Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

Rusové zakázali vstup Jimovi Carreymu a stovce Kanaďanů. Sankce míří i na známkou spisovatelku

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2022
19:15

Rusko zaneslo jména stovky kanadských občanů na svou černou listinu. Mezi Kanaďany, jimž Moskva zakázala vstup do země, je i herec Jim Carrey či spisovatelka Margaret Atwoodová, uvedly dnes agentury TASS a AP. Jde o odpověď na kanadské sankce proti Rusku.

„V odpovědi na pokračující praxi režimu premiéra Justina Trudeaua přijímat sankce proti vedení Ruska, politikům, zákonodárcům, podnikatelům, expertům, novinářům, umělcům a také proti všem, které kanadské rusofobní úřady pokládají za nepohodlné, se na základě vzájemnosti zakazuje stovce občanů Kanady vstup do země,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí.

Západní sankce mají přimět Rusko k ukončení války na Ukrajině, kterou tam rozpoutalo koncem února vpádem svých vojsk.

Trudeau dnes ohlásil, že Kanada poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc za 500 milionů dolarů (asi 11,8 miliardy Kč), aby se země mohla bránit „brutální a neospravedlnitelné invazi“, a zavede další sankce proti Rusům, včetně policistů a vyšetřovatelů, prokurátorů, soudců a dozorců, kteří se podílejí na „hrubém a systematickém porušování lidských práv vůči předákům ruské opozice“. Kanada od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu postihla sankcemi už více než 1400 fyzických a právnických osob.

Herec Carrey, označovaný za komika s gumovým obličejem, dokázal uspět i v rolích odlišného charakteru, například ve filmu Truman Show či v titulní roli filmu Muž na Měsíci režiséra Miloše Formana. Spisovatelka Atwoodová je autorkou slavného antiutopického románu Příběh služebnice.

Ruské ministerstvo zahraničí důvody sankcí proti herci nezmínilo, ale Jim Carrey patřil k prvním hollywoodským celebritám, které vystoupily na podporu Ukrajiny a proti ruské agresi, poznamenala ruská redakce BBC. Připomněla také hercovo prohlášení z konce února, že se mu nitro obrací, když vidí, jak „nevinní lidé, zvláště děti, jsou ohrožovány dalším velkým idiotem v dějinách“.

Ruské ministerstvo zahraničí důvody sankcí proti herci nezmínilo, ale Jim Carrey patřil k prvním hollywoodským celebritám, které vystoupily na podporu Ukrajiny a proti ruské agresi, upozornila ruská redakce BBC a připomněla hercovo prohlášení z konce února, že mu rve srdce, když vidí, jak nevinní lidé, zvláště děti, jsou „ohroženy další velkým idiotem v dějinách“.

Zákaz vstupu do Ruska dostal i Stefan Bandera, vnuk vůdce ukrajinských nacionalistů Stepana Bandery z poloviny minulého století. Na černé listině se ocitli i další představitelé kanadských Ukrajinců, novináři, podnikatelé a vědci, dodala BBC.

Video  Ptám se, pane premiére - Ukrajina  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

dedeha ( 14. listopadu 2022 23:11 )

Myslím, že Carrey kvôli tom nebude ani spať.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa