Středa 18. září 2024
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Oblačno, déšť 18°C

Pytle s mrtvými a hrozivá spoušť: Obrazy děsu z turecké Antakye. V troskách i moderní komplex

Autor: ČTK, simao - 
9. února 2023
21:06

Mezi budovami, které se po pondělním zemětřesení zřítily v turecké Antakyi, je i moderní rezidenční komplex, který podle developera splňoval „nejnáročnější stavební standardy“. V komplexu Rönesans Rezidans bylo 249 bytů, bazén či posilovna, nyní je však z budov jen hromada trosek, napsal dnes deník El País. V komplexu žilo asi 1000 lidí, hlavně z vyšších a středních vrstev. Mezi nezvěstnými obyvateli komplexu je i ghanský fotbalista Christian Atsu.

V propagačních materiálech developer líčil komplex Rönesans Rezidans jako „kus ráje“. Podle něj budovy splňovaly „nejnáročnější stavební standardy“. Podle tureckého tisku stavba komplexu začala v roce 2012 a měla proto splňovat všechny požadavky na ochranu před zemětřesením, se kterými počítají turecké zákony. Budova navíc využívala speciální technologii pokládání základů, která měla zvýšit její odolnost vůči otřesům.

V komplexu žilo zhruba 1000 lidí a většina z nich zřejmě skončila pod troskami domu. V hlavní budově se vnější fasáda zřítila na byty, což ztěžuje vyprošťovací práce.

Záchranu komplikuje i chladné počasí. Stává se tak, že záchranáři vyprošťují lidi, kteří zemřeli během čekání na záchranu kvůli podchlazení.

Blízcí a příbuzní obyvatel rezidence si vytvořili kanál na sociální síti Telegram, kde si vyměňují informace. „Ze sutin se ozývají hlasy, ale není tu dostatek záchranářských týmů,“ napsal jeden z členů kanálu.

V Antakyi, kde žilo přes 200 000 lidí a která je správní střediskem velmi postižené provincie Hatay, působí vedle tureckých záchranářů také týmy z Rumunska a Maďarska. Na ulici před tamní nemocnicí se hromadí pytle s mrtvými.

Zemětřesení v Turecku: Antakya (9.2.2023) Zemětřesení v Turecku: Antakya (9.2.2023) | ČTK/AP Khalil Hamra

Obyvatelé komplexu byli většinou zámožní lidé. Mezi obyvatel byl i ghanský fotbalista Atsu, který se pohřešuje.

V rezidenci však bydlela i učitelka Sevtap Karaabdülogluová, po které se také pátrá. „Vybrala si tento dům velmi pečlivě, protože věděla, co je zemětřesení. Zažila ho v roce 2011 v (tureckém městě) Van,“ řekla španělskému listu její kamarádka a bývala spolužačka z univerzity Ece Yilmazová.

Na Antakyi však tohle zemětřesení udeřilo velmi tvrdě, což ukazují i aktuální letecké obrázky, dokumentující zkázu města.

Zemětřesení v Turecku: Antakya Zemětřesení v Turecku: Antakya | ČTK/AP Hussein Malla

Problém s amnestiemi ve stavitelství

Jedním z problémů tureckého stavitelství jsou podle expertů takzvané amnestie. To je situace, kdy úřady sice naleznou na stavbě závažné nedostatky v ochraně proti zemětřesení, ale povolí pokračovat ve výstavbě po zaplacení pokuty.

Správně by měly trvat na odstranění nedostatků a závad. Stavební amnestie jsou podle listu populární především před volbami. Podle odhadu předsedkyně tureckého svazu komor architektů a inženýru Pelin Pinarové Giritliogluové tuto úlevu dostalo v oblasti zasažené zemětřesením na 75.000 budov.

Nedostupní jsou nyní také developeři komplexu Rönesans Rezidans. Nezůstali ale zavaleni pod sutinami, píše El País. Podle bývalých i současných spolupracovníků se ještě před ničivým zemětřesením odstěhovali do Černé Hory.

Video  Záchrana lidí, kteří přežili zemětřesení v Turecku.  - reuters
Video se připravuje ...

Květoslava Velanova ( 10. února 2023 03:48 )

Hrozné neštěstí postihlo Turecko a Sýrii.
To je ale věc přírody, kterou člověk neovlivní. A přesto si někteří " mocipáni " neváží života v míru a rozpoutávají válku.

Zobrazit celou diskusi