Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Sesuv půdy v dovolenkovém ráji má nejméně 8 obětí: V troskách na Ischii našli i tělo novorozence

Aktualizováno -
28. listopadu 2022
18:38
Autor: ČTK - 
27. listopadu 2022
09:27

Počet potvrzených obětí sesuvu půdy na italském ostrově Ischia vystoupal na osm. Mezi mrtvými, které dnes záchranáři nalezli, jsou dvě děti, novorozenec a starší žena, napsal list La Repubblica. Po dalších pohřešovaných, kterých podle agentury ANSA zbývá pět, se stále pátrá. Osmou obětí je podle úřadů patnáctiletý chlapec, jehož mladší sourozenec byl potvrzen jako mrtvý již o víkendu. 

ANSA též napsala, že záchranáři lokalizovali další dvě oběti, ale jejich těla ještě nedokázali vyprostit z bahna. 

I přes soustavnou práci dvou stovek záchranářů a stovek dobrovolníků se stále nepodařilo dostat do bezpečí čtyři až pět domácností. Celkem se jedná o dvacet lidí. Nemají tekoucí vodu a elektřinu; je možné, že ve svých domovech budou muset zůstat další noc.

Mezi pohřešovanými je jedna rodina sestávající z rodičů a jednoho nezletilého a další dvě osoby. Informoval o tom neapolský prefekt Claudio Palomba. Jedenatřicetiletá Eleonora Sirabellaová - se stala první potvrzenou obětí. Jména dalších obětí záchranáři nezveřejnili.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany pokračovaly celou noc i přes den navzdory komplikacím způsobeným nadále nepříznivým počasím. Neapolská prefektura dnes pozdě večer snížila počet raněných na pět a zvýšila počet poškozených domů na tři desítky. Počet lidí evakuovaných z domovů narostl na 230.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany pokračovaly celou noc i dnešek navzdory komplikacím způsobeným nadále nepříznivým počasím. Evakuováno bylo podle italských médií přes 160 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění, poničených domů je 15.

Výjimečný stav na Ischii

Dnes dopoledne se mimořádně sešla italská vláda, která v regionu vyhlásila výjimečný stav a uvolnila první část okamžité pomoci ve výši dvou milionů eur (49 milionů korun).

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je dlouhodobě považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků však byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA. Vláda dnes také rozhodla o vytvoření pracovní skupiny, která má hledat cesty ke zmírnění rizik sesuvů půdy.

Dalším problémem je skutečnost, že na ostrově, v blízké Neapoli i jejím okolí a potažmo v celé středoitalské Kampánii se často vyskytují nelegálně postavené budovy.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Zobrazit celou diskusi