
Britským premiérem se stane miliardář a hinduista Rishi Sunak. Karel III. ho jmenuje v úterý

Rishi Sunak bude novým britským premiérem a lídrem Konzervativní strany, ze souboje odstoupila jeho protikandidátka Penny Mordauntová. Britská Konzervativní strana dnes potvrdila Sunaka jako svého nového lídra a tím i premiéra. Sunak slíbil, že bude Británii sloužit s pokorou a zásadově. Úvodem svého pondělního vystoupení vzdal hold Liz Trussové za její službu a poděkoval svým kolegům za podporu.
Král Karel III. jmenuje Rishiho Sunaka novým britským premiérem v úterý dopoledne poté, co přijme rezignaci odcházející Liz Trussové, uvedla BBC.
„Británie je významnou zemí. Není ale pochyb o tom, že čelíme hlubokým ekonomickým problémům. Nyní potřebujeme stabilitu a jednotu,“ uvedl Sunak ve svém prvním jen asi minutovém projevu, který přečetl, aniž dal najevo jakékoli emoce. Svoji řeč neuzavřel poděkováním, všimla si britská média.
Historické rozhodnutí
Sunak je prvním premiérem s indickými kořeny, který stane v čele Británie. Je také jedním z nejbohatších politiků ve Westminsteru a nejmladším ministerským předsedou za posledních 200 let. Britská média také v jeho případě píší o nejrychlejším politickém růstu v moderní historii: z neznámého poslance se stává premiérem za pouhých sedm let.
„Vybrali jsme si nového premiéra. Jde o historické rozhodnutí, které znovu ukázalo, jak rozmanitá a talentovaná naše strana je. Rishi má mou plnou podporu,“ uvedla jen několik minut před vyhlášením výsledků nominací Mordauntová.
„Můžu potvrdit, že jsme obdrželi jednu platnou nominaci a Rishi Sunak je tímto zvolen lídrem Konzervativní strany,“ oznámil krátce po 15:00 SELČ Graham Brady, předseda Výboru 1922 sdružujícího konzervativní zákonodárce.
Mladý a bohatý premiér a Johnsonův exministr
O lídrovi Konzervativní strany, a tedy i o dalším premiérovi v nové volbě rozhodovalo 356 konzervativních poslanců.
„Nemůžeme si dovolit luxus hádat se. Máme povinnost pracovat a plnit program pro britské občany,“ řekl Sky News ministr zahraničí ve vládě Liz Trussové James Cleverly, který byl podporovatelem Borise Johnsona.
Rishi Sunak je bývalý ministr financí v kabinetu Borise Johnsona. Letos 5. července Sunak oznámil rezignaci na vládní post v návaznosti na kauzu ohledně Johnsonova jmenování Chrise Pinchera do vnitrostranické funkce i přesto, že Johnson věděl o jeho podezření ze sexuálního obtěžování.
List The Guardian také upozornil, že s příchodem Sunaka a jeho rodiny do Downing Street bude poprvé v britské historii předseda vlády s rodinou bohatší než monarcha; Sunak a jeho žena Akshata Murthyová mají podle odhadů společné jmění v hodnotě 730 milionů liber (asi 20,4 miliard korun).
Nové volby Sunak odmítl
Vrchní představitelé třech největších britských opozičních stran ve svých prohlášení vyzvali k vyhlášení předčasných voleb a kritizovali dnešní zvolení Sunaka vůdcem Konzervativní strany a budoucím britským premiérem.
Sunak ale po svém uvedení do funkce vyloučil, že by plánoval vyhlášení nových voleb.
„Konzervativní poslanci nedali hlas britským občanům a uvedli dalšího premiéra, který je mimo realitu a nemá žádný plán na nápravu škod,“ řekl stanici BBC šéf Liberálních demokratů Ed Davey a dodal: „Jediný způsob, jak tenhle chaos ukončit, je vyhlásit předčasné volby“.
„Pro tohle nikdo nehlasoval“
Ve stejném duchu se vyjádřila i místopředsedkyně labouristů Angela Raynerová, podle které Sunak nemá „žádný mandát, žádné odpovědi a žádné nápady“. „Pro tohle nikdo nehlasoval,“ napsala Raynerová na svůj twitter.
Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová Sunakovi ve svém prohlášení pogratulovala ke zvolení a uvedla, že s novým premiérem bude spolupracovat a budovat konstruktivní vztah nehledě na politické rozdíly.
„Co se týče politického programu, navrhuji okamžitě vyhlásit předčasné volby. (Sunak) by také neměl přijít s dalším kolem daňových škrtů. Naše veřejné služby by to neunesly,“ napsala Sturgeonová a dodala, že v otázce skotské nezávislosti se její pohled nezměnil: „Stává se dalším premiérem, který (ve Skotsku) nemá žádný mandát. Kdybychom měli šanci, bezpochyby bychom si ho nezvolili,“ uvedla předsedkyně SNP.
Oslavy v Indii, gratulace od Fialy
Jeho dnešní de facto zvolení do funkce předsedy vlády oslavovali lidé v Dillí v Indii, bývalé britské kolonii, i indická diaspora v Británii. Zvolení praktikujícího hinduisty do čela britské vlády společně se Svátkem světel díválí, který připadá na dnešek, přineslo Indům skutečné důvody k oslavám, píše agentura Reuters.
Český premiér Petr Fiala (ODS) věří, že nový britský premiér Sunak bude v nové pozici úspěšný a těší se na pokračování excelentní spolupráce ČR a Británie.
Poslancem britského parlamentu je Sunak od května 2015 a jeho popularita od té doby strmě rostla. Podle průzkumu agentury YouGov byl ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 nejoblíbenějším politikem konzervativců.
Manželka z bohaté indické rodiny
Během skandálu s večírky na Downing Street ho začátkem letošního roku zmiňovali jako možného Johnsonova nástupce ve funkci premiéra. Pak ale vyšlo najevo, že jeho manželka neplatila v Británii daň ze zahraničních příjmů a Sunakova oblíbenost opět klesla.
Jeho manželka Akshata Murthyová je dcerou indického multimiliardáře Narayany Murthyho, který založil a téměř stoprocentně vlastní nadnárodní technologický gigant Infosys.
Nejasnosti kolem majetku
Nejasnosti a kontroverze vznikly také kolem Sunakova nepřiznaného majetku nebo zelené imigrační karty do Spojených států, kterou měl aktivní i měsíce poté, co se stal britským ministrem financí. A stejně jako premiér Boris Johnson také Sunak dostal pokutu za nedodržování vládních protiepidemických opatření v takzvané partygate, která do značné míry způsobila Johnsonův pád.
Sunak se narodil 12. května 1980 v Southamptonu, po prarodičích má původ z indického Paňdžábu. Jeho rodiče se do Británie přistěhovali v šedesátých letech z Afriky. Studoval filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě, pracoval v bankovním sektoru a ve finančnictví.
Souboj o křeslo premiéra se v Británii rozhořel minulý týden, kdy na post rezignovala Liz Trussová. Do funkce nastoupila teprve na začátku září, a její mandát v čele vlády tak bude nejkratší v britské historii.
Trussová Sunakovi na svém twitteru ke zvolení pogratulovala a přislíbila mu svoji "plnou podporu". Sunak svůj dnešní projev v sídle Konzervativní strany zahájil vzdáním holdu Trussové.
Boj s inflací
Na rozdíl od Trussové sliboval Sunak snížení daní, teprve „až si poradí s inflací.“ Daně chce naopak dočasně držet vysoko, protože to je podle něj jediný způsob, jak předejít dalším státním půjčkám a roztáčení inflace.
V případě svého zvolení oznámil na duben 2023 plán zvýšit daň z příjmů právnických osob z 19 na 23 procent, za naprostou prioritu označil pokles inflace. Uvedl také, že chce soucitně pomoci těm, kteří se kvůli rychle rostoucím cenám nacházejí v ekonomických obtížích.
tady tématicky doporučuji WWW.MONKS.SK yoga, meditace produkty, vše v kooperaci s výrobcem přímo z Indie. Projděte si