Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Ceny potravin ve světě dál klesají: Mléčné výrobky jsou levnější, olej a cukr nikoli. Proč?

Autor: ČTK, swp - 
2. prosince 2022
11:27

Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu z letošního března. Přispěl k tomu zejména pokles cen obilovin a dále pokles cen masa a mléčných výrobků, který kompenzoval vyšší ceny rostlinných olejů a cukru. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti předchozímu měsíci snížil o 0,2 bodu na 135,7 bodu. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

V meziročním srovnání byl index FAO pouze o 0,3 procenta vyšší než před rokem. Letos v březnu, po únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu, index vystoupil na rekordních 159,7 bodu.

Dohoda z minulého měsíce podpořená OSN o prodloužení vývozní trasy pro obilí z Ukrajiny o dalších 120 dnů zmírnila obavy z válečného narušení černomořského obchodu. Index cen obilovin se meziměsíčně snížil o 1,3 procenta, proti hodnotě před rokem je ale stále o 6,3 procenta vyšší. Meziměsíčně se díky dohodě o vývozu z Ukrajiny snížily hlavně ceny pšenice a kukuřice. Ceny rýže naopak vzrostly.

Index cen rostlinných olejů se v listopadu zvýšil o 2,3 procenta, a ukončil tak pokles, který trval sedm měsíců. Palmový a sójový olej zdražily, řepkový a slunečnicový olej zlevnily. Ceny mléčných výrobků se podle FAO meziměsíčně snížily o 1,2 procenta. Klesly ceny másla a kvůli nižší poptávce po dovozu i ceny odstředěného a sušeného polotučného mléka. Zvýšily se ceny sýrů.

Index cen cukru stoupl o 5,2 procenta. Zpoždění dodávek z důležitých producentských zemí a snížení vývozní kvóty cukru v Indii způsobily omezení odbytu, zatímco poptávka byla vysoká.

FAO současně snížila odhad celosvětové produkce obilovin pro letošní rok na 2,756 miliardy tun z 2,764 miliardy tun předchozí měsíc. Prognóza je o dvě procenta nižší než odhad produkce v loňském roce a je nejnižší za tři roky.

Video  Otevírací doba během svátků 2023  - Videohub
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Uživatel_5568912 ( 3. prosince 2022 09:07 )

Aha, a k nám to evidentně ještě nedošlo a asi ani nedojde. Víte proč? Protože naši vládě to tak vyhovuje. Chce lidí totálně ožebračit a vytahat z nich všechny úspory. A na co ty peníze jdou? No na splácení státního dluhu ne. Ten stále zvyšujeme ( teda my ne, fialová vláda), a všechno se lifruje na Ukrajinu.

diskutujici ( 2. prosince 2022 16:45 )

Jo aha, ve světě, tak to se nás netýká. Právě jsem se vrátil z Alberta, pěkně to honí nahoru ty ceny. Tohle už NEMÁ s inflací vůbec nic společného

krapotkin ( 2. prosince 2022 16:16 )

Ceny potravin ve světě mne nezajímají. Zajímá mne, proč, když jdu do Kauflandu, vždy se něco (oproti minulému nákupu) zdraží, přito jde o zboží, které leží v regálech od loňská (třeba bateria GP, balení 8 ks stálo ještě v létě 89 Kč a dnes je za 109 Kč, kuřecí řízky zdražily ze 76,90 na 124,90 atd.). To není inflace, to je normální okrádání a fašističtí majitelé z Reichu tak exportují německou inflaci do předraženého Česka, protože tady si můžou, díky hloupé vládě, dělat co chtějí.

Zobrazit celou diskusi