Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

„Jako by se člověk koupal ve vývaru.“ Voda u Mallorky má teplotu vany, vedro zabilo i ryby

Autor: ČTK - 
23. července 2022
15:18

Jih Evropy dál svírají extrémní horka s teplotami dosahujícími až 40 stupňů Celsia a trvá vysoké riziko vzniku nových požárů. Řecké úřady dnes nařídily evakuaci na ostrově Lesbos, kde se oheň šíří poblíž oblíbeného letoviska Vatera. Na ostrově Mallorca už osvěžení neposkytuje ani moře, jehož teplota se blíží 29 stupňům. V rakouském Neziderském jezeře klesla hladina na historicky nejnižší úroveň a horko způsobilo úhyn ryb, napsala agentura APA.

V Řecku dnes teploty na mnoha místech překročí 40 stupňů, což jsou spolu se suchem ideální podmínky pro vznik požárů. Jeden z nich se nyní šíří v národním parku Dadia na severovýchodě země, který je známý svými rozlehlými lesy. Na ostrově Lesbos oheň ohrožuje domy v letovisku Vatera, napsal deník Kathimerini.

Naopak obyvatelé regionů u pobřeží Atlantiku na jihozápadě Francie se po rozsáhlých požárech vracejí postupně domů, uvedla agentura DPA. Evakuovat se tam muselo přes 30.000 lidí, oheň spálil plochu přes 20.000 hektarů, což zhruba odpovídá rozloze Ostravy.

Mimořádné teplé moře

Na Mallorce se už na neobvykle vysokou teplotu vyhřálo i moře, například na pláži v Palma de Mallorca má nyní voda 28,7 stupně, což podle zpravodaje Mallorca Magazin odpovídá teplotě ve vaně. V tomto ročním období přitom mívá moře podle dlouhodobého průměru teplotu pod 25 stupňů.

„Člověk si připadá, jako by se koupal ve vývaru, přitom srpen, kdy bývají teploty nejvyšší, je teprve před námi,“ napsal týdeník.

Hromadný úhyn ryb v Rakousku

V Neziderském jezeru na pomezí Rakouska a Maďarska hladina klesla na nejnižší úroveň od začátku měření v roce 1965 - je na úrovni 115,01 metru nad hladinou moře. Při vysokých teplotách, které nyní panují, přitom hladina dál klesá tempem zhruba 0,7 až jeden centimetr denně. Jezero je i v příznivějších podmínkách velmi mělké, v nejhlubších místech kolem 1,8 metru, nyní je to často i jen 90 centimetrů. Teplota vody je kolem 30 stupňů, což vede k nižšímu obsahu kyslíku a hromadnému úhynu ryb.

Video  Smrtící požáry ve Španělsku: Muž prchal před plameny, skončil v nemocnici  - Reuters
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi