Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Dramatické protesty v Brazílii: Demonstranti chtějí na zvoleného prezidenta poslat armádu

Autor: ČTK - 
2. listopadu 2022
21:18

Desítky tisíc příznivců brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara se dnes shromáždily v ulicích, aby demonstrovaly proti výsledku voleb hlavy státu, ve kterých vyhrál levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Část demonstrantů se shromáždila před vojenskými velitelstvími a žádala zásah armády proti vítězi voleb, uvedla agentura AFP. V zemi také pokračují blokády silnic a dálnic, proti kterým zasahuje policie.

Tisíce lidí se sešly před vojenskými velitelstvími ve dvou nejlidnatějších brazilských městech, v São Paulu a v Riu de Janeiru. „Žádáme zásah armády, aby se naše země nestala komunistickou,“ řekl AFP jeden z demonstrantů. „Neuznáváme výsledky voleb, protože víme, že jsou výsledkem podvodu,“ dodal. Podle místního tisku se podobné demonstrace před velitelstvími armády a jinými objekty odehrály ve 21 z 27 brazilských států a velkých územních celků.

Podle některých demonstrantů je pak nejvyšší soud, který potvrdil výsledky nedělních voleb, zaprodán Lulově Straně pracujících a levici, napsala agentura Reuters.

Armáda se k protestům nevyjádřila. Jeden z bývalých generálů a Bolsonarův příznivce Paulo Chagas agentuře Reuters řekl, že armáda ví, jaké jsou její povinnosti a že nesmí zasahovat do politiky.

Bolsonaro v úterý poprvé od své porážky promluvil na veřejnosti. Porážku neuznal, povolil ale spuštění procesu předání moci. Bývalý armádní důstojník Bolsonaro během kampaně mluvil o tom, že elektronický systém voleb, jenž se používá v Brazílii, umožňuje podvody a manipulace. To ale volební orgány odmítly. V minulosti Bolsonarovi blízcí spolupracovníci chválili vojenskou juntu, která v zemi vládla v letech 1964 až 1985. Samotný Bolsonaro do veřejných úřadů často dosazoval bývalé vysoké příslušníky ozbrojených sil.

Bolsonarovi příznivci také pokračují v blokádách silnic a dálnic. Dnes dopravní policie zaznamenala zhruba 150 blokád v polovině brazilských států. To je méně než v úterý. Podle brazilského svazu průmyslových firem (CNI) hrozí problémy v zásobování větších měst, a to hlavně v dodávkách paliv. Podle zpravodajského portálu G1 problémy se zásobováním některými výrobky zaznamenalo na 70 procent supermarketů.

V úterý nejvyšší soud povolil policejní zásahy proti blokádám. Většina brazilských států navíc povolala zásahové jednotky vojenské policie, jež má těžší vybavení než dopravní policie, která blokády ve většině případů řeší. Podle vedení policie se podařilo od začátku protestů v noci na pondělí ukončit přes 500 blokád a bylo rozdáno na 900 pokut.

V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil Lula se zhruba 51 procenty hlasů, zatímco Bolsonaro dostal 49 procent preferencí.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi