Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Polojasno -1°C

Prezident se pokusil zosnovat převrat. Parlament ho odvolal, policie obvinila. V čele Peru je poprvé žena

Aktualizováno -
8. prosince 2022
07:05
Autor: ČTK - 
7. prosince 2022
21:28

Peruánský parlament jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli „trvalé morální nezpůsobilosti“. Policie následně na twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. Nedlouho po Castillově odvolání složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru.

Šedesátiletá právnička vyzvala po dlouhých měsících nestability k politickému příměří a k vytvoření vlády národní jednoty. „Žádám o prostor a čas na záchranu země,“ uvedla.

Poslanci Castilla ve středu zbavili funkce kvůli „trvalé morální nezpůsobilosti“. Prezidentský palác opustil Castillo v automobilu, který ho vezl historickým centrem Limy. Následně dorazil na policejní stanici a o několik hodin později prokuratura oznámila jeho zadržení a obvinění ze vzpoury a spiknutí související s údajným porušením ústavního pořádku. Podle svědků se před policejní stanicí, kde se exprezident nacházel, odehrály menší střety mezi policií a demonstranty, kteří se tam shromáždili.

Na sociálních sítích se nejprve objevily záběry exprezidenta na policejní stanici. Následně televizní stanice ukázaly, jak Castillo stanici opouští. Podle všeho byl převezen do policií provozované věznice.

V centru Limy se odehrály menší pouliční protesty, desítky lidí mávaly peruánskými vlajkami a oslavovaly prezidentův pád. Na jiném místě v metropoli se naopak s policisty střetli Castillovi příznivci.

Pro odvolání prezidenta Castilla hlasovalo 101 ze 130 peruánských poslanců. V polovině října prokuratura podala do parlamentu stížnost, ve které Castilla obvinila mimo jiné ze zločineckého spolčení či zneužívání pravomocí.

Několik hodin před hlasováním parlamentu Castillo vystoupil v televizi, kde oznámil svůj úmysl rozpustit parlament a „svolat v co nejkratší době volby do nového kongresu“. V mezidobí měl podle Castilla zemi řídit krizový kabinet. Castillo chtěl také provést změny v justicii a policii.

Annika ( 7. prosince 2022 23:56 )

To by se hodilo na Fialovu vladu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa