Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Opulentní večeře v Bílém domě a rozverné první dámy. Takhle Bidenovi hostí Macrona s Brigitte

Autor: ČTK - 
1. prosince 2022
12:45

Bílý dům dnes pohostí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na státní večeři, která bude první od roku 2019. Servírovat se bude mainský humr nebo kalifornská vína, informovala agentura Reuters.

Prezident Joe Biden a první dáma USA Jill Bidenová dnes povečeří s francouzským prezidentským párem, Macronem a jeho chotí Brigitte. Spolu s dalšími zhruba 300 hosty usednou ke slavnostní večeři v pavilonu na Jižním trávníku Bílého domu. Biden tak bude hostit první státní návštěvu v USA od svého nástupu do funkce na počátku roku 2021.

Agentura AP píše, že státní večeře je velkou diplomatickou poctou, kterou USA vyhrazují jen svým nejbližším spojencům. Francie je považována za nejstaršího spojence USA.

Menu bude zahrnovat americké speciality, jako jsou humr mainský na másle, americký kaviár Osetra, hovězí se šalotkovou marmeládou a brambory a také sýry z Oregonu, Kalifornie a Wisconsinu. To vše budou moci stolovníci spláchnout víny z Kalifornie. Konkrétně to budou „nefiltrované“ chardonnay značky Newton, cabernet sauvignon z oblasti Knights Valley od vinařství Anakota a šumivé víno s francouzskými kořeny Roederer Estate Brut Rose.

Jako dezert se bude podávat šifonový dort, pečené hrušky s citrusovou polevou a zmrzlina ze smetany na francouzský způsob „crème fraîche“.

Barevně byly prostory, v nichž se večeře uskuteční, vyladěny do červené, bílé a modré, což jsou společné národní barvy obou zemí. Na podobě slavnostní tabule se výrazně podílela Jill Bidenová, která ji ve středu představila novinářům. Ke stolování prý přistupuje stejně jako její matka k rodinným večeřím. „Naučila jsem se, že prostřený stůl může být projevem lásky,“ poznamenala. Státní večeře pak podle ní bude „výrazem přivítání a přátelství, způsobem propojení prostřednictvím jazyka, který přesahuje slova“.

Biden a Macron dnes budou jednat mimo jiné o možných dodávkách plynu z USA do Evropy, podpoře ekologie v průmyslu, elektromobilitě či dění na Ukrajině. Na 17:30 SEČ je ohlášená společná tisková konference.

Video  Americký prezident Joe Biden a francouzský prezident Emmanuel Macron při ochodu z restaurace ve Washingtnu.  - Profimedia
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

katule ( 1. prosince 2022 16:22 )

Presne proto jsem se prihlasila, ma byt Macronovy! Vidim ze uz to nekdo objevil. Je to tragedie, neznat vlastni jazyk a pracovat jako redaktor??

diskutujici ( 1. prosince 2022 16:11 )

Nic proti, ale nemá tam náhodou být TY Macronovy (a ne Macronovi)?

Zobrazit celou diskusi