Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Loučení s nebeským gigantem. Boing předá poslední vyrobený kus legendárního 747

Autor: ČTK - 
30. ledna 2023
18:15

Americké nákladní aerolinky Atlas Air v úterý převezmou poslední vyrobený Boeing 747 ve verzi pro přepravu nákladů. Obrovské letadlo s typickým hrbem v přední části uskutečnilo první let v roce 1969, tehdy bylo největším komerčním letadlem na světě a prvním letadlem se dvěma uličkami. Poslední letoun sjel z montážní linky společnosti Boeing loni na začátku prosince. Celkem Boeing těchto letadel vyrobil 1574.

Boeing plánuje v úterý oficiálně předat nový letoun v závodě v Everettu. Předání se zúčastní řada hostů a současní i bývalí zaměstnanci, uvedl web listu The Seattle Times.

Letoun vystřídal řadu rolí - od dopravního letadla schopného přepravit více než 500 cestujících, přes funkci nákladního letadla až po letadlo s označením Air Force One, které je určeno pro prezidenty Spojených států. Letoun má druhou palubu, která se táhne od kokpitu dozadu přes třetinu letadla. Stroj tak získal charakteristický hrb, díky němuž je toto letadlo okamžitě rozpoznatelné. Tento designový prvek také inspiroval jeho přezdívku - letadlu se říká Velryba. Později však tento stroj získal elegantnější přezdívku Královna nebes, známý je ale také jako Jumbo Jet.

Ukončení výroby neznamená, že tento typ letadla zmizí z oblohy. Bude tam ale stále vzácnější. Z amerických společností byly aerolinky Delta poslední, které letoun používaly pro osobní přepravu. Lety s ním ukončily v roce 2017. Někteří zahraniční přepravci s ním však létají i nadále, včetně německé letecké společnosti Lufthansa.

Pro Boeing už toto letadlo nemá velký význam. V poslední době se stroj 747 vyráběl prakticky pouze jako dopravní letadlo. Výjimkou byla verze pro americký vládní letoun Air Force One.

Titul největšího letadla pro přepravu cestujících sebral Boeingu 747 až na začátku tisíciletí konkurenční Airbus A380. Také společnost Airbus ale výrobu tohoto letadla již ukončila, poslední předala předloni v prosinci. Projekt nového letadla Airbus představil v roce 2000 a poprvé se letadlo A380 ukázalo na veřejnosti v roce 2005. Celkem bylo vyrobeno 251 těchto letadel.

Video  Boeing 747 nad San Franciscem  - /YouTube/
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi