označuje za zmanipulované. S projevem v tomto duchu vystoupil i těsně předtím, než tisíce jeho příznivců vtrhly do areálu Kapitolu. Události si nakonec vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi