Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Neprávem ho 38 let věznili: Hořkost necítím, uvedl propuštěný Američan

Autor: ČTK - 
29. října 2022
12:26

Ve Spojených státech propustili z vězení muže, který v něm strávil neprávem více než 38 let. Informovala o tom dnes agentura AP. Devětašedesátiletý černoch Maurice Hastings uvedl, že necítí hořkost a chce si nyní užívat života na svobodě.

Hastingse poslal soud v roce 1988 do vězení na doživotí. Podle tehdejšího rozsudku unesl v roce 1983 30letou ženu v kalifornském městě Inglewood, znásilnil ji a následně zastřelil. Tělo se našlo v kufru ženina vozu.

Hastingsovi se podařilo na svobodu dostat díky práci losangeleské pobočky organizace Innocence Project, jež se věnuje boji za práva odsouzených, kteří se podle ní do vězení dostali neprávem. Loni v červnu analýza DNA, o kterou se organizace zasadila, prokázala, že stopy spermatu z těla zavražděné ženy nepatří Hastingsovi. V databázi se následně podařilo zjistit, že objevené biologické stopy patřily muži, jenž zemřel ve vězení před dvěma lety. Odsouzen byl přitom za jiné případy únosu a znásilnění. Vězněný Hastings celou dobu strávenou ve vězení tvrdil, že je nevinný, a o test DNA, který by to potvrdil, žádal už od roku 2000.

„Nestojím tu jako zahořklý muž,“ uvedl 69letý Hastings v pátek na tiskové konferenci v Los Angeles. Podle svých slov chce nyní hledět do budoucnosti a užívat si života. Okresní státní zástupce George Gascón označil Hastingsovo odsouzení v 80. letech minulého století za „strašnou nespravedlnost“.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud