Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Plusy a minusy Gorbačova (†91): Muž dvou tváří! Otevřenost i lhaní o Černobylu či krvavé protesty

 • Autor: Lukáš Štěrovský - 
  1. 9. 2022
  16:39

  Svojí revoluční politikou si Michail Gorbačov (†91) jako jeden z mála Rusů dokázal získat přízeň většiny světa. Po skoro 50 letech například mírovou cestou ukončil studenou válku, za což získal Nobelovu cenu. U Rusů ale naopak nikdy moc oblíbený nebyl. A tak se pohled na Gorbačova dá srhnout do tří slov: Muž dvou tváří! V galerii si můžete přečíst o jeho kladných, ale i o jeho záporných stránkách.

 • 1.Plusy č. 1

  Perestrojka (přestavba)

  Ruské slovo pro hospodářské reformy, které představil Michail Gorbačov, když chtěl zachránit Sovětský svaz před zhroucením. Reforma komunistické strany, a především státní ekonomiky, včetně rozmachu soukromého podnikání ale nakonec paradoxně vedla právě k rozpadu SSSR.

  Otevřenost (glasnosť)

  Další z jeho reformních kroků. Tento pojem navazoval na perestrojku a znamenal otevřenost – politickou i společenskou. Základem je maximální otevřenost a činnost státních orgánů a minimální potlačování svobody slova a informací. Pak se přidal boj s byrokracií a korupcí. Později se význam slova rozšířil – mluvilo se o zločinech minulosti, zrušení vedoucí úlohy KSSS a právu národu na sebeurčení. To se pak projevilo v odhodlání získat nezávislost hlavně v neruských členských státech Sovětského svazu.

 • 2.Plusy č. 2

  Vztahy s USA

  Jako první muž v čele Ruska dokázal uklidnit napjaté vztahy s USA. Koncem roku 1989 po schůze s Georgem Bushem na Maltě ohlásil mírový konec studené války.

  Omezení alkoholu

  Podle tzv. suchého zákona z května 1985 byl v Rusku omezen prodej, stejně jako konzumace na veřejnosti a výroba pití s více než 50 % alkoholu. Paradoxně právě tím si u Rusů nejvíc zavařil, po dvou letech byl zákon zrušen.

  Věrný manželce

  Celý život strávil s chotí Raisou (†67), kterou poznal na vysoké škole, měli spolu jedinou dceru Irinu (65). Jeho věrnost k ní byla dokonce tak známá, že jeden čas koloval světem tento vtípek: Gorbačov přijde do sauny a všichni přítomní si zakryjí přirození. „Ale soudruzi, co to děláte, já jsem přece normální chlap jako vy,“ říká jim Gorbačov. „No my jsme mysleli, že Raisa Maximovna přišla s vámi…“

 • 3.Minusy č. 1

  Využíval sílu

  Na protisovětskou demonstraci v dubnu 1989 v gruzínském hlavním městě Tbilisi poslal tanky. Výsledkem bylo 21 zabitých a 4000 zraněných protestujících. V lednu 1990 došlo ke krvavému potlačení hnutí za nezávislost Ázerbájdžánu; »černý leden « si vyžádal skoro 150 mrtvých a 800 zraněných. O rok později při pokusu sovětských vojáků zabrat televizní věž ve Vilniusu jim cestu zastoupil dav, při střelbě zahynulo 14 lidí a 700 bylo zraněno. Gorbačov měl tehdy údajně vzkázat... „Stačilo jen odvolat prohlášení o nezávislosti.“

  Zapřisáhlý komunista

  Pro německý Bild přiznal, že byl celý život přesvědčen o komunismu jakožto správné ideologii. „Věřil jsem ve Stalina, vybral jsem si ho jako téma svojí diplomové práce. Věřil jsem v něj celým svým srdcem…“

 • 4.Minusy č. 2

  Lhal o Černobylu

  „Budeme-li informovat o nehodě v Černobylu, musíme říci, že elektrárna byla uzavřena v souvislosti s plánovanými opravami, aby nepadl stín na naši techniku.“ Takto instruoval svoje kolegy po výbuchu v Černobylu. S pravdou ven o šíření radioaktivního mraku vyšli Rusové až po dvou týdnech…

  Podpořil anexi Krymu

  Gorbačov také podpořil Rusko v jeho anexi Krymu jako napravení někdejší chyby sovětského vedení, které poloostrov předalo Ukrajině. V roce 2016 bývalý vůdce SSSR prohlásil, že byl „vždy pro vůli lidu a většina na Krymu chtěla znovusjednocení s Ruskem“.

  Video  Zemřel Michail Gorbačov (†91): Jak změnil politickou mapu světa?  - Videohub
  Video se připravuje ...

frantacizek ( 2. září 2022 12:06 )

tyto líbačky soudruhů jsou na komunismu jediné nej..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa