Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Smrt hlavy Islámského státu Kurajšího: „Vítáme, že další vůdce ISIS není mezi námi,“ raduje se Bílý dům

Autor: ČTK - 
30. listopadu 2022
21:16

Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to mluvčí islamistů v audionahrávce na telegramu. Kurajší, který stál v čele skupiny teprve od března, podle něj zahynul „v boji proti nepřátelům“. Jeho nástupcem se stal abú Husajn Husajní Kurajší, citovala mluvčího agentura Reuters.

„Zemřel v boji proti nepřátelům boha, ale předtím, než sám zahynul na bitevním poli, některé z nich zabil,“ uvedl mluvčí teroristické organizace abú Hasan Muhádžir.

Hasan Hášimí Kurajší se stal lídrem islamistů na jaře poté, co začátkem února při operaci speciálních jednotek USA v severozápadní Sýrii zemřel předchozí vůdce IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

Žádné bližší podrobnosti o zabitém vůdci IS nejsou známy, spekulace panují i ohledně toho, jaké bylo jeho pravé jméno. Podle některých zdrojů šlo o iráckého občana jménem Hadži Zaíd. Jiné irácké bezpečnostní zdroje naopak tvrdí, že jeho pravé jméno bylo Džuma Avad Badrí a byl to starší bratr prvního „chalífy“ Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

Bílý dům se raduje

Bílý dům informace o úmrtí vůdce islamistů uvítal. Jak uvedl v první reakci mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby, stále zjišťují bližší podrobnosti. „Vítáme ale oznámení, že další vůdce ISIS již není mezi námi,“ dodal Kirby. ISIS je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Sýrii.

Podle agentury AP zabitý vůdce i jeho předchůdce nejspíše nebyli příbuzní, i když se oba jmenovali Kurajší. Nebylo to totiž jejich pravé jméno, ale jméno odvozené od kmene Kurajš, ze kterého pochází prorok Mohamed.

Radikálové z Islámského státu začali v roce 2014 zabírat rozsáhlé oblasti v Iráku a Sýrii a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría.

V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a asi třetinu Iráku. K jejich rozmachu přispěla občanská válka v Sýrii. V Iráku byl IS územně poražen v roce 2017, v Sýrii v březnu 2019. V obou zemích má ale stále menší buňky, které nadále páchají útoky. Odnože IS působí i v dalších státech, atentáty provádí například v Afghánistánu či v některých afrických zemích.

Video  Mrtvý vůdce hrdlořezů z ISIS: Bagdádí ve škole propadal, z armády ho vyhodili.  - Blesk.cz
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi